Технологія виробництва напівпровідників

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Процессор Apple.

Технологічний процес напівпровідникового виробництва - технологічний процес виготовлення напівпровідникових (н/п) виробів і матеріалів, що складається з послідовності технологічних (обробка, складання) та контрольних операцій, частина виробничого процесу виготовлення н/п виробів (транзисторів, діодів тощо).

При виробництві н/п інтегральних мікросхем застосовується фотолітографія і літографічне обладнання. Роздільна здатністьмкм і нм) цього обладнання (т. зв. Проектні норми) і визначає назву застосовуваного конкретного технологічного процесу.

Удосконалення технології та пропорційне зменшення розмірів н/п структур сприяють поліпшенню характеристик (розміри, енергоспоживання, вартість) напівпровідникових приладів (мікросхем, процесорів, мікроконтролерів тощо). Особливу значимість це має для процесорних ядер, в аспектах споживання електроенергії та підвищення продуктивності, тому нижче вказані процесори (ядра) масового виробництва на даному техпроцесі.

Особливості[ред.ред. код]

Технології виробництва напівпровідникової продукції з субмікронними розмірами елементів заснована на надзвичайно широкому колі складних фізико-хімічних процесів: отримання тонких плівок термічним і іонно-плазмовим розпиленням у вакуумі, механічна обробка пластин проводиться по 14-му класу чистоти з відхиленням від площинності не більше 1 мкм, широко застосовується ультразвук і лазерне випромінювання, використовуються відпал у кисні і водні, робочі температури при плавленні металів досягають більше 1500 ° C, при цьому дифузійні печі підтримують температуру з точністю 0,5 ° C, широко застосовуються небезпечні хімічні елементи та з'єднання (наприклад, білий фосфор).

Все це обумовлює особливі вимоги до виробничої гігієни, так звану «електронну гігієну», адже в робочій зоні обробки напівпровідникових пластин або на операціях складання кристала не повинно бути більше п'яти пилинок розміром 0,5 мкм в 1 л повітря. Тому в чистих кімнатах на фабриках з виробництва подібних виробів всі працівники зобов'язані носити спеціальні комбінезони. У рекламних матеріалах Intel спецодяг працівників отримала назву bunny suit («костюм кролика»).

Етапи технологічного процесу[ред.ред. код]

Пластина монокристалічного кремнію з готовими мікросхемами

Технологічний процес виробництва напівпровідникових приладів та інтегральних мікросхем (мікропроцесорів, модулів пам'яті та ін) включає нижченаведені операції.

 • Механічну обробку напівпровідникових пластин - отримують пластини напівпровідника зі строго заданої геометрією, потрібної кристалографічної орієнтацією (не гірше ± 5%) і класом чистоти поверхні. Ці пластини надалі служать заготовками у виробництві приладів або підкладками для нанесення епітаксійного шару.
 • Хімічну обробку (попередню всім термічним операціями) - видалення механічно порушеного шару напівпровідника і очищення поверхні пластини. Основні методи хімічної обробки: рідинне і газове травлення, плазмохімічні методи. Для отримання на пластині рельєфу (профілізація поверхні) у вигляді виступів і западин певної геометрії, для витравлювання вікон в маскувальних покриттях, для прояву прихованого зображення в шарі експонованого фоторезисту, для видалення його заполімерізірованних залишків, для отримання контактних майданчиків і розведення в шарі металізації застосовують хімічну (електрохімічну) обробку.
 • Епітаксіальне нарощування шару напівпровідника - осадження атомів напівпровідника на підкладку, в результаті чого на ній утворюється шар, кристалічна структура якого подібна структурі підкладки. При цьому підкладка часто виконує лише функції механічного носія.
 • Отримання маскуючого покриття - для захисту шару напівпровідника від проникнення домішок на наступних операціях легування. Найчастіше проводиться шляхом окислення епітаксійного шару кремнію в середовищі кисню при високій температурі.
 • Фотолітографія - виробляється для утворення рельєфу в діелектричній плівці.
 • Введення електрично активних домішок в пластину для утворення окремих p- та n-областей - потрібно для створення електричних переходів, ізолюючих дільниць. Проводиться методом дифузії з твердих, рідких або газоподібних джерел, основними дифузантами у кремній є фосфор і бор.
 • Термічна дифузія - спрямоване переміщення частинок речовини в бік убування їх концентрації: визначається градієнтом концентрації. Часто застосовується для отримання введення легуючих домішок у напівпровідникові пластини (або вирощені на них епітаксіальні шари) для отримання протилежної, в порівнянні з вихідним матеріалом, типу провідності, або елементів з більш низьким електричним опором.
 • Іонне легування (застосовується при виготовленні напівпровідникових приладів з великою щільністю переходів, сонячних батарей і СВЧ-структур) визначається початковою кінетичною енергією іонів в напівпровіднику і виконується в два етапи:
  • в напівпровідникову пластину на вакуумній установці вводять іони
  • робиться відпал при високій температурі

