EFM (кодування)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

EFM (англ. Eight-to-fourteen modulation — модуляція «8-в-14») — канальне кодування даних, розроблене фахівцями фірми PHILIPS спеціально для лазерного звукозапису на компакт-диск. Відповідно до правил кодування EFM, кожен 8-розрядний символ замінюється однозначно відповідним йому 14-розрядним символом із спеціальної таблиці перетворення.[1]

Із множини 14-розрядних комбінацій підібрано 256 таких, у яких між двома сусідніми одиницями не менш двох, але не більше десяти нулів. Насправді символів, що задовольняють таким вимогам на обмеження послідовності нулів, трохи більше — 267, але 11 виявилися вже зайвими.

Крім того, до кожного отриманого в результаті перетворення 14-розрядного символу додаються ще три сполучних розряди. Ці сполучні розряди ніякої інформації не несуть і потрібні для того, щоб при сполученні двох символів, один з яких закінчується одиницею, а інший з неї починається, створити між ними інтервал у три біта, а в разі, якщо при сполученні виникає послідовність нулів більше десяти, вставити в один з них одиницю.

Після цього отримана послідовність перетворюється за способом NRZI (Non Return to Zero Inverted — без повернення до нуля інвертований). При цьому кожна одиниця відповідає зміні рівня сигналу, а нуль — його відсутності.

Див. також[ред. | ред. код]

Примітки[ред. | ред. код]

  1. EPO. Pioneering the digital revolution: Kornelis Schouhamer Immink, developer of CD, DVD, and Blu-ray Disc coding named finalist for the European Inventor Award. Архів оригіналу за 31 січня 2019. Процитовано 7 червня 2015.

Джерела[ред. | ред. код]