Мікросателіти

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Версія від 17:12, 1 вересня 2016, створена MobyVan (обговорення | внесок) (→‎top: replaced: в якості → як за допомогою AWB)
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Мікросателіти, також відомі як прості повтори послідовності (англ. Simple Sequence Repeats, SSR) або короткі тандемні повтори (англ. short tandem repeats, STR) — один з типів тандемних повторів, поліморфні ділянки ДНК геномів всіх або більшості організмів, що складаються з повторів 1-6 bp (пар основ) довжиною (різні джерела вказують на довжину від 1-2 до 4-10 bp). Вони зазвичай нейтральні, кодомінантні і зазвичай розташовані в районах некодуючої ДНК.

Варіабільність кількості повторів в одному мікросателіті приводить до того, що їх число є унікальим для кожного індивідуума, що дозволяє використання мікросателітів як генетичного маркера. Досліджуючи місцеположення мікросателітів та кількість повторів, можна скласти унікальний генетичний «профайл» або ідентифікаційний запис індивідуума. Зараз відомо понад 10 тис. мікросателітів в геномі людини, а їх аналіз широко використовується в методі генетичного фінґерпринтингу в кріміналістиці, для тесту на батьківство та в інших прикладних та фундаментальних дослідженнях.