Хлорне вапно

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Хло́рне вапно́ (іноді розм. хло́рка[1]) — технічна суміш гіпохлориту кальцію, хлориду кальцію та гідроксиду кальцію із варійованим вмістом води. Умовно суміш описується формулою Ca(ClO)Cl, яка показує наявність у речовині її складових — хлориду та гіпохлориту, проте суміш предсталяє собою комплекси солей, гідроксиду та кристалізаційної води.

Отримання[ред. | ред. код]

Суміш утворюється при пропусканні хлору над зволоженим гідроксидом кальцію Ca(OH)2 (гашеним вапном) у вигляді білої, пухкої порошкуватої речовини. За методом компанії «Dynamit Nobel» зріджений хлор пропускався крізь зволожений гідроксид за температури 45 °C, тиску 5,3 кПа та при постійному перемішуванні.

Спрощеною схемою взаємодії є утворення рівних кількостей гіпохлориту та хлориду кальцію:

Однак процеси у розчині є значно складнішими та ведуть до утворення комплексів між реагентами і продуктами взаємодії:

І при подальшому хлоруванні:

У суміш солей перетворюється близько 40% вихідного гідроксиду кальцію.

Властивості[ред. | ред. код]

Вибілювальна і дезінфікувальна дія хлорного вапна ґрунтується на тому, що воно під впливом CO2 повітря і води (карбонатної кислоти) гіпохлорит в розчині розкладається з виділенням гіпохлоритної кислоти, яка, в свою чергу, теж розкладається і утворює (в момент виділення) атомарний кисень, що руйнує забарвлювальні речовини і вбиває бактерії:

Утворені в результаті розкладання хлоридна та гіпохлоритна кислоти взаємодіють із утворенням хлору, який також має бактерицидну дію:

При зберіганні речовини у негерметичних контейнерах, вона поглинає вологу та вуглекислий газ із повітря, виділяючи хлор:

В результаті цих реакцій хлорне вапно на повітрі пахне хлором.

Застосування[ред. | ред. код]

Хлорне вапно застосовують для вибілювання паперової маси, тканин тощо, а також для дезінфекції води.

Хлорне вапно застосовується значно ширше, ніж інші гіпохлорити (ніж, наприклад, гіпохлорит натрію та його технічна суміш лабарракова вода), бо воно дешевше, транспортується на великі віддалі і довго зберігається (в герметично закритій тарі).

Розчин хлорного вапна застосовується при дезінфекції тваринницьких ферм та птахофабрик. Обробку приміщень хлорним вапном проводять з метою профілактики різноманітних небезпечних захворювань у тварин та птахів, як то ящур, бруцельоз, чума свиней, туберкульоз тощо[2].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Wojtowicz J. A. Dichlorine Monoxide, Hypochlorous Acid, and Hypochlorites // Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology. — 4th. — New York : John Wiley & Sons, 2004. — Vol. 5. — P. 473. — ISBN 978-0-471-48517-9. — DOI:10.1002/0471238961.0409030823151020.a01.pub2. (англ.)
  • Sheikh S. A. Chlorine Oxides and Chlorine Oxygen Acids // Ullmann's Encyclopedia of Industrial Chemistry. — 6th. — Weinheim : Wiley-VCH, 2005. — P. 5—6. — DOI:10.1002/14356007.a06_483.pub2. (англ.)
  • Деркач Ф. А. Хімія. — Львів : Львівський університет, 1968. — 312 с.