У результаті відновлюється порушена структура напівпровідника і іони домішки займають вузли кристалічної решітки.

 • Отримання омічних контактів і створення пасивних елементів на пластині - за допомогою обробки фотолітографії в шарі оксиду, що покриває області сформованих структур, над попередньо створеними сильно легованими областями n+- або p+-типу, які забезпечують низький перехідний опір контакту, розкривають вікна. Потім, методом вакуумного напилення всю поверхню пластини покривають шаром металу (металізують), надлишок металу видаляють, залишивши його тільки на місцях контактних майданчиків і розводки. Отримані таким чином контакти, для поліпшення адгезії матеріалу контакту до поверхні і зменшення перехідного опору, термічно обробляють (операція відпалу). У разі напилення на матеріал оксиду спеціальних сплавів отримують пасивні тонкоплівкові елементи - резистори, конденсатори, індуктивності.
 • Додавання додаткових шарів металу (у сучасних процесах - близько 10 шарів), між шарами розташовують діелектрик (англ. inter-metal dielectric, IMD) з наскрізними отворами.
 • Пасивація поверхні пластини. Перед контролем кристалів необхідно очистити їх зовнішню поверхню від різних забруднень. Більш зручною (в технологічному плані) є очищення пластин безпосередньо після скрайбування або різання диском, поки вони ще не розділені на кристали. Це доцільно й тому, що крихти напівпровідникового матеріалу, утворені при скрайбуванні або надрізанні пластин, потенційно є причиною появи браку при розмелюванні їх на кристали з утворенням подряпин при металізації. Найбільш часто пластини очищають у деіонізованій воді на установках гідромеханічної (кістьевой) відмивання, а потім сушать на центрифузі, в термошкафу при температурі не більше 60 ° C або інфрачервоним нагрівом. На очищеній пластині визначаються дефекти вносяться операцією скрайбування і розламування пластин на кристали, а також раніше проведених операціях - фотолітографії, окисленні, напилюванні, вимірі (відколи й мікротріщини на робочій поверхні, подряпини та інші ушкодження металізації, залишки оксиду на контактних майданчиках, різні залишкові забруднення у вигляді фоторезиста, лаку, маркувальної фарби і т. п.).
 • Тестування нерозрізаної пластини. Зазвичай це випробування зондовими головками на установках автоматичної розбракування пластин. У момент торкання зондами розбраковуваних структур вимірюються електричні параметри. У процесі маркуються браковані кристали, які потім відкидаються. Лінійні розміри кристалів зазвичай не контролюють, так як їх висока точність забезпечується механічною та електрохімічною обробкою поверхні (товщина) і наступним скрайбуванням (довжина і ширина).
 • Поділ пластин на кристали - механічно поділяє (розрізанням) пластину на окремі кристали.
 • Збірка кристала і наступні операції монтажу кристала в корпус і герметизація - приєднання до кристалу виводів і подальша упаковка в корпус, з подальшою його герметизацією.
 • Електричні вимірювання та випробування - проводяться з метою відбракування виробів, що мають невідповідні технічної документації параметри. Іноді спеціально випускаються мікросхеми з «відкритим» верхньою межею параметрів, що допускають згодом роботу в позаштатних для решти мікросхем режимах підвищеного навантаження (див., наприклад, Розгін комп'ютерів).
 • Тестова структура - гетероструктура, сформована на напівпровідниковій пластині, що використовується у процесі тестового контролю мікросхем на виробництві. Завершальний технологічний цикл виготовлення пристрою - вельми важливе і складне завдання (так, для перевірки всіх комбінацій схеми, що складається з 20 елементів з 75 (сукупно) входами, при використанні пристрою, що працює за принципом функціонального контролю зі швидкістю 104 перевірок у секунду, буде потрібно 1019 років).
 • Маркування, нанесення захисного покриття, упаковка - завершальні операції перед відвантаженням готового виробу кінцевому споживачеві.
Для виконання вимог електронної виробничої гігієни будують особливо чисті приміщення, у яких люди можуть перебувати тільки в спеціальному одязі

