Сянці

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Дошка для гри в сянцзі з початковою розстановкою фігур

Сянці (кит. 象棋, піньінь xiàngqí) — настільна гра, китайський варіант шахів.

Грається на дошці 9×10, розділеній посередині так званою річкою. У кожного із супротивників є палац, 3×3, в якому може рухатися головнокомандувач. Окрім головнокомандувача в розпорядженні гравців по два радники, два слони, двоє коней, дві тури і дві гармати, а також 5 пішаків.

Мета гри — полонити головнокомандувача супротивника, тобто, поставити мат. На відміну від шахів, патова ситуація приносить поразку тому, у кого не залишилося ходів.

Точно невідомо, коли виникла гра, найраніші згадки — з 9-го століття. Сянці — найпопулярніша настільна гра в Китаї, а, отже, одна з найпопулярніших у світі.

Фігури[ред. | ред. код]

Фігури у сянці мають вигляд шашок із малюнками у вигляді знаків китайського письма. Традиційні кольори — червоні й чорні. Деякі фігури мають різні китайські назви для обох супротивників та / або позначаються різними знаками-ієрогліфами. Іноді, зокрема, часто у В'єтнамі (де гра називається чо-туонг), фігури позначаються символами, схожими на «традиційні шахи».

Генерали[ред. | ред. код]

Генерал і радники

Через те, що назви посад китайських правителів заборонені для використання в іграх, фігури, які відповідають ролі королів в «індійських» шахах, називаються маршал і генерал. У розпорядженні чорних — «генерал» (кит. трад. , спр. , піньїнь: jiàng, акад. цзян), у розпорядженні червоних — «маршал» (кит. трад. , спр. , піньїнь: shuài, акад. шуай). Генерал і маршал ходять на одне поле по горизонталі і вертикалі, але не навскоси, й лише в межах палацу. Єдиний виняток — генерал чи маршал може стрибнути із свого палацу в чужий («летючий генерал», кит. 飛將, пін. fēijiāng) і полонити маршала чи генерала супротивника в тому випадку, якщо вони знаходяться на одній вертикальній лінії, яку не перекриває жодна інша фігура.

Якщо генерала / маршала убивають, то гра закінчується поразкою гравця, який втратив свою головну фігуру. Якщо в процесі гри гравець не помітив, що може вбити головну фігуру супротивника, то гра продовжується.

Радники[ред. | ред. код]

Китайська назва для обох ші, але знаки різні (чорні — кит. , трансліт. shì, червоні — кит. , трансліт. shì; зрідка «чорний» ієрогліф використовується для обох кольорів).[1] На початку гри розташовуються обабіч головнокомандувачів. Ходять на одне поле по діагоналі винятково в межах палацу, що обмежує кількість доступних їм полів до п'яти. Служать для захисту генерала (маршала).

Слони[ред. | ред. код]

Китайська назва у обох сян, але значення різні: чорні — «слон» (кит. , пін. xiàng), червоні — «міністр» (кит. , пін. xiàng). В початковій позиції — на першій лінії, одразу ж за радниками. Ходять навскоси, перестибуючи через один пункт, але не можуть перестрибнути через фігуру. Рух слонів обмежений своєю половиною дошки («очі слона затулені», кит. 塞象眼, пін. sāi xiangyǎn), вони не можуть перейти через річку, а тому служать для захисту.

Коні[ред. | ред. код]

Позиція коней та червоного пішака, коли чорний кінь не може побити червоного, а червоний - може.

Китайська назва коней (або офіцерів) — для обох ма (чорні — кит. , пін. , червоні — кит. , пін. ; іноді обидва кольори позначаються однаковими ієрогліфами — кит. трад. , спр. ). В початковій позиції розташовані за слонами. Схожі на шахових конів, ходять літерою Г, але відмінність в тому, що вони завжди пересуваються на один пункт по горизонталі-вертикалі, а лише потім навскоси. Тому, якщо перед конем стоїть фігура — він зв'язаний і не може зробити відповідний хід. Говорять, що у коня сплутані ноги (кит. 蹩馬腿, пін. bié mǎ tuǐ). Кінь може переходити річку.

