Харківська міська громадська організація інвалідів Соціально-реабілітаційний центр незрячих

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Харківська міська громадська організація інвалідів "Соціально-реабілітаційний центр незрячих"
Дата заснування 2000
Мета діяльності Соціальна реабілітація людей з вадами зору
Голова Москалець Сергій Дмитрович
Кількість членів 2500
Адреса Україна, Харків, вул. Світла 29а
Офіційний сайт trosti.com.ua/ua/center.html

Історія створення[ред. | ред. код]

Харківська міська громадська організація інвалідів «Соціально-реабілітаційний центр незрячих» була заснована інвалідами зору 12 грудня 2000 року. Основною метою створення було сприяння людям з вадами зору у якісній і повноцінній інтеграції у суспільство, сприянні підвищення їх соціальної активності та конкурентоздатності на ринку праці. Організація не ставила на меті протиставити себе Українському товариству сліпих, зосереджуючись на конструктивному партнерстві.

Проекти організації[ред. | ред. код]

2000 рік[ред. | ред. код]

Наприкінці 2000 року громадська організація взяла участь у конкурсі соціальних проектів, що був оголошений Харківською міською радою. Проект соціальної реабілітації сліпих переміг у конкурсі, організація уклала договір про партнерство і додаткове фінансування свого проекту. Це дозволило з 2000 року розпочати навчання сліпих людей роботі на комп'ютерах із спеціальним програмним забезпеченням.

2001 рік[ред. | ред. код]

Громадська організація взяла участь у конкурсі «День інноваційних ідей», що був оголошений Світовим банком. Перемога у першому турі, презентація проекту у Києві і перемога у фіналі! Організація отримала грант Світового банку на реалізацію проекту соціальної реабілітації незрячих. В рамках проекту було закуплене обладнання, розпочалися групові заняття з навчання сліпих людей роботі на ПК, консультації психолога та юриста, була створена бібліотека сканованої навчальної та наукової літератури, якою користувались незрячі студенти та аспіранти. Також була надана можливість роботі на облаштованих комп'ютерах Центру всім бажаючим інвалідам зору, які не мали такої можливості вдома, на роботі або у навчальному закладі. Проект реалізовувався за підтримки Світового банку та Харківської міської ради.

2002 рік[ред. | ред. код]

Завдяки успішній реалізації проекту за підтримки Світового банку, організацію було обрано для візиту директора Світового банку у Східній Європі Луки Барбоне. Свій візит до України Лука Барбоне розпочав із зустрічі з тодішнім Президентом України Леонідом Кучмою, а потім разом із посадовцями Кабінету Міністрів України та Харківскої обласної державної адміністрації відвідав Соціально-реабілітаційний центр незрячих у Харкові.

2003 рік[ред. | ред. код]

Продовження реалізації проекту соціальної реабілітації незрячих у місті Харкові за підтримки Харківської міської ради. Комп'ютерні курси для незрячих проходять у групах по 6-8 осіб. Претендентів на навчання залишається значно більше, ніж спроможність організації навчати.

2004 рік[ред. | ред. код]

Організація продовжує свою діяльність у партнерстві з міською радою, керівник організації — Москалець Сергій Дмитрович, у складі делегації громадських діячів Харківщини відвідує Швецію, де вивчає досвід соціального захисту людей з інвалідністю. Навчання було організоване в рамках реалізації проекту Українського фонду соціальних інвестицій, заснованого урядом України та Світовим банком.

2005—2007 роки[ред. | ред. код]

Продовження діяльності організації у партнерстві з Харківською міською радою. Перехід на часткове фінансування проекту із міського бюджету через органи державного казначейства.

2008 рік[ред. | ред. код]

Початок реалізації в місті Харкові інноваційного проекту супроводження людей з вадами зору у місті, транспорті, закладах та установах із залученням харківських безробітних як супроводжуючих. Проект реалізується спільно з Харківською міською радою та обласним і районними центрами зайнятості. Фахівцями Соціально-реабілітаційного центру незрячих розробляється методичний посібник, за яким відбувається підготовка майбутніх соціальних працівників — супроводжуючих. Укладені договори на організацію оплачуваних громадських робіт з усіма районними центрами зайнятості міста Харкова (дев'ять центрів). Спосіб вирішення проблеми та соціальний ефект від проекту були настільки значними, що методикою організації служби супроводження зацікавились у багатьох регіонах країни, діяльність служби супроводження висвітлювалась національними та іноземними засобами масової інформації, зокрема, Росії.

2009—2012 роки[ред. | ред. код]

Продовження реалізації проектів у партнерстві з Харківською міською радою та службами зайнятості. Кількість соціальних працівників на щоденних маршрутах супроводження щороку зростає. Крім супроводження людей з вадами зору, за пропозицією муніципалітету, організація направляє безробітних харків'ян на допомогу у прибиранні територій міста, до територіальних центрів обслуговування громадян та управлінь соціального захисту громадян районних адміністрацій. Фахівці Центру беруть активну участь у громадському житті міста, нарадах різних рівнів. Керівник організації — Москалець Сергій Дмитрович, входить до складу комітету забезпечення доступності маломобільних груп населення Харківської міської ради.

2013 рік[ред. | ред. код]

Для більш ефективного представлення та лобіювання інтересів незрячих на національному рівні, громадська організація разом з партнерами інших регіонів України заснувала громадську спілку "Ліга організацій осіб з інвалідністю по зору «Сучасний погляд». ХМГОІ «Соціально-реабілітаційний центр незрячих» у спілці представляє юрист організації Дубов Микола Михайлович. Організація продовжує реалізацію всіх своїх проектів.

2014 рік[ред. | ред. код]

Через незадовільне забезпечення інвалідів зору засобами реабілітації, в тому числі через економічну кризу та події на сході країни, громадська організація заснувала підприємство об'єднання громадян «Лемур», на яке покладається завдання організації постачання в Україну і продаж із доставкою в усі регіони України спеціалізованих пристроїв та прилаштування для інвалідів зору. Відкрито інтернет-магазин для незрячих. Сайт магазину розробляється силами громадської організації та повністю адаптований для самостійної навігації та здійснення замовлень інвалідами зору навіть із повною сліпотою. Крім засобів реабілітації підприємство «Лемур» займається постачанням засобів забезпечення доступності середовища для сліпих та слабозорих осіб, такими як тактильна плитка та індикатори. Все більше державних установ адаптуються для безпечного користування незрячими людьми.

Харківський соціально-реабілітаційний центр незрячих продовжує свою діяльність попри повну відсутність фінансування проектів із міського бюджету та відсутності спонсорських надходжень.

2015 рік[ред. | ред. код]

Продовжується реалізація всіх проектів, за підтримки громади започаткований новий проект створення якісного синтезатора українського мовлення. Такий синтезатор міг би використовуватись у різного роду пристроях та комп'ютерній техніці для забезпечення мовного інтерфейсу для незрячих користувачів. Іде збір коштів, запис фонограм, робота досвідченого програміста над створенням україномовного голосу.

2016 рік[ред. | ред. код]

На базі ГО «Соціально-реабілітаційний центр незрячих» продовжує функціонувати служба супроводження людей з вадами зору.

Проект створення синтезатора українського мовлення успішно реалізовано. Вже тестова версія синтезатора Анатоль, що був розроблений Ольгою Яковлєвою за допомоги фахівців організації, якісно переважає більшість україномовних синтезаторів минулих років. Анатоль працює під ОС Android і Windows.

Посилання[ред. | ред. код]