Коноплянка (струмок)
Коноплянка | |
---|---|
Річка Коноплянка в сквері Вітряні | |
Витік | |
Гирло | Опечень, Почайна |
Басейн | Дніпро |
Країни: | Україна Київ |
Коноплянка — струмок, мала річка у місті Києві. Довжина становить близько 3 км. Приблизна площа басейну (із притокою) — 18 км². Протікає декількома районами міста, в історичній місцевості Пріорка. Права притока колишньої річки Почайни, зараз впадає в озеро Лугове (басейн Дніпра), на балансі КП «Плесо» знаходиться незначний відрізок річки (останні 190 м, гирло) і називається «Коноплянська канава»[1]. У 2020 році сквер «Вітряні гори», де бере початок річка, рішенням КМДА оголошено ландшафтним заказником місцевого значення «Долина річки Коноплянка»[2].
Має ліву притоку — струмок Княжиха.
Назва
Назва «Коноплянка» має народне походження — від колись рясних заростей коноплі. Назва зустрічається на мапах: 1879р. - "План м. Києва з передмістями", складеному землеробом В. Бошно; 1894р. - на мапі видавництва С.В. Кульженко; 1903р. - на плані зрошувальних полів М. І. Максимовича. Присутні зображення ставків на річці без вказування назви на таких мапах: 1842р. - "Планъ окресностей города Кіева, гравированный на камнъ при главномъ штабъ Дъйствующей Арміи"; 1843р. - "Планъ города Кіева, Гравированный со съемки, генер. штаба полковника Фонъ-Руге, при военно-топографическомъ депо"; 1846р. - "Планъ города Кіева, Гравированный со съемки, при военно-топографическомъ депо"
Гідрографія басейну річки
Річка бере свій виток в сквері Вітряні Гори. В пд-зх частині скверу одразу з декількох невеликих колекторів вода витікає в глибокий рівчак. Північно східна частина скверу - переважно болотиста, вода звідси постійно підживлює струмок. За словами головного інженера КП Зеленбуд Подільського району на початку XX століття на цьому місці існував ставок. В радянський час озеро засипали та на його місці побудували літній кінотеатр "Вітерець". В 2000-х роках кінотеатр зламали і побудували висотний багатоквартирний будинок із наземним паркінгом, що зайняв чверть скверу (на той момент парку). Далі річка ховається під бетонним парканом втікаючи в парк Крістерова Гірка (є об'єктом природо-заповідного фонду України місцевого значення і має статус ботанічної пам'ятки природи, в оренді ЖК "Паркове Місто"). На території парку утворює каскад з 4-х ставків діаметром від 15 до 80 м, що збереглися з XIX ст. На останньому ставку влаштований рукотворний острів з містком. Далі річка захована в колектор. Протікає вздовж вулиці Дубровицької, де приймає води лівої притоки - р. Княжихи. Далі перетинає вулиці Автозаводська, Бережанська. В гаражному комплексі "Конопляний" є декілька великих колодців, через які можна побачити і почути шум річки. Тут же дотикається вулиці Коноплянської, названої в честь річки. Протікає під територією розформованого військового містечка №41, вул. Сім'ї Кульженків, ДБК-4. В районі гаражних кооперативів та будбази треста "Київміськбуд-1" з'являється на поверхні і, останні 190 м. тече в бетонному коробі, після чого впадає в озеро Лугове; в цьому відрізку річку перетинає велика залізна труба із містком.
Цікаві факти
На території басейну річки розташовано 11 об'єктів природно-заповідного фонду, 1 пам'ятка культурної спадщини та 1 пам’ятки культури мiсцевого значення:
- «Долина річки Коноплянка»
- «Ставок Кулик»
- Парк «Крістерова Гірка»
- «Лісове урочище Крістерів»
- «Вікові дуби» (біля кінотеатру ім. Шевченка)
- «Дуб Крістера»
- «Дуб Гуналі»
- парк «Кинь-Ґрусть»
- «Найстаріші буки Києва»
- «Три дуби» (9 дубів отримали статус природо-заповідного фонду в 2019 році)
- Пам'ятка культурної спадщини «Садиба Крістера» 1880 року
- пам’ятки культури мiсцевого значення "Сошенка, 33"
Див. також
- Річки Києва
- Крістерова гірка
- Вітряні гори
- Видатні дерева Києва
- Київські Пагорби
- Київські дачі#Дача Кульженка (Кинь-Ґрусть)
Мапи
Примітки
- ↑ Водні об’єкти, що перебувають на балансі КП «Плесо», у межах м. Києва. archive.is. 30 листопада 2012. Процитовано 1 травня 2019.
- ↑ Рішення КМДА (PDF).
Джерела та література
- Вишневський В. І. Малі річки Києва. — К.: Інтерпрес ЛТД, 2013. — 84 с. ISBN 978-966-50-095-1.
- Кирилл Степанец «Малые реки Киева и их исследователи».