Духлата

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 05:09, 14 лютого 2022, створена TohaomgBot (обговорення | внесок) (Перекладено дати в примітках з англійської на українську)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Духлата
болг. Духлата
Натічні утворення в печері Духлата
Характеристики
Тип карстова
Гірські породи вапняк
Довжина 18 200 м
Глибина 53 м
Розташування
Країна  Болгарія
Місцевість Вітоша
Карти розташування
Духлата. Карта розташування: Болгарія
Духлата

Мапа

CMNS: Духлата у Вікісховищі
Вхід до печери

Духлата (болг. Духлата) — печера в західній Болгарії, належить до карсту гірського масиву Вітоша. Складена доломітами середнього тріасу. Маючи сукупну довжину коридорів 18200 м, є найпротяжнішою печерою країни. У 1962 році оголошена національним пам'ятником. У печері мешкає 6 видів кажанів.

Печера розташована на південно-західному схилі масиву, на лівому березі річки Струми, на північний захід від села Боснек в Пернікської області. Вхід знаходиться край дороги між Боснеком і Чуйпетлово. Глибина печери складає 53 м[1], вона була утворена підземною течією Струми. Печеру добре вивчено і картовано, усередині численні натічні утворення. Коридори утворюють складний лабіринт, в якому можна виділити декілька рівнів, на нижніх течуть декілька струмків[2]. Назва печери походить від звуків, що видаються вітром на вході (болг. духам — «свистіти»).

У печері мешкають представники 22 видів тварин[3]. В основному це веслоногі ракоподібні (Copepoda), 2 види вищих ракоподібних з підкласу бокоплавів (Amphipoda), один вид з надкласу синкаридів (Syncarida), один представник водяних кліщів. Відмічений один з видів псевдоскорпіонів, Neobisium kwartirnikovi. З тринадцяти видів кажанів, які водяться на території природного парку Вітоша, в печері мешкають шість[2].

Доступ до печери обмежений для відвертання антропогенного впливу на крихку підземну екосистему — відвідування можливо лише дослідниками або досвідченими спелеологами за наявності дозволу від дирекції природного парку[2].

Примітки

  1. Duhlata Cave. The Caves in Bulgaria. Процитовано 22 марта 2016.
  2. а б в Protected areas. Official site of Vitosha Nature Park (болг.). Процитовано 22 марта 2016.
  3. Duhlata Cave. Get to know Bulgaria (болг.). Процитовано 22 марта 2016.

Посилання