Технології виробництва напівпровідникової продукції з субмікронними розмірами елементів засновані на надзвичайно широкому колі складних фізико-хімічних процесів: отримання тонких плівок термічним і іонно-плазмовим розпиленням у вакуумі, механічна обробка пластин проводиться за 14-м класом чистоти з відхиленням від площинності не більше 1 мкм, широко застосовується ультразвук і лазерне випромінювання, використовуються відпал у кисні та водні, робочі температури при плавленні металів сягають понад 1500°C, при цьому дифузійні печі підтримують температуру з точністю 0,5°C, широко застосовуються небезпечні хімічні елементи та сполуки (наприклад, білий фосфор).

Усе це обумовлює особливі вимоги до виробничої гігієни, так звану «електронну гігієну», адже у робочій зоні обробки напівпровідникових пластин або на операціях складання кристала не повинно бути більше п'яти порошинок розміром 0.5 мкм у 1 л повітря. Тому в чистих кімнатах на фабриках по виробництву подібних виробів усі працівники зобов'язані носити спеціальні, виготовлені з металізованої тканини комбінезони, халати, фартухи, куртки з капюшонами і вмонтованими в них захисними окулярами.[1]. В рекламних матеріалах Intel спецодяг працівників отримав назву bunny suit («костюм кролика»)[2][3].

Техпроцеси більше 100 нм[ред.ред. код]

10 мкм[ред.ред. код]

10 мкм технологічний процес відноситься до рівня напівпровідникових технологій, який був досягнутий приблизно в 1971-1972 роках, провідними напівпровідниковими компаніями[4], такими як Intel.

6 мкм[ред.ред. код]

6 мкм техпроцес, застосований компанією Zilog у 1975 році в ЦП Zilog Z80[5].

3 мкм[ред.ред. код]

3 мкм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому в 1979 році Intel. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 3 мкм.

1,5 мкм[ред.ред. код]

1,5 мкм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому Intel у 1982 році. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 1,5 мкм.

1 мкм[ред.ред. код]

1-мкм техпроцес відноситься до рівня напівпровідникової технології, який був досягнутий приблизно в 1985 році провідними напівпровідниковими компаніями, такими як Intel і IBM.

0,8 мкм[ред.ред. код]

0,8 мкм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому в кінці 1980-х - початку 1990-х років компаніями Intel і IBM.

0,6 мкм[ред.ред. код]

Техпроцес, досягнутий виробничими потужностями компаніями Intel і IBM в 1994-1995 роках.

0,35 мкм[ред.ред. код]

350 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому в 1997 році провідними компаніями-виробниками мікросхем, такими як Intel, IBM, і TSMC. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 0,35 мкм.

0,25 мкм[ред.ред. код]

250 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому в 1998 році провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 0,25 мкм.

Шарів металу до 6; мінімальна кількість масок - 22.

0,18 мкм[ред.ред. код]

180 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому в 1999 році провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 0,180 мкм.

Шарів металу до 6-7; мінімальна кількість масок - 22-24.

0,13 мкм[ред.ред. код]

130 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому в 2000-2001 роках провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 130 нм.

