Семедо

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 20:02, 7 червня 2021, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Додано інформацію до 1 посилання на джерело)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Семедо (лат. Semedo) — варіант шахів, імовірно винайдений Алваро Семедо[en].

Історія

Деякими істориками шахів взагалі заперечується існування таких шахів. Імовірно винайдені католицьким місіонером в Китаї, Алваро Семедо. Згодом інші ієзуїтські місіонери в Китаї повідомляли про особливі китайські шахи під назвою «Семедо». Опис цієї гри на латині наведено в книзі, виданій в 1694 в Англії.[1]

Правила

Цей варіант шахів вельми мало схожий на звичайні сянці, гра ведеться на дошці 5 × 8, відповідно на 40 клітинах, дошка в Семеду має наступну схожість з дошкою в сянці — на обох дошках вертикалі довше горизонталей.[2] Полем в Семеду служить квадрат, а не крапка. Однак деякі фігури нагадують такі в сянці, наприклад учений (literatus) ймовірно аналог радника[zh]. Оскільки ці фігури стоять на тих же місцях, що і охоронці (радники), по обидва боки від короля, кількість їх, двоє, збігається з числом охоронців, крім того позначаються подібним за змістом ієрогліфом. Також є фігура під назвою ракета, ракетні феєрверкі були відомі китайцям на той час вже сотні років. Ця фігура нагадує гібрид гармати[zh] і тури[zh], вихідні позиції ракети і гармати схожі, чисельність цих фігур в семедо і сянці збігається, також по дві. І ієрогліф «гармата» має варіанти «петарда, ракета феєрверка». При цьому ходить і б'є як тура, і лише ставить шах і мат як гармата. Про короля[zh] сказано наступне: «король не наступає». Можливо, що король не рухається взагалі, і його вихідний квадрат є для нього тим же, що і палац в сянці. А ось коні[zh] і пішаки[zh] ходять як в сянці, але з огляду на те що річки немає, не ясно як останні пересуваються по протилежній стороні дошки. Ламана лінія початкового ладу пішаків частково нагадує початкову розстановку в бірманських шахах[en].

Початкова розстановка в Семедо (♔ ♚ — королі, ♕ ♛ — вчені, ♘ ♞ — коні, ♙ ♟ — пішаки, ◬ ⟁ — ракети):

8
7
6
5
4
3
2
1
a b c d e

Література

Примітки

  1. http://vvvvv.narod.ru/Chess/Semedo.html
  2. http://igrovir.ucoz.ru/publ/shakhmaty_semedo_ili_sorokakletochnye_shakhmaty/1-1-0-110
  3. Hyde, Thomas (1694). Mandragorias, seu historia Shahiludii, viz. ejusdem origo, antiquitas, ususque per totum Orientem celeberrimus. Speciatim prout usurpatur apud Arabes, Persas ... cum harum Gentium schematibus variis et curiosis, et Militum lusilium Figuris inusitatis, in Occidente hactenus ignotis. Theatrum Sheldonianum. Процитовано 7 червня 2021.{{cite book}}: Обслуговування CS1: Сторінки з параметром url-status, але без параметра archive-url (посилання) (лат.)

Посилання