Фільтри свердловин

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:43, 28 листопада 2021, створена Andriy.vBot (обговорення | внесок) (виправлення дат)
(різн.) ← Попередня версія | Поточна версія (різн.) | Новіша версія → (різн.)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Фільтри свердловин (рос. фильтры скважин, англ. mining hole filters, нім. Bohrlochfilter m) — пристрої для захисту дренажних виробок від замулювання внаслідок виносу дрібних фракцій порід. Залежно від крупності зерен, що складають водоносну породу, застосовують дротяні, дірчасті, каркаснострижневі, графітно-дротяні та інші фільтри.

Види фільтрів для свердловин[1]:

  • В артезіанських свердловинах, розрахованих на тверді і стабільні вапнякові породи, фільтр не роблять взагалі — просто залишають стовбур свердловини відкритим. Попадання великих фрагментів породи в насос практично виключено, а дрібнозернистих механічних домішок у вапняку практично не буває.
  • Для свердловин, розрахованих на видобуток води з нестабільних галькових і вапнякових водоносних горизонтів, у яких натиск води не надто високий і насос встановлюється досить близько до водозабору, установка фільтра необхідна. Як фільтр використовують відрізок перфорованої труби. Здебільшого, при відсутності у водоносі піску, такий фільтр цілком виконує свою функцію і здатний прослужити довго.
  • Свердловина на пісок[2] — призначена добути воду з піщаного водоносного горизонту — найбільш поширена. Для таких свердловин спеціально виготовляють сітчасті фільтри.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Архівована копія. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 18 грудня 2016.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)
  2. Архівована копія. Архів оригіналу за 20 грудня 2016. Процитовано 18 грудня 2016.{{cite web}}: Обслуговування CS1: Сторінки з текстом «archived copy» як значення параметру title (посилання)

Література

[ред. | ред. код]

Мала гірнича енциклопедія : у 3 т. / за ред. В. С. Білецького. — Д. : Східний видавничий дім, 2013. — Т. 3 : С — Я. — 644 с.