Historia Naturalis Brasiliae

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до: навігація, пошук
Обкладинка книги Historia Naturalis Brasiliae

Historia Naturalis Brasiliae, написана в першому варіанті латиною — перша книга про медицину та природу Бразилії, опублікована в 1648 році голандцем Гільєрмо Пісо, засновуючись на дослідженнях німецьких дослідників Ґеорга Макграфа, Г. Ґратільзіо і Жана де Лаета, присвячена графу Моріцу де Нассау.

Хоча автори і посилаються на Бразилію загалом, в дійсності вони виключно описують прибережну полосу Північно-східного регіону, окупованому Вест-Індською компанією.

Книга була видана під редакцією: Lugdun.[1] Batavorum : Apud Franciscum Hackium; et Amstelodami [2]: Apud Lud. Elzevirium — ймовірно мешканцями цих міст.

Робота складається з одного тома, в оригінальному видання 40 см висотою[3], із повною назвою на обкладинці: «Historia naturalis Brasiliae … : in qua non tantum plantae et animalia, sed et indigenarum morbi, ingenia et mores describuntur et iconibus supra quingentas illustrantur».

Зміст[ред.ред. код]

Робота складається з двох частин. Перша, під назвою De Medicina Brasiliensi, належить авторству Гільєрмо Пісо. Ця частина розділена на чотири книги, що зусереджуються на наступних темах[4]:

 1. Про клімат, водні ресурси та місця.
 2. Про ендемічні хвороби.
 3. Про отрути та протиотрути.
 4. Про володіння місцевих індіанців.

Друга частина роботи, під назвою História rerum naturalium Brasiliae, складається з чотирьох книг, під авторством Ґеорга Макграфа. Книги описують такі теми[4]:

 • 1º, 2º e 3º — ботаніка
 • 4º — риби
 • 5º — птахи
 • 6º — чотириногі тварини та змії
 • 7º — комахи
 • 8º — Північно-східний регіон Бразилії та його населення

Остання книга належить авторству Жана де Лаета та описує етнографічні та лінгвістичні аспекти. Словник мови Тупі, складений Жозе ді Аншіета, доповнює цю книгу[4].

Присвячення[ред.ред. код]

Хоча книга була присвячена Нассау, серед тих, кому присвячена книга, також згадується принц Вільгельм (або Ґільйом) Оранжський, який авторизував публікацію. У книзі Пісо звертається до нього:

Ми вдячні вам; під вашим добрим керівництвом ми будуємо цю провінцію, те що ми приплили сюди було великим ділом; зазаз ми плаваємо моряди, де нам загрожували залізом та смертю, через це ми маємо не тільки багатство золота й коштовних таварів, але й значну силу наших військ.

Слова Пісо до читача повертаються до робіт його колеги Маркграфа, згадуючи, що той активно співробітничав у дослідженнях на відкритому повітрі, на природі, потім до Ґратільзіо, математика, що виконував дослідження з географії, астрономії та натуральної історії — оба вже померли на момент публікації. Натуральна історія, як у ті часи називалися природничі науки, що ставила своєю ціллю опис природи та її взаємодії з людиною, як і опис диких тварин була описана в колаборації з Жаном де Лаетом, що також помер до момента публікації.

Пісо підкреслює:

І тому присвячуємо померним належну пошану і хочу зберігри їх посмертну роботу незмінною, я лише додаю до неї мої коментарі.

Книга I — Розповідає про клімат, водні ресурси та місця Бразилії[ред.ред. код]

Обкладинка роботи
Бразилія, без сумніву найщедріша частина всієї Америки, відома перш за все через свою приємну та здорову природу, що може чісно суперничати з Європою та Азією завдяки своєму клімату та водам.


Виноски[ред.ред. код]

 1. «Lugdun.» — скорочення від Lugdunum — латинська назва французькаого міста Ліона
 2. «Amstelodami» — латинська назва Амстердама
 3. Дов. Зовнішні посилання
 4. а б в Leonardo Dantas Silva, João Maurício de Nassau e os Livros