Парабени

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 09:05, 19 січня 2022, створена Марія Аксюта (обговорення | внесок) (Стаття доповнена інформацією)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Хім. структура парабенів

Парабенискладні ефіри, які використовують як консерванти в косметичній, фармацевтичній і харчовій промисловості через антисептичні і фунгіцидні властивості. Парабени отримують з пара-гідроксибензойної кислоти, яка міститься в багатьох фруктах та овочах, таких як огірки, вишня, морква, чорниця та цибуля. Пара-гідроксибензойна кислота також природно утворюється в організмі людини при розпаді деяких амінокислот. Парабени, що використовуються в косметиці, ідентичні тим, що зустрічаються в природі. Найбільш поширеними типами парабенів є метилпарабен, етилпарабен, пропілпарабен, бутилпарабен, ізопропілпарабен та ізобутилпарабен.

Застосування та популярність

Парабени використовуються протягом майже 100 років як консерванти у харчовій, фармацевтичній та косметичній промисловості. Популярність парабенів пояснюється їх ефективністю як консервантів, низькою вартістю, тривалою історією використання і неефективністю альтернативних природних консервантів (наприклад, екстракту насіння грейпфрута)[1].

Парабени дуже ефективні у запобіганні росту грибків, бактерій та дріжджів, які можуть призвести до псування продуктів. Таким чином, вони роблять безпосередній внесок у якість продуктів, продовжуючи термін їх зберігання.

Вплив на організм людини

Причинно-наслідковий зв'язок між використанням парабенів і раком не доведено[2][3].

Див. також

Примітки

  1. von Woedtke T., Schluter B., Pflegel P., Lindequist U., Julich W. D. Aspects of the antimicrobial efficacy of grapefruit seed extract and its relation to preservative substances contained (англ.) // Pharmazie (англ.)русск. : journal. — Greifswald, Germany: Institute of Pharmacy, Ernst Moritz Arndt University,, 1999. — June (vol. 54, no. 6). — P. 452—456. — PMID 10399191.
  2. Monica Giulivo, Miren Lopez de Alda, Ettore Capri, Damià Barceló. Human exposure to endocrine disrupting compounds: Their role in reproductive systems, metabolic syndrome and breast cancer. A review // Environmental Research. — 2016-11. — Т. 151. — С. 251–264. — ISSN 1096-0953. — DOI:10.1016/j.envres.2016.07.011.
  3. Myth or Fact: Parabens and Cancer. Процитовано 18 січня 2021.