Лікар-ендокринолог

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 12:41, 27 квітня 2016, створена Polina Trofimenko (обговорення | внесок) (спеціалізації ендокринологів - додала ще одну - гінеколог-ендокринолог)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Ендокрино́лог — лікар, який пройшов спеціалізацію з діагностики, профілактики і лікування патології ендокринної системи в інтернатурі або на кафедрі інституту післядипломної освіти лікарів.

Ендокринолог діагностує патологію з боку ендокринної системи і, в разі потреби, проводить корекцію порушень діяльності залоз внутрішньої секреції: пригнічує, стимулює або заміщає продукування гормонів і біологічно активних речовин, регулюючих життєвонеобхідні функції організму.

Розрізняють спеціалізацію ендокринологів:

  1. лікар-ендокринолог
  2. лікар-ендокринолог дитячий
  3. гінеколог-ендокринолог

Завдання та обов'язки

  • Застосовує сучасні методи профілактики, діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації хворих ендокринологічного профілю, надає швидку та невідкладну медичну допомогу.
  • Здійснює нагляд за побічними реакціями/діями лікарських засобів.
  • Проводить консультації за направленнями лікарів інших спеціальностей.
  • Веде лікарську документацію. Керує роботою середнього медичного персоналу. Дотримується принципів медичної деонтології. Бере активну участь у поширенні медичних знань серед населення. Постійно удосконалює свій професійний рівень.

Повинен знати

  • чинне законодавство про охорону здоров'я та нормативні документи, що регламентують діяльність органів управління та закладів охорони здоров'я; основи права в медицині;
  • організацію терапевтичної та ендокринологічної допомоги, в тому числі швидкої та невідкладної;
  • основи нормальної і патологічної анатомії, фізіології ендокринних органів, водно-електролітного обміну;
  • основи фармакології;
  • генетичні та імунологічні основи патології ендокринних органів;
  • клініку, сучасні методи профілактики, діагностики, лікування, реабілітації та диспансеризації;
  • методи інтенсивної терапії та реанімації в ендокринології;
  • загальні, функціональні та спеціальні методи дослідження в ендокринології;
  • питання тимчасової і стійкої непрацездатності, організацію роботи лікарсько-консультативної та медико-соціальної експертної комісій; правила оформлення медичної документації; передові інформаційні та Інтернет технології; сучасну наукову літературу та науково-практичну періодику за фахом, методи її аналізу та узагальнення.

Кваліфікаційні вимоги

Лікар-ендокринолог вищої кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Ендокринології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) вищої кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 10 років.
Лікар-ендокринолог I кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Ендокринології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) I кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 7 років.
Лікар-ендокринолог II кваліфікаційної категорії
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Ендокринології». Підвищення кваліфікації (курси удосконалення, стажування, передатестаційні цикли тощо). Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста та посвідчення про присвоєння (підтвердження) кваліфікаційної категорії з цієї спеціальності. Стаж роботи за фахом понад 5 років.
Лікар-ендокринолог
повна вища освіта (спеціаліст, магістр) за напрямом підготовки «Медицина», спеціальністю «Лікувальна справа». Проходження інтернатури за спеціальністю «Терапія» з наступною спеціалізацією з «Ендокринології». Наявність сертифіката лікаря-спеціаліста. Без вимог до стажу роботи.

Джерела

  1. Довідник кваліфікаційних характеристик професій працівників системи охорони здоров'я. — Видавник: Міністерство охорони здоров'я України, Міністерство праці та соціальної політики України_б/н; прийнятий: 01-01-2004; чинний.

Посилання

  1. Эндокринолог — описание, советы врача — медичний портал eurolab.ua.