Червоновуха черепаха звичайна

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Червоновуха черепаха звичайна

Біологічна класифікація
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Хордові (Chordata)
Клас: Плазуни (Reptilia)
Ряд: Черепахові (Testudines)
Підряд: Прихованошийні черепахи (Cryptodira)
Родина: Прісноводні черепахи
Рід: Червоновухі черепахи
Вид: Червоновуха черепаха звичайна
Trachemys scripta Thunberg, 1831
Ареал червоновухої черепахи звичайної
Ареал червоновухої черепахи звичайної
Посилання
Вікісховище: Trachemys scripta
Віківиди: Trachemys scripta
EOL: 52570494
ITIS: 173819
МСОП: 22028
NCBI: 34903
Fossilworks: 121572

Червонову́ха черепа́ха звича́йна (Trachemys scripta) — вид черепах родини Прісноводні черепахи. У складі таксона налічують 3 підвиди. Поширений мешканець тераріумів, потенційно інвазивний вид на теренах України. В Європейському Союзі включено до списку чужорідних інвазійних видів[1].

Опис[ред. | ред. код]

Загальна довжина тіла сягає 18—30 см. Голова невелика, шия довга. Карапакс овальної форми з рівними краями і слабо рельєфною поверхнею, утвореною опуклими щитками.

У молодих черепах карапакс оливковий з малюнком з концентричних темних смуг на кожному щитку. З віком зеленкуваті тони зникають, панцир зверху стає бурим, темно-коричневим або майже чорним, іноді з жовтуватим малюнком на щитках. Пластрон жовтий з темними плямами. Голова темна з численними поздовжніми жовтуватими смугами. Позаду очей яскрава витягнута пляма червоного або жовтого кольору.

Спосіб життя[ред. | ред. код]

Полюбляє дрібні озера, ставки з низькими заболоченими берегами. Це некваплива тварина. Живиться безхребетними, молюсками, дрібною рибою, рослинною їжею.

Статева зрілість настає у 6—8 років. Парування починається у лютому. Самиця відкладає до 10 яєць, інколи до 22. Інкубаційний період триває від 103 до 150 діб.

Поширення[ред. | ред. код]

Первинний ареал охоплює південні та східні штати США, на північ до Мічигану і Вашингтона, на південь до Північно-Східної Мексики.

Впровадженні заходи з розповсюдження цієї черепахи у Гамбії, на карибському острові Ґран-Тер, в Австралії, Колумбії, Бразилії, на Британських Віргінських островах, в Еквадорі, на Багамських островах, Сардинії (Італія), у Швеції, Швейцарії, Іспанії, Франції, Греції, Словаччині, Австрії, Бельгії, на Кіпрі, у Чехії, Данії, Домініканській Республіці, Еквадорі, Єгипті, Німеччині, Великій Британії, Гваделупі, Гуамі, Гаяні, Гондурасі, Угорщині, Індонезії, Ірландії, Ізраїлі, Японії, Малайзії, Мартиніці, Мікронезії, М'янмі, Нідерландах, Новій Зеландії, Філіппінах, Польщі, Португалії, Саудівській Аравії, Словенії, Південній Африці, Південній Кореї, Таїланді, В'єтнамі, на Шрі-Ланці, Тайвані та в Україні.

Підвиди[ред. | ред. код]

Джерела[ред. | ред. код]

  • Berroneau, M. et al. 2010. Guide des Amphibiens et Reptiles d'Aquitaine. Association Cistude Nature, 180 pp.
  • Fritz, U. 1981. Zwei interessante mexikanische Schmuckschildkröten der Gattung Chrysemys GRAY 1844. Herpetofauna 3 (14): 25-32
  • Nekrasova O., Tytar V., Pupins M., Čeirāns A. 2022. Range expansion of the alien red-eared slider Trachemys scripta (Thunberg in Schoepff, 1792) (Reptilia, Testudines) in Eastern Europe, with special reference to Latvia and Ukraine. BioInvasions Records 11(1): 287–295, https://doi.org/10.3391/bir.2022.11.1.29
  1. Invasive Alien Species of Union concern (PDF). Архів оригіналу (PDF) за 6 грудня 2017. Процитовано 25 лютого 2018.