Довідка:Перенаправлення

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Перенаправлення — це сторінка, яка автоматично відправляє відвідувача на іншу сторінку. Перенаправлення у Вікіпедії створюються переважно для сторінок, які можуть мати декілька альтернативних назв.

Кожна стаття має одну «усталену» назву, але для забезпечення доступу до статті за альтернативними назвами використовується механізм перенаправлень. Коли користувач переходить на таку сторінку, Вікіпедія автоматично перенаправляє на сторінку з «усталеною» назвою.

Створення перенаправлень

Аби створити перенаправлення, створіть нову сторінку з назвою, з якої йтиме перенаправлення, та додайте такий рядок:

#ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ [[Назва сторінки, на яку йтиме перенаправлення]]

Якщо потрібно створити перенаправлення на один з розділів, додайте наступне:

#ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ [[Назва сторінки#Назва розділу]]

Пунктами при цьому можуть бути розділи та підрозділи всіх рівнів. Також можна писати слово «ПЕРЕНАПРАВЛЕННЯ» малими буквами або замінити словом Redirect.

Приклади статей, що використовують перенаправлення:

Перенаправлення створюється автоматично у випадках перейменування сторінки. У цьому разі вміст сторінки переміщується на сторінку з новою назвою, а сторінка з попередньою назвою стане перенаправленням на нову назву.

Якщо Вам необхідно потрапити на сторінку-перенаправлення (наприклад, щоб виправити помилку), перейдіть за перенаправленням на «усталену» назву сторінки, а потім за посиланням, що з'явиться відразу під «усталеною» назвою сторінки, назад на сторінку-перенаправлення. Наприклад, якщо Ви перейдете на статтю Вотан, відразу під «усталеною» назвою статті Одін з'явиться повідомлення:

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з Вотан)

Зауважте, що рушій MediaWiki не підтримує подвійні перенаправлення, тобто виключається можливість циклічних посилань.

Чому іноді треба вилучати перенаправлення?

Аби позбутися перенаправлення без заміни його на нову статтю, номінуйте його на вилучення, розмістивши на його сторінці шаблон {{Delete}}. В окремих випадках можна використати відповідні шаблони швидкого вилучення.

Номінувати перенаправлення на вилучення не варто, якщо ви можете просто замінити перенаправлення на статтю чи змінити цільову сторінку, на яку воно веде.

Основними аргументами того, що вилучення перенаправлення буде шкідливим, є:

  • перенаправлення може містити важливу, особливу історію редагувань;
  • якщо перенаправлення є дійсно застарілим, існує можливість того, що його вилучення зруйнує посилання у більш ранніх версіях інших статей — це складно відстежити чи навіть помітити.

Тому вважається, що вилучати можна лише найновіші чи дійсно шкідливі перенаправлення.

Вам може здатися необхідним вилучення перенаправлення, якщо наявна хоча б одна з наведених нижче причин (та зауважте, що існують і винятки з цього переліку):

  1. Сторінка-перенаправлення створює безпричинні труднощі для користувачів знаходити статті із схожими назвами через засоби пошуку. (див. m:Redirects in search results — proposed software changes для пропозицій зменшити цю загрозу)
  2. Перенаправлення може викликати безлад. Як приклад, якщо «Адам Б. Сміт» було перенаправлено на «Ендрю Б. Сміт», оскільки Ендрю випадково назвали Адамом в одному з джерел, це може призвести до непорозуміння зі статтею Адам Сміт, тож це має бути вилучено.
  3. Перенаправлення образливе чи глузливе, як-от «Тимошенко — жінка з косою» — на «Тимошенко Юлія Володимирівна», хоча, можливо, твердження «Тимошенко — жінка з косою» обговорювалося стосовно статті.
  4. Перенаправлення є абсурдним, як, наприклад, [[Рожеві слоники малюють квіти]] на кохання.
  5. Це перенаправлення веде до іншого простору статей, таких, як «Користувач:» чи «Вікіпедія:». Основними винятками є скорочення «ВП:» (як-от Вікіпедія:ДС), що технічно належать до простору основних статей, та насправді формують власний «псевдопростір назв». Усі «сторінки», назва яких починається з "ВП: ", фактично є перенаправленнями.
  6. Якщо перенаправлення не працює, тобто відсилає до статті, якої не існує або саме на себе, то воно може бути вилучене за критеріями швидкого вилучення, та ви маєте перед тим перевірити, чи є якісь інші статті, на які це перенаправлення все ж могло б посилатися.

Потрібність перенаправлень

Намагайтеся уникати вилучення перенаправлень, якщо:

  1. Вони мають потенційно корисну історію сторінки. Якщо перенаправлення було створено перейменуванням сторінки з таким же іменем, в історії сторінки вказано лиш це перейменування і наявна хоча б одна з вищенаведених причин вилучити це перенаправлення, скопіюйте історію сторінки до сторінки обговорення статті, на яку вказує це перенаправлення. Перейменування є корисною історією сторінки, і навіть більше у тому разі, якщо була дискусія щодо назви сторінки.
  2. Перенаправлення запобігатимуть розставленню невірних посилань і створенню дублюючих одна одну статей завдяки, наприклад, перенаправленню з множини до однини, частої помилки при написанні — на правильний варіант, перенаправленню на синонім і т. д. Іншими словами, перенаправлення, на які немає посилань з інших статей, не є кандидатами на вилучення на цих підставах, оскільки створюють додаткові зручності для користувачів. Необхідно лиш трохи уваги з боку редакторів статей, щоб знизити частоту появи у статтях неправильно написаних слів-посилань, оскільки вони не виглядатимуть неіснуючими.
  3. Вони допомагають у пошуку.
  4. Вилучаючи перенаправлення, ви ризикуєте порушити зовнішні чи внутрішні посилання. Старі перенаправлення CamelCase і перенаправлення на давні підсторінки мають бути у Вікіпедії, якщо на них існують якісь зовнішні посилання.
  5. Дехто вважає їх корисними. Зауваження: якщо хтось каже про перенаправлення як про корисне, певно, воно так і є. Ви можете не поділяти цієї думки, та це буде не тому, що інша людина каже неправду, а через те, що ви користуєтеся Вікіпедією по-різному.
  6. Перенаправлення веде на однину чи на множину.

Перенаправлення у службових просторах назв

Шаблонів

Категорій

Див. також