Шах (алмаз)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Поштова марка із зображенням алмазу «Шах» (1971)

Алмаз «Шах»алмаз індійського походження вагою в 88,7 карата. Бездоганно прозорий, легкого жовтувато-бурого відтінку камінь. Глибока борозенка на ньому свідчить, що його носили як талісман [1].

Добре видно три вигравіруваних імені його власників і відповідні дати в мусульманському літочисленні, заснованому на місячному року (у дужках наведені дати в звичному літочисленні): Нізам-шах, 1000 (1591); Шах Джахан, 1051 (1641); Фатх-Алі-Шах, 1242 (1826).

Вважають, що камінь був знайдений в копальнях Голконди в XVI столітті, перед тим як їх покинули. За описом Таверньє, в 1665 році «алмаз був підвішений до трону Великих Моголів і висів так, щоб хан, що сидить на троні постійно бачив його перед собою» [2].

У 1829 році алмаз був привезений Миколі I принцом Хозрев-Мірзою як відкупний внесок за вбивство в Тегерані представника Росії А. С. Грибоєдова. Щоб уникнути дипломатичних ускладнень син спадкоємця перського престолу привіз в Петербург багаті дари, в числі яких був і знаменитий алмаз з майстерним гравіюванням на трьох гранях - найбільша цінність перських шахів.

В даний час алмаз «Шах» експонується в Алмазному фонді Російської Федерації [3].

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

  1. =% 22shah + diamond & as_brr = 3 & ei = aMknSbmgA6PKzAShs8j_CQ # PPA81-IA2, M1
  2. [ http://bibliotekar.ru/100sokr/87.htm Електронна бібліотека Бібліотекарь.Ру - книги та альбоми з історії, мистецтва, культури, релігії. Довідники, словники, енциклопедії, художні галереї, музеї та колекційні ...]
  3. www.cultinfo. ru