Львівський будинок органної і камерної музики
Львівський органний зал (Львівський будинок органної та камерної музики) — концертний зал, в якому відбуваються концерти органної, симфонічної та камерної музики. Тут побудовано один з найбільших органів України. Концертний зал знаходиться в костелі святої Марії Магдалини (XVII ст.), що розташований по вулиці Бандери, 8.
Орган у був замовлений у фірми «Gebrüder Rieger» 1932 року та встановлений у 1933 році.
У радянський період у приміщеннях якийсь час розміщався спортивний зал, пізніше танцювально-концертний зал, який належав Політехнічному інституту, а в 1960-х роках будівлю перепрофільовано під органний зал Львівської консерваторії ім. М.Лисенка.
Як концертна організація, Будинок органної та камерної музики заснований 1988 року. Там відбуваються різножанрові концерти органної та камерної музики.
Орган
У каталозі опусів «Gebrüder Rieger» цей інструмент має номер 2565. Диспозицію органа складало 71 регістр (з них 5 трансмісійних), орган мав чотири мануалах та педаль. Усі частини першого, другого, третього мануалів та педалі розташовувались на музичному хорі на спеціально побудованій залізо-бетонній платформі. Частини четвертого мануалу (Fernwerk) були розміщені у приміщені над закрістією. Орган мав два пульта гри — один на музичному хорі, другий у пресвітерії. Пульт на музичному хорі (або окрема клавіатура), крім електро-пневматичної трактури мав додатково пневматичну систему для першого мануала, на випадок, якщо не буде світла, а міх першого мануалу мав систему для помпування повітря за допомогою каліканта.
1969 року органобудівною фірмою «Rieger-Kloss» виконується часткова перебудова органу. А саме, був замінений пульт гри на трьохмануальний, який встановлено на сцені; виконаний перерозподіл окремих регістрів між мануалами, зокрема два регістра від «Fernwerk» перенесено у другий та третій мануали; проведені реставраційні роботи із органними трубами, додані замість декількох старих регістрів нові; найбільш ймовірно виконано заміну мембран на тонових канцеллах та тонових релейних камерах. « Fernwerk» не відновлявся. Фірмою «Rieger-Kloss» органу надано новий фабричний номер «опус 3375».[1]
Примітки
- ↑ Органи України - інтернет-проект. www.organy.lviv.ua. Архів оригіналу за 21 грудня 2017. Процитовано 22 жовтня 2018.