Яків Туркало

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Яків Туркало
Народився невідомо
Помер після 1740
Громадянство Herb Viyska Zaporozkoho.svg Військо Запорозьке
Посада кошовий отаман
Термін 1739-1740 роки
Попередник Кость Покотило
Наступник Іван Черевко

Яків Туркало (? — після 1740) — український політичний та військовий діяч, кошовий отаман війська Запорізького у 1739–1740 роках.

Життєпис[ред. | ред. код]

Про дату і місце народження немає відомостей. У 1738 році став військовим суддею. У 1739 році було обрано замість Костя Покотило, оскільки останній потурав російським генералам щодо відправлення запорожців до Бугу. Втім Туркало сам очолив запорозьке військо, яке приєдналося до генерала Б. Мініха, що діяв біля Хотина. На чолі із кошовим козаки брали участь у битві при Ставчанами захоплені Хотина і Ясс та усієї Молдавії. Інша частина запорожців за наказом Туркало діяла на Чорному морі.

Восени року 1739 року по закінченню російсько-османської війни Туркало повернувся на Січ. Того року в Січі вирувала моровиця невідомої хвороби, так що товариство мусило розбігатися з Січі і гинуло з безхліб'я по лугах та байраках. Торгівля в Січі спинилась, і після війни запорожці лишились майже без хліба й одежі. Російський уряд при замиренні не вимовив запорожцям права вільно плавати по Чорному морю. За цих обставин існують декілька версій: або Туркало помер під час цієї моровиці, або незадоволені запорожці обрали замість нього Степана Гуманського. У будь-якому разі у листопаді 1740 року Туркало вже не обіймав посаду кошового отамана.

Джерела[ред. | ред. код]