Техпроцеси менше 100 нм[ред.ред. код]

90 нм (0,09 мкм)[ред.ред. код]

90 нм - техпроцес, що відповідає рівню напівпровідникової технології, який було досягнуту до 2002-2003 років. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 90 нм.

Технологічний процес з проектною нормою 90 нм часто використовується з технологіями напруженого кремнію, мідних з'єднань з меншим опором, ніж у раніше застосовуваного алюмінію, а також новим діелектричним матеріалом з низькою діелектричною проникністю.

65 нм (0,065 мкм)[ред.ред. код]

65 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому до 2004 року провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 65-70 нм.

 • STI Cell — PlayStation 3 — 2007-11-17
 • Microsoft Xbox 360 «Falcon» CPU — 2007-09
 • Microsoft Xbox 360 «Opus» CPU — 2008
 • Microsoft Xbox 360 «Jasper» CPU — 2008-10
 • Microsoft Xbox 360 «Jasper» GPU — 2008-10
 • Sun UltraSPARC T2 — 2007-10
 • TI OMAP 3 — 2008-02
 • VIA Nano — 2008-05
 • Loongson — 2009
 • Ельбрус-4С — 2014

50 нм (0,050 мкм)[ред.ред. код]

50 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому до 2005 року провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 50 нм.

45 нм (0,045 мкм)[ред.ред. код]

45 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому до 2006-2007 років провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 45 нм. Для мікроелектронної промисловості став революційним, оскільки це був перший техпроцес, що використовує технологію high-k/metal gate[7][8] (HfSiON/TaN в технології компанії Intel), для заміни фізично себе вичерпавших SiO2/poly-Si.

32 нм (0,032 мкм)[ред.ред. код]

32 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому до 2009-2010 року провідними компаніями-виробниками мікросхем. Відповідає лінійному вирішенню літографічного обладнання, приблизно рівному 32 нм. Восени 2009 компанія Intel перебувала на етапі переходу до цього нового техпроцесу[9][10][11][12][13]. З початку 2011 почали вироблятися процесори за даним техпроцесом.

28 нм (0,028 мкм)[ред.ред. код]

У третьому кварталі 2010 року на нових потужностях розташованої на Тайвані фабрики Fab 12 компанії TSMC повинен початися серійний випуск продукції за 28-нанометровою технологією[14].

У травні 2011 за технологією 28 нм фірмою Altera була випущена найбільша у світі мікросхема, що складається з 3,9 млрд транзисторів[15].

 • AMD Steamroller (третє покоління Bulldozer, очікується до середини 2014 року)[16][17]
 • Ельбрус-8С (восьмиядерний процесор серверного класу з архітектурою Ельбрус, очікується до 2015 року)[18][19]

22 нм (0,022 мкм)[ред.ред. код]

22 нм - техпроцес, що відповідає рівню технології, досягнутому до 2009-2012 роках провідними компаніями - виробниками мікросхем. Відповідає лінійній роздільній здатності літографічного обладнання, приблизно рівній 22 нм. 22-нм елементи формуються при літографії шляхом експонування маски світлом довжиною хвилі 193 нм[20][21].

У 2008 році, на щорічній виставці високих технологій International Electron Devices Meeting у Сан-Франциско технологічний альянс компаній IBM, AMD і Toshiba продемонстрував комірку пам'яті SRAM, виконану за 22-нм техпроцесом з транзисторів типу FinFET, які, у свою чергу, виконуються за прогресивною технологією high-k/metal gate (затвори транзистора виготовляються не з кремнію, а з гафнію), площею всього 0,128 мкм ² (0,58 × 0,22 мкм)[22]. Також про розробку комірки пам'яті типу SRAM площею 0,1 мкм ² створену по техпроцесу 22 нм оголосили IBM і AMD[23]. Перші працездатні тестові зразки регулярних структур (SRAM) представлені публіці компанією Intel в 2009 році[24]. 22-нм тестові мікросхеми являють собою пам'ять SRAM і логічні модулі. SRAM-осередки розміром 0,108 і 0,092 мкм² функціонують у складі масивів за 364 млн біт. Осередок площею 0,108 мкм² оптимізований для роботи в низьковольтному середовищі, а осередок площею 0,092 мкм² є найбільш мініатюрним з відомих сьогодні осередків SRAM.

