Гай Цезоній Макр Руфініан

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:15, 27 квітня 2021, створена Mediafond (обговорення | внесок) (правопис, стиль)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Гай Цезоній Макр Руфініан
Народився бл. 157
Помер бл. 237
Країна Стародавній Рим
Діяльність державний службовець
Посада консул
Військове звання консул-суфект
Термін 198 рік
Попередник Луцій Аврелій Галл
Наступник Марк Ауфідій Фронтон
Рід Цезонії Макри
Батько Гай Цезоній Макр
У шлюбі з Манілія Луцилла
Діти Луцій Цезоній Луцілл Макр Руфініан

Гай Цезоній Макр Руфініан (*Gaius Caesonius Macer Rufinianus, бл. 157 — бл. 237) — державний і військовий діяч Римської імперії.

Життєпис[ред. | ред. код]

Походив з роду вершників Цезоніїв. Син Гая Цезонія Макра і Руфінії. Народився близько 157 року. Кар'єру розпочав наприкінці панування імператора Марка Аврелія. Спочатку був членом колегії вігінтівірів. Невдовзі стає керуючим в'язницями міста Риму (Triumvir capitalis).

Під час Маркоманських війн у 178—180 роках служив військовим трибуном I Допоміжного легіону. Відзначився в одній з кампаній проти маркоманів, під час якої його загін отримав військові нагороди (dona militaria) від імператора.

Після 180 року призначається квестором у провінції Нарбонська Галлія. За цим повернувся до Риму, де став народним трибуном. У 185 році призначений легатом при проконсулі провінції Бетіка. Близько 187 року став претором. 188 року призначено легатом при проконсулі в провінції Азія. Після цього він обіймав посаду державного доглядача (Curator rei publicae) міста Аскул (Піцен).

У 187—190 роках очолював VII Клавдіїв легіон у таборі Вімінацій (провінція Верхня Мезія). Близько 192 року був призначений проконсулом провінції Ахайя.

Після повернення до Риму 193 року призначається куратором місті Тарраціненсіума (Лаціум). 193 року призначено імператорським легатом-пропретором провінції Лузітанія. Перебував на посаді до 197 року. 197 року придушив заколот Луція Нова Руфа, проконсула Ближньої Іспанії, що був прихильником Клодія Альбіна.

У 198 році стає консулом-суфектом (разом з Гаєм Юлієм Авітом Алексіаном). 199 року призначено куратором міста Теан (Кампанія). У 198—200 роках він обіймав посаду куратора берегів і русла Тібру (Curator Albei Tiberis et cluacarum sacrae urbis).

200 року призначено імператорським легатом-пропретором провінції Верхня Германія. Обіймав цю посаду до 203 року. За цим у 204—213 роках був куратором акведуків і постачання Рима (Curator aquarum et Miniciae). Датування перебування його на цій посаді утруднена.

214 року призначено проконсулом Африки. У 215 році повернувся до Риму, де став куратором міста Лавінія. В цей час переведений до стану патриціїв. Також увійшов до складу жрецької колегії августалів.

На початку 230-х років під час перського походу імператора Олександра Севера був комітом останнього. З огляду на те, що йому було близько сімдесяти років до того часу, було висловлено припущення, що він фактично не супроводжував імператора на схід.

Родина[ред. | ред. код]

Дружина — Манілія Луцілла, донька Тиберія Манілія Фуска, консула 225 року

Діти:

Джерела[ред. | ред. код]

  • Dietz, K.-H. Senatus contra principem. Untersuchungen zur senatorischen Opposition gegen Kaiser Maximinus Thrax. — Munich, 1980.
  • Eck, W. Die Statthalter der germanischen Provinzen vom 1.—3. Jahrhundert. Epigraphische Studien 17. — Bonn, 1985.
  • Christol, M. Essai sur l’évolution des carrières sénatoriales dans la 2e moitié du IIIe siècle après J.-C.. — Paris, 1986.
  • Mennen, Inge, Power and Status in the Roman Empire, AD 193—284 (2011)