Общество русских женщин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 14:24, 22 жовтня 2021, створена SashkoR0B0T (обговорення | внесок) (повідомлення про помилки вікіфікації)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
«Общество русских женщин»
Типжіноча організація
ЗасновникиАлексія Геровська
АдресаЧернівці

«Общество русских женщин» або «Общество руських женщин» на Буковині[1] — москвофільська жіноча організація у Герцогстві Буковина, заснована в 1894 p. з ініціатив родини Геровських.

Створення товариства

Активна діяльність народовських громадських організацій в Австро-Угорській імперії обумовила активізацію Російської імперії у напрямку підтримки «москвофільського руху». Основною формою підтримки — було фінансування, яке здійснювалось через: російські консульства в Чернівцях та Львові, спеціальних агентів жандармерії, а також Живностенський банк у Чехії[2].

Розвиток жіночого руху на західноукраїнських землях, спонука Росію до активізації й у цьому напрямку. 1878-го р. у Львові було створено «Общество русских дам» на чолі з письменницею Клавдією Алексович, за аналогією з яким було вирішено створити подібну організацію і на Буковині.

Цю ідею змогли втілити в життя тільки в 1894 році завдяки Алексії Геровській, яка разом з родиною переїхала в Чернівці[3]. Організація отримала спершу назву «Товариства руських жінок» на Буковині, серед засновниць була й Ольга Кобилянська. Наступного року «Товариства руських жінок на Буковині» було перейменоване на «Общество руських женщин» на Буковині, а Ольга Кобилянська покинула його.

Діяльність товариства

Значні зусилля, на першому етапі діяльності товариства, спрямовувались на залучення авторитетних місцевих буковинок. Зокрема, були спроби загітувати до виділу товариства Ольгу Кобилянську, яка була запрошена з доповідю «Дещо про ідею жіночого руху» на одне з перших засідань. Водночас, О.Кобилянська як активна дописувачка «Буковини» вітала створення нової організації як елементу розвитку жіночого руху, а не ідеали, що в подальшому пропагувалися «Обществом русских женщин».

За змістом діяльності «Общество русских женщин» намагалось бути схожим на чернівецьке товариство «Мироносиці», з однією суттєвою різницею — всі зусилля були спрямовані на насадження «москвофільських ідей» та антиавстрійську пропаганду[3].

Щедро фінансовані російськими джерелами, товариство включилося в активну роботу. Зокрема, були засновані жіночі бурси у Чернівцях та Сереті та Вашківцях, відкрито «кравецькі курси». Активно велася робота у напрямку створення мосвофільського «Русского Народного Дома». До всіх цих заходів був безпосередньо причетний російський консул в Чернівцях Доліво-Добровольський, що ретельно відслідковувалось австрійською владою.

Зрештою, все це призвело до масового переслідування москвофілів за шпигунство та державну зраду. У травні 1910 року було проведено ряд акцій, в результаті яких на Буковині було закрито всі москвофільські організації, включно з «Обществом русских женщин» та їх бурсами. У відповідь, російські урядові кола намагалися роздмухати міжнародний скандал. Але найгірше те, що заручником цього протиборства досить часто ставали прості буковинські українці. Практично до всіх австрійська влада почала ставитись з насторогою, підозрюючи у проросійських симпатіях. Багато людей зазнавали гонінь і репресій, часто так і не усвідомлюючи у чому суть їх провини[2].

Джерела

  1. Гнатчук О. О. Кобилянська і жіночий рух на Буковині // Науковий вісник Чернівецького університету. — 1999. — Вип. 58, 59. — С. 100–105.
  2. а б Добржанський. О. Західноукраїнські землі в зовнішньополітичних планах панславістських організацій Росії на початку ХХ ст. Україна-Європа-Світ, 2011, Вип.5, Ч.2. Архів оригіналу за 4 лютого 2017. Процитовано 1 лютого 2017.
  3. а б Буковина: її минуле і сучасне. Ред. Д. Квітковського, Т. Бриндзана, А. Жуковського. Видавництво «Зелена Буковина»