Маяк (газета)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 02:54, 11 квітня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (замінено закодовану відсотковим кодуванням частину URL-адреси на кирилічні літери)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«Маяк» — районна громадсько-політична газета.

Виходить 1 раз на тиждень у п'ятницю українською мовою на території Бериславського району Херсонської області. Тираж у середньому 2500–3000 примірників. Друкується в ПАТ «Херсонська міська друкарня». Обсяг газети — переважно 8 сторінки, іноді 12. Засновник – трудовий колектив редакції[1].

Маяк
Країна  Україна
Тип щотижнева
Мова українська
Видавець ТОВ «Редакція районної газети «Маяк».
Формат А3

Засновано 16 січня 1932 року
Власник ТОВ «Редакція районної газети «Маяк».
Головний редактор Тертичний Дмитро Дмитрович
Обсяг 8
Головний офіс м.Берислав, вул.Гоголя, 3
Наклад 2300
Передплатний індекс
(Укрпошта)
63399 (п'ятниця)

Історія

Історія назв видання:

16 січня 1932 року вийшов у друк перший номер видання.

1932–1961– «Соціалістична перемога»;

З 1 січня 1962 р. – «Маяк комунізму»;

З 1 червня 1962 р. – «Придніпровська зірка»;

З 16 березня 1963 р. – «Маяк».

За роки існування газета вийшла в світ вже понад 10000 разів. Тираж коливався від 2 до 10 тисяч екземплярів. Обсяг становив від 0,5 до 10 друкованих аркушів. Видавалася кілька разів на тиждень, а в радянські часи на жнива – щоденно.

Місцеву газету заснували в Бериславському районі 16 січня 1932 року. Перший номер був підписаний Семеном Федоровичем Баруліним, але не як редактором, а як відповідальним за випуск.

Історія не зберегла імена перших районних газетярів. Скоріше за все, дехто загинув на фронтах Другої світової війни, або ж життя розкидало їх у різні місця.

Першим післявоєнним редактором «Соціалістичної перемоги» була Меланія Іванівна Сафонова. На редакторському посту її змінив Володимир Якович Волошин.

На початку 60-х років «Маяк» був органом партійного комітету Бериславського виробничого радгоспно-колгоспного управління та районної ради депутатів трудящих Херсонської області, а з 14 січня 1965 року органом Бериславського райкому КП України та районної ради депутатів трудящих Херсонської області. Популярними рубриками в той час були: «На радісній хвилі», «Телеграф повідомляє», «Маяку» відповідає», «Районні новини», «За рубежем», «З нашої пошти», «У світі цікавого», «По рідній країні», «Дякують від усього серця».

З кінця 50-х до середини 60-х редактором був Юрій Костянтинович Голобородько. То був час розквіту «Маяка». В редакції тоді працювали відомі на Херсонщині журналісти Микола Братан, Віталій Зленко, Петро і Таїсія Волинці, Володя Бобрулько, Іван Шинкаренко.

Зокрема, помітний слід в історії газети залишив Іван Іович Шинкаренко. Пропрацював редактором 18 років і залишався в журналістському строю до останніх днів. Серед постійних рубрик додалися «Фотохроніка», «Тваринництво – ударний фронт» та «Бериславці сміються».

За радянських часів «Маяк» друкувався в Бериславській районній друкарні. Колективи друкарні і редакції були об’єднані однією партійною і профспілковою організаціями. Власне, це був єдиний трудовий і творчий колектив. Тривалий час друкарню очолював М.Сєчний. Його наступником став О.Петренко, який пропрацював до 2019 року.

До письменницького Олімпу зі шпальт «Маяка» злетіли: М.Братан, Ю.Голобородько, В.Зленко, В.Мелещенко, А.Анастасьєв, М.Маціпура, А.Кичинський, О.Яковлєв, В.Метляєв, які свого часу були членами літературно-мистецької студії «Заспів» при редакції газети. Редакторами інших газет серед «маячан» стали: Ю.Голобородько – «Ленінський прапор»; В.Зленко – «Нова Каховка»; А.Степанько «Каховська зоря»; А.Анастасьєв – «Будівник комунізму» (В.Олександрівка).