Колісниці[ред. | ред. код]

Колісниці аналогічні шаховим турам. Це найсильніші фігури. Китайська назва — цзу (чорні — кит. , пін. , червоні — кит. , пін. ; іноді обидва кольори позначаються однаковими ієрогліфами — кит. трад. , спр. ).

Гармати[ред. | ред. код]

«Постріл» чорної гармати через пішака противника по червоній колісниці.

Китайська назва пао, але з різним тоном і значенням: червоні — «катапульта» (кит. , пін. pào), чорні — «гармата» (кит. , пін. pào). В початковій позиції стоять на третій горизонтальній, другій вертикальній лінії з кожного боку. Ходять, як тури, але б'ють, тільки перестрибуючи через іншу фігуру. Гармати дуже грізна сила на початку гри, але в кінці їхня вартість падає, оскільки нема через що перестрибувати.

Пішаки[ред. | ред. код]

Китайська назва червоного пішака цзу (кит. , пін. ), чорного — бін (кит. , пін. bīng). Пішаки на початку гри розташовуються на 4-ій лінії. У кожного із супротивників п'ять пішаків. Ходять вперед на одну клітинку, б'ють так само. Перейшовши річку, пішаки отримують право ходити і бити на одну клітинку по горизонталі. На відміну від шахів, пішаки не можуть перетворитися в іншу фігуру, досягнувши останньої лінії.

Правила[ред. | ред. код]

Гравці в Сянці в Пекіні

Починають червоні. Це правило застосовується в більшості сучасних турнірів, хоча традиції в різних областях Китаю різні.

Існують спеціальні правила, які регулюють проблему повторення позиції:

 • Стороні, яка весь час шахує одною фігурою чи кількома фігурами, оголошується поразка, якщо вона не перестане це робити.
 • Стороні, яка весь час нападає на незахищену фігуру, оголошується поразка, якщо вона не перестане це робити. Проте, дозволяється переслідування головнокомандувачами і пішаками.
 • Якщо одна сторона дає вічний шах, а інша безперестану нападає, то та, яка дає вічний шах, повинна припинити свої дії. Інакше їй буде оголошена поразка.
 • Якщо сторони не порушують правила, але обидві повторюють свої ходи, гра оголошується нічиєю.
 • Якщо обидві сторони порушують правила одночасно і відмовляються робити інші ходи, гра може бути оголошена нічиєю.

Комп'ютерні сянці[ред. | ред. код]

Складність ігрового дерева сянці дорівнює приблизно 3895, що відповідає 10150. Це більше, ніж у звичайних шахів, але менше, ніж складність сьоґі і го. В 2006 році комп'ютер китайської компанії Inspur виграв матч проти п'ятьох провідних професійних гравців із Китаю: три партії закінчилися перемогою, п'ять нічиєю і тільки дві програма програла[2][3]. Тайваньська асоціація китайських шахів кваліфікувала в 2007 році комп'ютерні програми ELP і ShiGa на рівні 6-го дану[4].

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

 1. Дослідники не дійшли згоди щодо походження назви фігури «радник» (кит. ). Це може бути скороченням від «освічена людина, науковець» (кит. 士人) або - від «охоронець» (кит. трад. 衛士, спр. 卫士). Зважаючи на функцію фігури у грі — захист головнокомандувача, переклад «радник» може бути помилковим і не відбивати походження китайської назви.
 2. Chinese-Chess Computer Crushes Grandmasters [Архівовано 2017-12-22 у Wayback Machine.].
 3. Computers remain undefeated on chess board for 20 years [Архівовано 22 грудня 2017 у Wayback Machine.].
 4. ICGA: Chiness chess. 

Література[ред. | ред. код]

 • Белл Р. Китайские шахматы // Энциклопедия настольных игр народов мира / Пер. с англ. Л.А. Игоревского. — М. : Центрполиграф, 2001. — С. 108—112. — 318 с.
 • Глязер С. Сянци // Делу — время, потехе — час. — М. : Молодая гвардия, 1962. — С. 39—41. — 63 с.

Посилання[ред. | ред. код]