HTPC

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук

HTPC (абревіатура від англ. Home Theater Personal Computer) — персональний комп'ютер, оснащений програмним і в деяких випадках апаратним забезпеченням, що дозволяє використовувати його як комп'ютер для домашнього кінотеатру. Крім того, даний термін вживається як назва систем, призначених для організації домашнього кінотеатру і складаються з комп'ютера, телевізора й аудіосистеми.

Історія[ред.ред. код]

Інтеграція комп'ютерів і телевізорів починається в 90х роках XX століття, коли з'явилися пристрої, що дозволяють передавати сигнал з комп'ютера на телевізор. В 1993 корпорація Apple розробила Macintosh TV — телевізор із вбудованим персональним комп'ютером, проте, він так і не отримав широкого розповсюдження та був знятий з виробництва після випуску близько 10000 примірників.

В 1997 невелика компанія Chromatic Research розробила чип Mpact1, здатний декодувати MPEG-1/MPEG-2 і отримувати прогресивний RGB сигнал з черезрядкового. Цей чип володів низкою мультимедійних функцій і можливостями розширення. Але по завершенні розробки чип не виявився потрібним у зв'язку з незначними темпами зростання DVD-індустрії. Приблизно через рік компанія випускає оновлений чип Mpact2, який був використаний у різних відеокартах, таких як 3DFusion DVD card, STB NitroDND, Leadtek WinFast 3D S800 AGP, а також в екзотичних материнських платах. Перші продажі йшли досить повільно до тих пір, поки в мережі не стали з'являтися перші огляди і нотатки про можливість отримати прогресивну картинку за допомогою карти 3DFusion на основі чипа Mpact2.

З середини 1998 стали виходити огляди у друкованій пресі, які привернули увагу до можливостей PC. У цей час склалася абревіатура HTPC, як скорочення від словосполучень Home Theater і Personal Computer.

Характеристики HTPC[ред.ред. код]

Крім характеристик персонального комп'ютера, комп'ютери для домашнього кінотеатру мають ряд особливостей.

Малогабаритний корпус[ред.ред. код]

Найчастіше використовуються корпуси, схожі за розмірами та дизайном до звичайних DVD-плеєрів або магнітофонів. Також неважко знайти і компактніші корпуси, та підібрати дизайн так, щоб він ідеально підходив до інтер'єру.

Малошумна система охолодження[ред.ред. код]

У комп'ютерах для домашнього кінотеатру використовуються пасивні або малошумні активні системи охолодження, що дозволяють залишати систему працювати цілодобово, наприклад, для завантаження з мережі Інтернет високоякісних фільмів у форматі Full HD.

Жорсткі диски[ред.ред. код]

У комп'ютери для домашнього кінотеатру найчастіше встановлюють жорсткі диски зі зниженою швидкістю обертання пластин (до 5200 об/хв) і, як наслідок, зниженим рівнем шуму та енергоспоживання. Продуктивність таких жорстких дисків нижче, ніж у звичайних (що мають швидкість обертання пластин 7200/10000 об/хв), але її цілком достатньо для безперебійного відтворення відео високої чіткості. Часто, для збільшення продуктивності при відтворенні високоякісного відео, в якості системного диска встановлюється окремий малооб'ємних жорсткий диск або твердотільний накопичувач, що знімає навантаження на файлове сховище, а також (у випадку твердотільного накопичувача) значно прискорює роботу системи в цілому.

Відеосистема[ред.ред. код]

Відеокарта комп'ютерів для домашнього кінотеатру найчастіше інтегрована в чипсет материнської плати. Комп'ютер для домашнього кінотеатру обов'язково повинен підтримувати виведення зображення на телевізор через HDMI. Однак, практично всі материнські плати і відеокарти підтримують цей інтерфейс, тому ця особливість вже не є властивою тільки HTPC.

Звукова карта[ред.ред. код]

Звукові карти, інтегровані в материнську плату, не здатні забезпечити високу якість звуку, тому в якості альтернативи в HTPC часто встановлюють дискретні звукові карти. Найкращими виробниками високоякісних звукових карт є Creative та ASUS. Крім високоякісного звуку, звукові карти цих виробників мають можливість підключення AV-ресивера або підсилювача.

Енергоспоживання[ред.ред. код]

Комп'ютери для домашнього кінотеатру повинні споживати мало енергії, тому що досить часто вони працюють цілодобово. У середньому енергоспоживання HTPC становить 5-100 Вт в залежності від конфігурації та навантаження.

HTPC-орієнтовані операційні системи[ред.ред. код]

Linux[ред.ред. код]

Microsoft Windows[ред.ред. код]


Посилання[ред.ред. код]


Комп'ютер Це незавершена стаття про комп'ютери.
Ви можете допомогти проекту, виправивши або дописавши її.