Халуца

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Халуца
Світова спадщина
Khalasa.jpg
Халуца
31°05′49″ пн. ш. 34°39′07″ сх. д. / 31.09700000002777998° пн. ш. 34.652000000027776139° сх. д. / 31.09700000002777998; 34.652000000027776139
Країна Flag of Israel.svg Ізраїль[1]
Тип пам'ятка археології
Об'єкт № 1107-002

Халуца у Вікісховищі?

Халуца (араб. الخلصة‎) (івр. חלוצה‎), також відома як Халаса, Хелеос (Χελλοὺς грецькою, також відома як ΕΛΟΥϹΑ), Elusa, al-Khalasaце місто в пустелі Негев, Ізраїлі, що колись була частиною Набатеї і через яку проходив шлях пахощів. Завдяки своєму історичному значенню, ЮНЕСКО оголосив Халуцу всесвітньою спадщиною разом з Мамшитом, Авдатот та Шивтою. Місто є одним з двох основних потенційних місць для біблійного міста Циклагу[2].

Історія[ред. | ред. код]

Халуца була створена в III столітті до н. е. набатейцями як одна зі стоянок на караванному шляху «Дороги пахощів». Найстаріший набатейський напис, знайдена на території Палестини і датований 168 роком до н. е., згадує Халуцу як місто, побудоване за правління царя Арета I.

В «Географії» Птолемея також називається Халуца як «одне з поселень північніше Йордана». На Пейтингеровій таблиці місто розміщено на відстані 71 милі від Єрусалиму та 24 милі від Авдата. На Мадабській карті існує зображення Халуци з охоронними баштами та будинками з червоною черепицею, по всій певності церкви. У двох листах Лібанія Антіохійського Халуца згадується як столиця римської провінції Палестина Салютаріс.

Святий Іларіон відвідував Халуцу та знайшов там храм Венери. По деяким свідченням, священики з Халуци приймали участь в Третьому Эфеському та Четвертому Халкідонському всесвітньому соборах. На знайдених папірусах в Ніцані VI століття згадується Халуца як центр області, в якій відноситься і сама Ніцана.

В часи арабського завоювання Палестини жителі Халуци, на відміну від інших міст в Негеві, не залишили місто та продовжували залишатися столицею регіону.

Розкопки[ред. | ред. код]

В часи британського мандата поблизу руїн Халуци було створено арабська поселення Эль-Халаца, причому на побудову будівель пішли камні стародавнього міста. В 1915 ррці англійський археолог Чарльз Вулі та  Лоуренс Аравійский відвідали Халуцу та замалювали останки міських стін. Перші археологічні розкопки міста почались в 1973 році та проводились під керівництвом відомого ізраїльського археолога Авраама Негева. Археологічні експедиції 1997 та 2000 гг., які проводили Хаїмом Гольдфосом та Пітером Фабіаном, знайшли східну церкву, театр та керамічну майстерню. Не дивлячись на свідоцтва Чарльза Вулі та Томаса Лоуренса стіни фортеці так і не були знайдені, а захист міста, скоріш всього, проводилась з ряду охоронних башт, одна з яких піднімалась на висоту 8 метрів. Елліністичні надписи були знайдені в північно-західній частині міста в якому знаходились візантійское селище, в той час як набатейські поселення розміщувалися в південній його частини. Також були найдені останки двох церков, арени, мавзолею тк жилі будинки. Півдні міста знайдені гончарна майстерня, іподром та кладовище.

Галерея[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]