Вікірушій

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 13:15, 2 червня 2021, створена 94.153.55.185 (обговорення) (Changed the file)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Домашня сторінка Вікіпедії, яка працює на MediaWiki, одному з найпопулярніших програмних пакетів Вікі

Вікі-рушій — програмне забезпечення для організації вікі-вебсайту, контент якого створюють самі користувачі, використовуючи браузер. Зазвичай вікі-рушій є вебзастосунком, що виконується на одному або декількох серверах. Контент, включаючи всю історію правок, зберігається в базі даних або файловій системі. Вікі-рушій — один із типів CMS.

Існує безліч вікі-рушіїв, написаних різними мовами програмування, включаючи відкрите і пропрієтарне програмне забезпечення.

Історія

Перший вікі-рушій WikiWikiWeb був створений у 1994 році американським програмістом Вордом Каннінгемом. Пізніше WikiWikiWeb перейменовано на WikiBase[1]. Вибір назви рушія Каннінгем пояснив тим, що він згадав працівника міжнародного аеропорту Гонолулу, який порадив йому скористатися вікі-вікі шатлом — невеликим автобусом, що курсував між терміналами аеропорту. Слово «wiki» гавайською мовою означає «швидко»; а Каннінгем планував зробити рушій, що дозволяв користувачам максимально швидко редагувати і створювати статті.

Використання

Існує три основних типи використання технології вікі: публічні вікі, що створюються спільнотою читачів; приватні корпоративні вікі, що використовуються для зберігання документації, і особисті, що використовуються як щоденник або блог.

Публічні вікі

Доступ до публічної вікі має кожен; часто (але не завжди) для здійснення правок не потрібна реєстрація. Більшість таких вікі створено на базі рушія MediaWiki. Яскравий приклад — Вікіпедія.

Корпоративні вікі

Корпоративні вікі використовуються для зберігання документації та обміну знаннями між співробітниками[2].

Багато компаній і урядових організацій використовують вікі — Adobe Systems, Amazon.com, Intel, Microsoft.

Персональні вікі

Персональні вікі призначені для організації щоденників і заміток.

Див. також

Примітки

  1. The Wiki Way. Quick collaboration on the Web, Addison-Wesley (April 2001) ISBN 0-201-71499-X
  2. Year of the enterprise Wiki: Lightweight Web collaboration gets down to business Jon Udell | InfoWorld | December 30, 2004

Посилання