Прості геральдичні фігури

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 23:11, 27 березня 2021, створена АтаБот (обговорення | внесок) (помилки категорій та інші виправлення за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Прості (другорядні) геральдичні фігури утворилися з почесних шляхом їх зменшення, урізання, подвоєння, потроєння і так далі. Вони можуть розташовуватися за напрямками почесних фігур, тобто в стовп, в пояс, в хрест і так далі, і поміщатися на почесних фігурах. За своєю формою вони діляться в основному на трикутні («вістря», «клин», «трикутник»), чотирикутні («квадрат», «брусок», «гонт», «ромб»), круглі («Безант», «куля», «дуга») і умовні («титло» або «турнірний комірець»).

Димінативи (англ. diminutive) — зменшені версії почесних фігур, що складають 1/2, 1/4 або 1/8 їх ширини. Подекуди ці фігури називаються вузькими.

Термін (фр.) Пояснення Малюнок
Піраміда chape фігура у вигляді трикутника, вершина якого торкається середини верхньої сторони щита, а бічні грані проходять через нижні кути щита; у французькій геральдиці вважається не геральдичною фігурою, а фігурою поділу
Вістря pile трикутник, що має основою одну зі сторін щита або його основу.
Клин giron прямокутний трикутник, поміщений зазвичай у правому верхньому кутку щита.
Квадрат delf рівносторонній прямокутник; квадрати, що суцільно покриваючи щит або почесну фігуру, роблять їх шаховими
Брусок прямокутник, у якого висота дорівнює 1/2 основи.
Гонт billet прямокутник, що має висоту, рівну двом основам.
Ромб losange рівносторонній чотирикутник з двома гострими і двома тупими кутами, причому верхній кут — гострий. Просвердлений ромб фр. rustre Наскрізний ромб фр. macle
Веретено fusée вертикально витягнутий невеликий ромб.
Файл:Blason ville fr Boissy-la-Rivière (Essonne) .svg
Дуга arqué називається також променистою смугою
Боковики flanches сегменти кола, розташовані по обидва боки щита, або дуги, звернені опуклою стороною до центру щита, що йдуть з верхніх кутів в нижні. Завжди зображуються в парі. Ймовірно, ця фігура походить від загнутих сторін щита, що закривають лікті воїна.
Внутрішня облямівка orle димінутив облямівки, яка дещо відступає від краю. Термін «in orle» застосовується тоді, коли будь-які об'єкти розташовуються в щиті навколо його центральної частини, з відступом від краю
Вільна частина canton прямокутна область трохи менше однієї (правої або лівої) чверті четверочастного щита; може бути повернутою ліворуч або праворуч; застосовується у гербах міст, де поміщається емблема губернії або області.
Плетіння, загратоване сплетіння frette поширена в європейській геральдиці фігура.
Щиток ecusson малий щит, розташований в центрі основного щита
Титло, турнірний комірець lambel горизонтальна лінія з «відростками» вниз. В Англії є бризурою старшого сина. Іноді використовується для вказівки на другорядність, залежність
Коло, куля besant, tourteau якщо ця фігура металева, вона показується у вигляді плоского диска, а якщо фініфтяна, зображується опуклою і називається «куля». Крім того, коло може бути і хутряним. У західноєвропейській геральдиці roundel кожного кольору має свою назву і значення (див. У статті Безант).

Ресурси Інтернету