Фармацевтика

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Докладніше у статті Фармація

Фармаце́втика — частина фармації, пов'язана безпосередньо з проблемами виробничо-технологічних процесів[1].

Термін «фармацевтика» вживається, також, як синонім до терміну «фармація»[2].

Історія[ред.ред. код]

«Фармацію» і «фармацевтику» можна розглядати, як різні історичні етапи, два різних підходи до виготовлення лікарських засобів. Традиційний, століттями застосовуваний фармацією метод полягає в малопродуктивній ручній праці у тиші «фармації», аптеки, з приготування та відпуску обмеженої кількості доз ліків для невеликого кола хворих[3]. Отримані таким способом ліки відрізняються недостатньою стандартністю, нерідко дають небажані побічні реакції у хворих. Недосконалість цього недешевого, з низьким економічним ефектом методу стало очевидно на початку XIX століття, коли вперше в США поклали початок масовому стандартизованому, високопродуктивному і більш дешевому промисловому виробництву лікарських засобів на фармацевтичних підприємствах — фармацевтиці[3]. Фармацевтика стала технологічним етапом розвитку фармації, новим, сучасним методом виробництва лікарських засобів та субстанцій. Незабаром подібні виробництва виникли в інших західних країнах, а наприкінці XIX століття в Російській імперії. В наш час[Коли?] фармацевтична промисловість і її невід'ємна частина фармацевтика — процвітаюча галузь економіки в усьому світі[3].

Розділи фармацевтики[ред.ред. код]

Фармацевтика є областю знання і практичної діяльності, що досліджує роль фармацевтичних факторів, які визначають ефективність, яку лікарські засоби проявляють в організмі. Серед них:

  1. Хімічна природа лікарської речовини та її концентрація;
  2. Фізичний стан лікарської речовини (розмір часток, форма кристалів, наявність або відсутність заряду на поверхні частинок і ін);
  3. Допоміжні речовини, їх природа, фізичний стан, концентрація;
  4. Вид лікарської форми і шляхи її введення;
  5. Фармацевтична технологія і обладнання, що застосовується у виробництві.

Межі між власне фармацевтикою, фармацією, хімією лікарських речовин і практичною діяльністю з використанням лікарських засобів не завжди зрозумілі і виразні. Але тим не менше застосування міжнародного терміна «фармацевтика» підкреслює промислово орієнтовану, технологічну частину фармації[2].

Фармацевтика має такі гілки[2]:

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

Література[ред.ред. код]

  1. Liebenau J «Medical science and medical industry». Baltimore: Johns Hopkins University Press, 1987
  2. «Making Medicines: A Brief History of Pharmacy and Pharmaceutics». London, Pharmaceutical Press, 2005
  3. «Oxford Dictionary of English Language», OUP, 2008

Посилання[ред.ред. код]


Таблетки Це незавершена стаття з фармакології.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.