AMD K5

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
AMD K5
AMD K5 PR166 Front.jpg
AMD K5 PR166 мікропроцесор
Роки виробництва: з 27 березня 1996 (SSA/5) до 7 жовтня 1996 (5k86)
Макс. частота CPU: 75 МГц – 133 МГц
Частота FSB: 50 МГц – 66 МГц
Набір команд: x86 (IA-32)
Мікроархітектура: K5
Ядра: 1
Кеш L1: 8 KB + 16 KB
(Data + Instructions)
Попередник: Am5x86
Наступник: K6
Роз'єм(и):

AMD K5 — перший x86 процесор від AMD, який був розроблений повністю на фірмі. Представлений в березні 1996 року, його основним конкурентом був мікропроцесор Pentium від Intel.

K5 мав амбітний дизайн, ближче до Pentium Pro, ніж Pentium щодо технічних рішень і внутрішньої архітектури. Тим не менш, кінцевий продукт був ближче до Pentium щодо продуктивності.

Історія[ред.ред. код]

Фірма AMD довго, але безуспішно намагалася зробити більш потужний, ніж у Intel аналог процесора Pentium. Це призвело до того, що AMD відмовилася від спроб його самостійного створення та придбала компанію NexGen, разом з її інтелектуальною власністю і розробленим нею новим, більш продуктивним ніж у Intel, процесором. Однак незважаючи на велику продуктивність AMD з якихось причин спростила цей процесор, що призвело до відставання його продуктивності від конкурента. Процесор поступово покращувався і останні його моделі обігнали Pentium, проте виправити зіпсовану репутацію це не допомогло.

Проект K5 був однією із спроб компанії AMD перехопити технічне лідерство у Intel. Але, хоча при розробці використовувалися вірні дизайнерські концепції, інженерне їх втілення було слабким. Низька тактова частота процесора частково пояснюється труднощами з виробничими потужностями. Але, наприклад, навіть вчетверо більший ніж у Pentium буфер передбачення переходів не показував кращу продуктивність. Модуль обчислень з плаваючою комою був менш продуктивний, ніж у Pentium і т. д. Крім того, ранні версії процесора були погано сумісні з низкою програм під DOS, які в період його випуску були ще актуальні. Через запізнення з виходом на ринок і недостатню продуктивність K5 так і не завоював визнання у виробників комп'ютерів, більше того - він на тривалий період погіршив репутацію всієї продукції AMD.

Під маркою K5 випускалося два варіанти процесорів SSA / 5 і 5k86. «SSA / 5» працював на частотах від 75 до 100 МГц (5K86 від P75 до P100, пізніше K5 від PR-75 до PR100); «5k86» працював на частотах від 90 до 133 МГц. AMD використовувала так званий P-рейтинг (рейтинг продуктивності) для маркування процесорів. Цей рейтинг показував, якому процесору Pentium (нібито) еквівалентний даний K5 по продуктивності. Наприклад, 116 МГц процесор «5k86» був маркований «K5 PR166», оскільки AMD вважала його продуктивність еквівалентною Pentium-166. Це не виправдовувалося результатами реальної роботи і також сприяло погіршенню репутації, тому для наступного процесора K6 практика рейтингів була припинена.

Див. також[ред.ред. код]