40 років свого життя віддав журналістській справі Валерій Володимирович Гришенко, а 24 з них був редактором. Очолив «Маяк» у вересні 1984 року. За роки його управлінської діяльності газета була нагороджена добрим десятком почесних грамот, як загальнодержавних, так і обласних, газета отримала Диплом Міжнародної виставки «Інтерпреса-2004».

У липні 1992 року співзасновниками газети стали районна рада та районна державна адміністрація, а через 2 роки єдиним засновником затвердили Бериславську районну раду.

З липня 2007 року наступним редактором став кореспондент з багаторічним досвідом Микола Іванович Ломакін, знаний громадськості району як автор численних гумористичних матеріалів, написаних на гострі соціальні теми. У грудні 2011 року на зміну прийшов Дмитро Дмитрович Тертичний, який і сьогодні очолює газету[1]. На сторінках районки зазвичай відомий своєю рубрикою «Стадіон «Маяка». За його керівництва постійними рубриками стали: «Люди нашого краю», «Кращі серед нас», «Духовна скарбничка», «На хвилях творчості», «Здобутки громади», «На полях Бериславщини», «Вісті з сільських рад», «Кадри на місцях», «На варті здоров’я», «Сторінками історії», «З трибуни сесії – на трибуну «Маяка»  та багато інших.

Сучасність

У грудні 2011 року на зміну прийшов Дмитро Дмитрович Тертичний, який і сьогодні вміло очолює колектив редакції. За останні кілька років газета нагороджена різними почесними нагородами[2], що свідчить про те, що газета виходить добротною, цікавою і авторитетною. Читацький загал «Маяка» нараховує понад 3000 передплатників.

Нинішні економічні негаразди, як і в інших колективах, теж позначаються на «Маяку». Та попри все газета виходила й буде виходити, а творчий колектив докладе для цього всіх зусиль.

У 2019 році в історії газети наступає нова епоха. «Маяк» йде стежкою роздержавлення та офіційно перестає бути залежним від районної влади[1]. Це дало змогу газеті стати дзеркалом у висвітленні подій, стержнем духовного і культурного відродження краю, але найголовніше завдання «Маяка» – розповідати про тих, хто долає життєву дорогу, наперекір всьому творить добро, залишаючи за собою яскравий слід.

Сьогодні колектив редакції складається з 5 штатних працівників та дописувачів з усіх кутів Бериславського району та за його межами.

Галерея

Див.також

Це громадсько-політичне видання, змістом діяльності якого є повне і всебічне інформування читацького загалу з усіх напрямків економічного, суспільно-політичного, культурного і духовного життя району, області, країни, діяльності органів державної влади і органів місцевого самоврядування, установ, організацій, підприємств, об’єднань громадян[3]. Пріоритетними напрямками газети є: відродження національної самосвідомості, відстоювання державницької позиції розбудови України і соціальної захищеності населення; всебічне висвітлення ролі і місця Бериславської районної ради, Бериславської районної державної адміністрації, органів місцевого самоврядування району в  здійсненні державної та соціально-економічної політики району[3].

Примітки

Джерела та література

  1. а б в ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РЕДАКЦІЯ РАЙОННОЇ ГАЗЕТИ "МАЯК" Україна, 74300, Херсонська обл., Бериславський р-н, місто Берислав, ВУЛИЦЯ ЦЕНТРАЛЬНА, будинок 224 Тертичний Дмитро Дмитрович. opendatabot.ua (укр.). Процитовано 26 лютого 2021.
  2. Журналісти Херсонщини отримали щорічні обласні стипендії. khoda.gov.ua (укр.). Процитовано 2 лютого 2021.
  3. а б Засоби масової інформації - Бериславська районна рада офіційний інформаційний сайт. berrayrada.ks.ua. Процитовано 2 лютого 2021.