Чехман Ярослав Іванович

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ярослав Іванович Чехман
Chehman.jpg
Народився 13 жовтня 1930(1930-10-13) (88 років)
Польща Польща, с. Перлівці
Громадянство Україна Україна
Національність українець
Місце проживання м. Львів
Діяльність поліграфія, машинобудування
Відомий завдяки завідувач кафедри поліграфічних машин Українського поліграфічного інституту ім. Івана Федорова
Alma mater Українська академія друкарства
Науковий ступінь доктор технічних наук
Титул доктор технічних наук
Попередник Тір Костянтин Вадимович
Наступник Полюдов Олександр Миколайович

Яросла́в Іва́нович Че́хман (*13 жовтня 1930, с. Перлівці) — доктор технічних наук, професор кафедри поліграфічних і пакувальних машин та технології пакування Української академії друкарства, академік Міжнародної академії інженерних наук.

Життєпис[ред. | ред. код]

Народився у селі Перлівці Станіславського воєводства у селянській родині. 1948 р. закінчив середню школу у місті Галич Станіславської (тепер Івано-Франківської) області. Після закінчення середньої школи поступив на інженерно-механічний факультет Українського поліграфічного інституту (УПІ) ім. Івана Федорова (тепер Українська академія друкарства), який закінчив 1953 р. з відзнакою.

Наукова та викладацька діяльність[ред. | ред. код]

Після закінчення інституту залишився в аспірантурі при інституті. З 1955 р. працює асистентом, у 1960 р. виконує обов'язки доцента кафедри поліграфічних машин.

1963 р. у Московському поліграфічному інституті захистив дисертаційну роботу «Исследование воздушных амортизаторов талера двухоборотной плоскопечатной машины ДПП» на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.

1963—1964 рр. — старший викладач кафедри поліграфічних машин, 1965-го обрано на посаду доцента, а 1966 р. ВАК затвердив Я. І. Чехмана у вченому званні доцента по кафедрі поліграфічних машин.

1974—1986 рр. виконував обов'язки завідувача кафедри поліграфічних машин УПІ. 1978—1989 рр. — науковий керівник галузевої лабораторії удосконалення динаміки поліграфічних машин.

1988 р. обрано на посаду професора, а 1989 р. ВАК затвердив його у вченому званні професора по кафедрі поліграфічних машин, з того часу й дотепер — професор цієї ж кафедри.

У 1995 р. захистив у спеціалізованій вченій раді при Українській академії друкарства дисертаційну роботу «Комплексне дослідження друкарського контакту у вирішенні загальної проблеми удосконалення друкарських машин» на здобуття наукового ступеня доктора технічних наук.

Покажчик праць, 2008

Творчий доробок[ред. | ред. код]

Автор та співавтор більше півтори сотні наукових та навчально-методичних публікацій, серед яких 2 підручники та 2 навчальних посібники, 40 патентів та авторських свідоцтв на винаходи. Під його керівництвом Ю. В. Косінов, М. А. Прядко, В. П. Дідич, Г. Я. Красильников, Л. Ф. Зірнзак, О. Т. Балабан, Ю. П. Рак, Р. І. Лозовюк, Ю. Л. Варава, І. М. Кравчук виконали та захистили дисертаційні роботи на здобуття наукового ступеня кандидата технічних наук.

Нагороди[ред. | ред. код]

Нагороджений медаллю «За доблесну працю. В ознаменування 100-річчя з дня народження Володимира Ілліча Леніна»., іншими державними нагородами.

Бібліографія[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]