65 українських шедеврів. Визнані й неявні

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

65 українських шедеврів. Визнані й неявні — книга есеїв української мистецтвознавиці Діани Клочко.

Про книгу[ред. | ред. код]

Проект працює на створення альтернативної історії українського мистецтва, доповненої творами, які у ХХ столітті не вважались «канонічними» або «вартими уваги» з ідеологічних причин, представляючи суб'єктивний погляд на окремі твори, що зберігаються у музеях і приватних колекціях України. Саме тому і вибір, і опис, й інтерпретації включатимуть не стільки «лінійне» уявлення про те, як створювались 65 шедеврів скульптури, графіки і живопису, скільки широке поле європейських асоціацій. Мистецтвознавиця і лекторка, Діана Клочко представить свій канон і пояснення, чому саме ці твори мають таке значення для наших сучасників, чому усі вони — не сироти в стильовому розмаїтті, а свідки великих (хоч і не завжди відомих) інтелектуальних історій. 65 творів — як фундамент для першої півсотні есеїв, літературного жанру, що поки що не є добре представленим в українській арт-критиці.[1]

Зміст[ред. | ред. код]

Книга складається з п'яти розділів: «Згадати міф», «Серед своїх», «Французький слід», «Візіонери ідей», «Тонкий штрих».

У розділі «Французький слід», наприклад, представлені есеї про художників, які або зазнали у своїй творчості впливу французького мистецтва (Марія Башкірцева, Микола Глущенко), або творили у напрямках, характерних для французьких митців (Юрій Єгоров а-ля Поль Сезанн).

Розділ «Візіонери ідей» — про авангардистів: можна, зокрема, побачити, ранній (1902 рік) етюд Василя Кандинського, який зберігається в Одеському художньому музеї; одну з двох наявних в Україні картин Казимира Малевича (з Пархомівського художнього музею імені Панаса Луньова); раритетні ескізи костюмів від Олександри Екстер, Вадима Меллера, Олександра Хвостенка-Хвостова з Музею театрального, музичного та кіномистецтва України.

Цитати[ред. | ред. код]

«Коли на обкладинку шукали назву цьому проекту, то зі словом „шедевр“ дійсно сумнівалися. І це мене ще раз укріпило в думці, що таки його треба винести на обкладинку. Чому? Тому що ідея книжки яка: українське мистецтво весь радянський період мистецтвознавці пристібали до російського мистецтва, воно було таким наче вагончиком. Другим, інколи третім, інколи четвертим, але завжди і наших митців, і те, що залишилося в наших музеях, завжди вважали деякими відображеннями процесів, які відбувалися в інших столицях».[2]

Нагороди[ред. | ред. код]

Посилання[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Діана Клочко - замовити книгу "65 українських шедеврів. Визнані й неявні". Видавництво ArtHuss (укр.). Архів оригіналу за 1 жовтня 2019. Процитовано 17 лютого 2020. 
  2. Діана Клочко про свою книгу "65 українських шедеврів. Визнані й неявні": політичний контекст весь час фонив | Новини | Українське радіо. ukr.radio (ua). Процитовано 17 лютого 2020. 
  3. Премію ім. Юрія Шевельова за есеїстику отримала Діана Клочко. www.chytomo.com (укр.). 17 грудня 2019. Архів оригіналу за 17 лютого 2020. Процитовано 17 лютого 2020. 
  4. «ЛітАкцент року – 2019»: як це було (ФОТО). ЛітАкцент - світ сучасної літератури (укр.). 22 січня 2020. Архів оригіналу за 26 лютого 2020. Процитовано 17 лютого 2020.