Брага

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Брага в чані

Брага, бражка — продукт, отримуваний в результаті дріжджового зброджування (шумування) розчинів цукру або цукровмісних продуктів у воді з утворенням етилового спирту. З бражки шляхом її ректифікації може бути виділений спирт для подальшого використання, в окремих країнах брага вживається як самостійний алкогольний напій.

Унаслідок зброджування відбувається складна хімічна реакція розкладання цукру під дією дріжджів на етиловий спирт, воду і вуглекислий газ.

Спиртова брага містить значну кількість летких органічних домішок спирту: складні ефіри, альдегіди, кетони, органічні кислоти, вищі спирти, азото- та сірковмісні речовини тощо[1]. У процесі перегонки та ректифікації ці домішки виділяються зі спирту, концентруються й у вигляді сивушного масла вилучаються з процесу[1].

Зброджування відбувається за температури 20–28 °C та певної концентрації компонентів. При нижчій температурі процес сповільнюється, вища температура є згубною для дріжджів. Для приготування бражки 1 кг цукру розчиняють у 4–5 л чистої води і додають 100 г пресованих або 20 г сухих дріжджів. Сухі дріжджі попередньо розводять в окремому посуді за температури 25–30 °C з додаванням 2–3 столових ложок цукру на склянку води. Через годину дріжджі оживають і можуть бути використані при приготуванні браги. Ємність, в якій відбувається зброджування, в жодному разі не закривають щільно, оскільки утворення вуглекислого газу може призвести до вибуху ємності.

Див. також

Примітки

  1. а б Технологія спирту. В. О. Маринченко, В. А. Домарецький, П. Л. Шиян, В. М. Швець, П. С. Циганков, І. Д. Жолнер /Під ред. проф. В. О. Маринченка. — Вінниця: «Поділля — 2000», 2003. 496с. ISBN 966-8213-01-7

Посилання

  • Брага // Клиновецька З. Страви й напитки на Україні. — Вид. репринтне. З видання: Київ — Львів. 1913. — Київ: Час, 1991. — С. 109. — ISBN 5-88520-094-7.
  • Брага // Сборник сведений о Полтавской губернии: с картой губернии и планом г. Полтавы / сост. А. В. Богданович. — Полтава: Тип. Губерн. Правления, 1877. — С. 170. (рос. дореф.)
  • Брага из просяного солода // Маркевич Н. Обычаи, поверья, кухня и напитки малороссиян. — Киев, 1860. — С. 170. (рос. дореф.)