Сянці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дошка для гри в сянцзі з початковою розстановкою фігур

Сянці (кит. 象棋, піньінь xiàngqí) — настільна гра, китайський варіант шахів.

Грається на дошці 9x10, розділеній посередині так званою річкою. У кожного із супротивників є палац, 3х3, в якому може рухатися головнокомандувач. Окрім головнокомандувача в розпорядженні гравців по два радники, два слони, двоє коней, дві тури і дві гармати, а також 5 пішаків.

Мета гри — полонити головнокомандувача супротивника, тобто, поставити мат. На відміну від шахів, патова ситуація приносить поразку тому, у кого не залишилося ходів.

Точно невідомо, коли виникла гра, найраніші згадки — з 9-го століття. Сянці — найпопулярніша настільна гра в Китаї, а, отже, одна з найпопулярніших у світі.

Фігури[ред. | ред. код]

Фігури у сянці мають вигляд шашок із малюнками у вигляді знаків китайського письма. Традиційні кольори — червоні й чорні. Деякі фігури мають різні китайські назви для обох супротивників і позначаються різними знаками.

Генерали[ред. | ред. код]

Xiangqi General.png Фігури, які відповідають ролі головнокомандувачів у шахах називаються маршал і генерал. У розпорядженні чорних — генерал (дзян), у розпорядженні червоних — маршал (шуай). Генерал і маршал ходять на одне поле по горизонталі і вертикалі, але не навскоси, й лише в межах палацу. Єдиний виняток — генерал чи маршал може стрибнути із свого палацу в чужий і полонити маршала чи генерала супротивника в тому випадку, якщо вони знаходяться на одній вертикальній лінії, яку не перекриває жодна інша фігура.

Якщо генерала/маршала убивають, то гра закінчується поразкою гравця, який втратив свою головну фігуру. Якщо в процесі гри гравець не помітив, що може вбити головну фігуру супротивника, то гра продовжується.

Радники[ред. | ред. код]

Xiangqi Advisor.png Китайська назва для обох ші, але знаки різні. На початку гри розташовуються обабіч генералів. Ходять на одне поле по діагоналі винятково в межах палацу, що обмежує кількість доступних їм полів до п'яти. Служать для захисту головнокомандувачів.

Слони[ред. | ред. код]

Xiangqi Elephant.png Чорна фігура має назву слон, червона — міністр. Китайська назва у обох сян, а знаки — різні. В початковій позиції — на першій лінії, одразу ж за радниками. Ходять навскоси, перестибуючи через один пункт, але не можуть перестрибнути через фігуру. Рух слонів обмежений своєю половиною дошки, вони не можуть перейти через річку, а тому служать для захисту.

Коні[ред. | ред. код]

Xiangqi Horse.png Китайська назва для обох ма, але з різним тоном. В початковій позиції розташовані за слонами. Схожі на шахових конів, ходять літерою Г, але відмінність в тому, що вони завжди пересуваються на один пункт по горизонталі-вертикалі, а лише потім навскоси. Тому, якщо перед конем стоїть фігура — він зв'язаний і не може зробити відповідний хід. Говорять, що у коня сплутані ноги. Кінь може переходити річку.

Колісниці[ред. | ред. код]

Xiangqi Chariot.png Колісниці аналогічні шаховим турам. Це найсильніші фігури. Китайська назва — дзю.

Гармати[ред. | ред. код]

Xiangqi Cannon.png Китайська назва пао. В початковій позиції стоять на третій горизонтальній, другій вертикальній лінії з кожного боку. Ходять, як тури, але б'ють, тільки перестрибуючи через іншу фігуру. Гармати дуже грізна сила на початку гри, але в кінці їх вартість падає, оскільки нема через що перестрибувати.

Пішаки[ред. | ред. код]

Xiangqi Soldier.png Китайська назва червоного пішака зу, чорного — бін. Пішаки на початку гри розташовуються на 4-ій лінії. У кожного із супротивників п'ять пішаків. Ходять вперед на одну клітинку, б'ють так само. Перейшовши річку, пішаки отримують право ходити і бити на одну клітинку по горизонталі. На відміну від шахів, пішаки не можуть перетворитися в іншу фігуру, досягнувши останньої лінії.

Правила[ред. | ред. код]

Гравці в Сянці в Пекіні

Починають червоні. Це правило застосовується в більшості сучасних турнірів, хоча традиції в різних областях Китаю різні.

Існують спеціальні правила, які регулюють проблему повторення позиції

  • Стороні, яка весь час шахує одною фігурою чи іншою фігурою, оголошується поразка, якщо тільки це шахування не є захистом від вічного шахування.
  • Стороні, яка весь час нападає на незахищену фігуру, оголошується поразка, якщо тільки її дії не запобігають нескінченному переслідуванню. Проте, дозволяється переслідування головнокомандувачами і пішаками.
  • Якщо одна сторона дає вічний шах, а інша безперестану нападає, то та, яка дає вічний шах, повинна припинити свої дії. Інакше їй буде оголошена поразка.
  • Якщо сторони не порушують правила, але обидві повторюють свої ходи, гра оголошується нічиєю.
  • Якщо обидві сторони порушують правила одночасно, і відмовляються робити інші ходи, гра може бути оголошена нічиєю.

Комп'ютерні сянці[ред. | ред. код]

Складність ігрового дерева[en] сянці дорівнює приблизно 3895, що відповідає 10150. Це більше, ніж у звичайних шахів, але менше, ніж складність сьоґі і го. В 2006 році комп'ютер китайської компанії Inspur виграв матч проти п'ятьох провідних професійних гравців із Китаю: три партії закінчилися перемогою, п'ять нічиєю і тільки дві програма програла[1][2]. Тайваньська асоціація китайських шахів кваліфікувала в 2007 році комп'ютерні програми ELP і ShiGa на рівні 6-го дану[3].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Белл Р. Китайские шахматы // Энциклопедия настольных игр народов мира / Пер. с англ. Л.А. Игоревского. — М. : Центрполиграф, 2001. — С. 108—112. — 318 с.
  • Глязер С. Сянци // Делу — время, потехе — час. — М. : Молодая гвардия, 1962. — С. 39—41. — 63 с.

Посилання[ред. | ред. код]