Athlon

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Athlon
Amd athlon classic.jpg
Логотип AMD Athlon
Роки виробництва: з середина 1999 до 2005
Виробник(и):
  • AMD
Макс. частота CPU: 500 МГц – 2,33 ГГц
Частота FSB: 100 МГц – 200 МГц
Техпроцес: 0,25нм – 0,13нм
Набір команд: IA-32, MMX, 3DNow!
Роз'єм(и):
  • Slot A
  • Socket A
Ім'я ядра:
  • K7 (Argon)
  • K75 (Pluto/Orion)
  • Thunderbird
  • Palomino
  • Thoroughbred A/B
  • Barton/Thorton

«AMD Athlon» ([æθlən]) — мікропроцесор архітектури x86, анонсований 23 червня 1999 року як конкурент процесорам Intel Pentium III і націлений на ринок високопродуктивних комп'ютерів.

Ядро процесора Athlon (до анонса процесор носив кодове найменування K7) принципово відрізняється від ядер попередніх процесорів компанії AMD. Безліч нововведень дозволила значно підняти продуктивність процесора Athlon в порівнянні з попередніми процесорами AMD, внаслідок чого на момент анонса процесор Athlon був найпродуктивнішим процесором архітектури x86, перевершуючи свого основного конкурента — Intel Pentium III.

Протягом розвитку і розробки нових процесорів компанія AMD підтримувала торгову марку Athlon, завжди позіціонуючи його як процесор для продуктивного сегменту ринку. Так що протягом еволюції Athlon мав декілька послідовних реінкарнацій в різних поколіннях процесорів.

Загальна інформація[ред.ред. код]

Процесори AMD Athlon для настільних комп'ютерів випускалися в двох варіантах корпусів: SECC (всі модифікації) і FCPGA (Thunderbird).

Процесор Athlon в корпусі SECC являє собою повністю закритий картридж, що містить процесорну плату з встановленим на ній ядром процесора (у всіх модифікаціях), а також мікросхемами кеш-пам'яті BSRAM (у всіх модифікаціях, крім процесорів на ядрі Thunderbird). Процесор призначений для установки в 242-контактний щілинний роз'єм Slot A.

У процесорах, заснованих на ядрах Argon, Pluto і Orion, кеш-пам'ять другого рівня працює на частоті від третини до половини частоти ядра, а в процесорах на ядрі Thunderbird - на частоті ядра.

На процесорної платі також знаходиться ножовий 40-контактний технологічний роз'єм, закритий картриджем. Роз'єм містить контакти, що відповідають за установку напруги живлення і тактової частоти. За допомогою спеціального пристрою, що підключається до процесора, можлива зміна цих параметрів.

Картридж складається з двох частин: металевої тепловідводної пластини, що контактує з кристалом процесора і мікросхемами кеш-пам'яті (у випадку з процесорами, що мають зовнішній кеш), а також пластикового кожуха, що закриває процесорну плату і захищає встановлені на ній елементи від пошкоджень. Маркування знаходиться на верхній грані картриджа.

Процесори Athlon в корпусі типу FCPGA призначені для установки в системні плати з 462-контактним гніздовим роз'ємом Socket A і являють собою підкладку з керамічного матеріалу з встановленим на ній відкритим кристалом на лицьовій стороні і контактами на зворотному (453 контакту). Існували також процесори з органічною підкладкою, випущені обмеженою партією. На боці ядра розташовані SMD-елементи, а також контакти, що задають напругу живлення і тактову частоту (зазвичай звані містками). Контакти розташовуються групами, які мають позначення L1 - L7. Маркування нанесена на кристал процесора.

Спочатку кристал не захищався від сколів, які могли відбуватися в результаті перекосу радіатора при його неправильному встановленні некваліфікованими користувачами, проте незабаром з'явився захист від перекосів у вигляді чотирьох круглих прокладок, розташованих у кутах підкладки. Незважаючи на наявність прокладок, при неакуратній установці радіатора недосвідченими користувачами кристал все ж міг отримувати тріщини і відколи (процесори з такими ушкодженнями зазвичай називалися «колотими»). У ряді випадків процесор, що отримав істотні пошкодження кристала (відколи до 2-3 мм з кута), продовжував працювати без збоїв чи з рідкісними збоями, в той же час, процесор з незначними сколами міг повністю вийти з ладу. Найпростіший спосіб перевірки процесора на наявність сколів кристала полягав у проведенні по гранях кристала нігтем. У разі наявності відколів палець явно відчував шорсткість. За наявності лупи або мікроскопа відколи визначалися візуально. Однак дотримання запобіжних заходів при складанні або установка досвідченим складальником, замість самостійної установки, виключали механічні пошкодження процесорів з відкритим ядром, таких, як процесори сімейства AMD K7 або Intel Pentium III і Celeron з ядром Coppermine.

Посилання[ред.ред. код]