Виробляються процесори за такою технологією з початку 2012 року.

 • Intel Ivy Bridge / Ivy Bridge-E
 • Intel Haswell (послідовник Ivy Bridge, із вбудованим GPU).
 • Intel Bay Trail-M (мобільні Pentium і Celeron на мікроархітектурі Silvermont; вересень 2013)

16 нм FinFET[ред.ред. код]

Станом на вересень 2014 TSMC продовжує розробки 16 нм техпроцесу на транзисторах з вертикально розташованим затвором (fin field effect transistor, FinFET) і планує почати 16 нм виробництво в 1 кварталі 2015 року[25].

14 нм (0,014 мкм)[ред.ред. код]

Будівництво заводу під назвою Fab42 в американському штаті Аризона почалося в середині 2011 року, а в експлуатацію він буде зданий в 2013 році. За заявою Intel, він стане найсучаснішим заводом з масового випуску комп'ютерних процесорів - Intel буде випускати тут продукцію по 14-нанометровій технології на основі 300-міліметрових кремнієвих пластин. Завод також стане першим масовим виробництвом, сумісним з 450-мм пластинами[26][27]. У будівництво планується вкласти понад $ 5 млрд. На момент запуску Fab 42 стане, як очікується, одним з найбільш передових у світі заводів з випуску напівпровідникової продукції у великих обсягах.

У січні 2014 року Intel оголосила про затримку відкриття заводу Fab 42[28]. Відкриття заводу планується у IV кварталі 2014 року, масове виробництво в I кварталі 2015 року[29].

Станом на травень 2014 компанія Samsung продовжує розробки техпроцесів 14 нм LPE/LPP[30]. У 2015 році Samsung випускатиме процесори для Apple за нормами 14 нм[31].

10 нм (0,01 мкм)[ред.ред. код]

Тайванський напівпровідниковий виробник United Microelectronics (UMC) повідомив, що приєднається до технологічного альянсу IBM для участі в розробці 10-нм CMOS-техпроцесу[32].

У 2011 році публікувалася інформація про плани Intel щодо випуску серверних рішень і розвитку техпроцесу 10 нм до 2018 року[33].

Пробний випуск продукції компанії Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) за нормами 10 нм намічений на 2015 рік, а серійний - на 2016 рік[34].

У телефоні Samsung Galaxy S8 2017 року використовується 10-нанометровий техпроцес.

7 нм (0,007 мкм)[ред.ред. код]

За деякими даними Intel планує вийти на ринок з технологічним процесом 7 нм у 2017 році[35].

5 нм (0,005 мкм)[ред.ред. код]

Технологічний процес 5 нм - очікуваний наступник техпроцесу 7 нм. Хоча Intel ще не оприлюднювала якісь певні плани виробників або рітейлерів, згідно з її «дорожньою картою» за 2009 рік, кінцеві користувачі отримають цей технічний процес приблизно у 2020 році[36][37]. На думку деяких експертів, 5 нм буде кінцем закону Мура[38].

Менше 5 нм[ред.ред. код]

Відповідно до закону Мура, взявши за точку відліку очікувану в 2020-му році появу 5 нм техпроцесу, можна спрогнозувати, що технологія 4 нм з'явиться приблизно в 2022, 3 нм у 2024 році, 2 нм у 2026 році, й, нарешті, 1 нм у 2028 році, який може стати межею для поточних літографічних технологій напівпровідникового кремнію у його нинішній реалізації[39]. У результаті 2030 і наступні роки можуть побачити зрушення у технології, що дадуть більш дрібні компоненти у вигляді силіцію або кремнієвих нанотрубок.

