Александр Казбегі

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Александр Казбегі
груз. ალექსანდრე ყაზბეგი
Ім'я при народженнігруз. ალექსანდრე ჩოფიკაშვილი
Псевдонімმოჩხუბარიძე і მოხევე
Народився8 (20) січня 1848[1]
Степанцмінда, Тифліська губернія, Російська імперія[2]
Помер22 грудня 1893(1893-12-22)[1] (45 років)
Тифліс, Тифліська губернія, Російська імперія[2]
Країна Російська імперія
Діяльністьписьменник, драматург, поет, перекладач, актор
Мова творівгрузинська
Magnum opusQ25542732? і The Patricided

CMNS: Александр Казбегі у Вікісховищі

Олександр Михайлович Казбеґі (груз. ალექსანდრე ყაზბეგი; 1848 — 1893) — грузинський письменник, представник критичного реалізму XIX століття.

Біографія

Народився в заможній дворянській сім'ї в історичній області Хеві, прилеглій до гори Казбек. Успадкувавши від батька велике господарство, полегшив життя своїх кріпаків, а потім навіть пішов у гори пастухом.

До дванадцяти років він виховувався під керівництвом гувернерів. Серед його виховательок були і селянки-грузинки, працю яких майбутній великий письменник оцінив дуже високо.

У 1860 р. 12-річного Олександра привезли в Тбілісі і віддали в приватний пансіон. У 1866 р. помер його батько, який виявився настільки розореним, що в будинку не виявилося грошей на його похорон. Колись багата сім'я стала відчувати гостру матеріальну потребу. За допомогою матері Олександру Казбегі все ж таки вдалося поїхати в Москву для продовження навчання. Вступивши вільним слухачем у сільськогосподарську академію, він вчився дуже старанно, з захопленням, читав багато книжок російською та французькою мовами. Юнак мріяв про той час, коли отримає вищу освіту і «увійде зі славою в ворота Грузії — Дарьял». Однак виконання цієї мрії перешкодило непосильне для студентської кишені марнотратство, яке А. Казбегі проявив у світських салонах Москви. Незабаром він переконався в тому, що одні тільки розваги не є ще повною свободою, а тим більше справжнім щастям. У 1870 р. Олександр Казбегі повернувся на батьківщину хворий від безладного життя.

З 1879 жив в Тифлісі, працював у газеті «Дроеба».

У своїх творах Казбегі описував життя горян, однією з його головних тем був конфлікт особистості і традиційних суспільних норм. Всі твори Казбегі написані в період з 1880 по 1886 роки.

Твори Казбегі надихали Йосипа Джугашвілі (Сталіна) — зокрема, його кличка Коба, за однією з версій, взята з опублікованої в 1882 р. повісті Казбегі «Батьковбивця».

Іменем Казбегі довгий час називався один з найбільших населених пунктів області Хеві (нині Степанцмінда).

Примітки

Джерела