Цейтнот

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Шахова партія з таймером

Цейтно́т (від нім. Zeit — час та нім. Not — потреба) — у партії в шахи, шашки чи іншу настільну гру — нестача часу на обдумування ходів[1], якщо гра відбувається з контролем часу. Термін з'явився після введення контролю часу в шахових турнірах, трохи пізніше, з введенням контролю часу в інших настільних іграх, став застосовуватися також і до них.

Цейтнот звичайно називають «жорстким», якщо у гравця зовсім не залишається часу на обдумування ходів (хвилина чи менше на десять чи більше ходів), в таких умовах звичайним явищем є дуже слабкі ходи, втрата виграшу чи навіть програш при виграшній позиції. Щоб запобігти відверто безглуздим діям гравців у цейтноті, іноді (наприклад, в деяких турнірах з го), застосовуються системи контролю часу (бьойомі), в яких після використання основного часу гравець отримує додатковий: він може продовжувати гру, але на кожен наступний хід дається суворо обмежений час (наприклад, хвилина на один хід). Таким чином «жорсткий» цейтнот не виникає, хоча «м'який» усе одно трапляється.

Вживання поза шахами

[ред. | ред. код]

У переносному значенні термін «цейтнот» означає гостру нестачу часу[2]. Іноді також вживають вираз «потрапити у цейтнот», коли людині не вистачає часу на якусь важливу дію.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. За ред. О.С. Мельничука (1975). Словник іншомовних слів (укр.) . Київ: Головна ред. Укр. рад. енциклопедії академії наук Української РСР. с. 736.
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 3 березня 2011. Процитовано 20 травня 2012.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Шахматы: Энциклопедический словарь / Гл. ред. А. Е. Карпов. — М. : Сов. энциклопедия, 1990. — С. 444. — ISBN 5-85 270-005-3. (рос.)