Див. також[ред.ред. код]

Примітки[ред.ред. код]

 1. Городилин Ст. М., Городилин Ст. Ст.. § 21. Випромінювання, їх дії на навколишнє середовище та заходи боротьби за екологію. // Регулювання радіоапаратури. — Видання четверте, виправлене і доповнене. — М. : Вища школа, 1992. — С. 79. — ISBN 5-06-000881-9. }}
 2. Мініатюрність, чистота
 3. Intel Museum - From Sand to Circuits
 4. Mueller, S (2006-07-21). Microprocessors from 1971 to the Present. informIT. Процитовано 2012-05-11. 
 5. http://archive.computerhistory.org/resources/text/Oral_History/Zilog_Z80/102658073.05.01.pdf
 6. http://www.listoid.com/list/142
 7. PRESS KIT - First 45nm Chips: Eco-Friendly. Faster. ‘Cooler’.
 8. Intel Demonstrates High-k + Metal Gate Transistor Breakthrough on 45 nm Microprocessors
 9. Intel 32nm Logic Technology(англ.)
 10. процессоры Intel по 32-нм технологии
 11. New Details on Intel’s Upcoming 32nm Logic Technology(англ.)
 12. White Paper Introduction to Intel’s 32nm Process Technology(англ.)
 13. High Performance 32nm Logic Technology Featuring 2nd Generation High-k + Metal Gate Transistors
 14. TSMC подолала складності 40-нанометрової технології і в цьому році почне випуск за нормами 28 нм
 15. Корпорація Altera встановила новий галузевий рекорд - Програмована вентильна матриця (FPGA) Stratix V
 16. AMD виправляє мінуси в архітектурі Bulldozer Steamroller
 17. Нова архітектура AMD "Steamroller" у 2014? // 3.01.2013
 18. МЦСТ. = Новий 8-ядерний мікропроцесор Ельбрус-8С. 
 19. Восьмиядерний мікропроцесор з архітектурою Ельбрус. 
 20. Новини з форуму Intel, який проходив з 22 по 24 вересня у Сан-Франциско для розробників (Intel Developer Forum, IDF)
 21. Розетський камінь літографії, 2013-11-20, за матеріалами Lars Leibmann, The Escalating Design Impact of Resolution-Challenged Lithography. ICCAD 2013
 22. IBM, AMD і Toshiba продемонстрували першу 22-нм комірку пам'яті SRAM
 23. IBM і AMD продемонструють 22 нм комірку пам'яті
 24. Intel Developer Forum 22nm News Facts
 25. TSMC почне 16 нм виробництво в 1 кварталі 2015 року.
 26. A First Look at Intel’s 14nm Fab 42 Manufacturing Facility // January 25, 2012 by Douglas Perry — source: VLSI Research; російською: Intel Fab 42: первые фото строящегося производства по созданию 14 нм процессоров. Цитата: «first volume production facility that is compatible with 450 mm wafers»
 27. Update: Intel to build fab for 14-nm chips // Mark LaPedus 2/18/2011 «Fab 42, will be a 300-mm plant. It will also be compatible for 450-mm»
 28. to worry-about Intel cancels 14nm Fab 42 in Arizona, due to increasing competition from ARM. // ExtremeTech
 29. Intel postpones Broadwell to availability 4Q14
 30. http://www.digitimes.com/news/a20140514PD208.html
 31. Samsung випускатиме процесори для Apple за нормами 14 нм. // iXBT.com
 32. UMC приєднається до IBM у розробці 10-нм техпроцесу
 33. Слайд Intel вказує на 10-нм техпроцес у 2018 році
 34. У майбутньому році TSMC планує почати пробний, а в 2016 році - серійний випуск продукції за нормами 10 нм
 35. IDF 2013: Intel Shows Plans For 7 nm Chips; 22 nm LTE Atoms are Shipping. DailyTech. 2013-09-11. 
 36. Intel Outlines Process Technology Roadmap. Xbit. 2009-08-22. 
 37. インテル、32nmプロセスの順調な立ち上がりをアピール [Intel touts steady rise of 32nm processors] (Japanese). PC Watch. 2009-08-21. 
 38. End of Moore's Law: It's not just about physics. CNET. August 28, 2013. 
 39. Samsung's Kim Claims No Limit to Scaling