Aptenoperissus

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Aptenoperissus
Час існування: пізня крейда
99 млн років тому
Голотип Aprenoperissus burmanicus — типового виду Aptenoperissidae
Голотип Aprenoperissus burmanicus — типового виду Aptenoperissidae
Біологічна класифікація
Домен: Еукаріоти (Eukaryota)
Царство: Тварини (Animalia)
Тип: Членистоногі (Arthropoda)
Клас: Комахи (Insecta)
Ряд: Перетинчастокрилі (Hymenoptera)
Підряд: Стебельчасточеревні (Apocrita)
Надродина: Stephanoidea
Родина: Aptenoperissidae
Rasnitsyn and Poinar, 2016
Рід: Aptenoperissus
Rasnitsyn and Poinar, 2016
Види

Див.текст

Посилання
Вікісховище: Aptenoperissus
Fossilworks: 346785

Aptenoperissus — викопний рід паразитичних перетинчастокрилих комах, єдиний відомий у родині Aptenoperissidae. Існував у кінці крейдового періоду (99 млн років тому). Відомий з інклюзів у бірманському бурштині, на основі яких описано декілька видів.[1]

Історія

У жовтні 2016 року науковці опублікували статтю з описом нового виду комахи, що виявлена в бурштині з долини Гукаунг у М'янмі. Це була безкрила самиця паразитичної оси. Новий вид назвали Aptenoperissus burmanicus та призначили до новоствореної родини Aptenoperissidae.[2] За двома довгими шпорами на кожні гомілці родину віднесли до надродини церафроноїдних (Ceraphronoidea). Однак у 2017 році в тому ж бірманському бурштині були виявлені крилаті самці Aptenoperissus, після вивчення яких стало зрозуміло, що це родина відноситься до примітивнішої надродини стефаноїдних їздців (Stephanoidea).[3]

Опис

Безкрила самиця завдовжки до 4 мм. Задні кінцівки призначені для стрибання. Швидше за все, самиці Aptenoperissus втратили крила тому, що вони заважали їй лазити під корою дерев або в лісовій підстилці — це ж характерно і для деяких самиць сучасних перетинчастокрилих. Судячи з короткого і товстого яйцеклада, самиці відкладали свої яйця в нерухомих господарів з твердими покривами — в лялечки або яйця інших комах.

Серед унікальних рис Aptenoperissus — його колінчаті антени. Кожна з них складається з довгого першого членика (його наявність властива, наприклад, мурашкам) і прикріпленого до нього «джгутики» з безлічі більш дрібних члеників. У сучасних перетинчастокрилих два ці ознаки часто зустрічаються окремо, але ніколи не поєднуються разом. Швидше за все, такі антени допомагали самиці вивчати потенційну жертву (наприклад, лялечку) перед тим, як відкласти в неї яйце.

На відміну від безкрилих самиць, самці Aptenoperissus мають крила. Але у них є також колінчаті антени і шпори на гомілках, так що їх приналежність до однієї родини питань не викликає. Крила самцям були потрібні, що знайти максимальну кількість самиць для спарювання.

Види

Примітки

  1. Aptenoperissus на сайті Fossilworks
  2. Dinopedia
  3. Оса-стрибун з бірманського бурштину.(рос.)