In hoc signo vinces

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

«In hoc signo vinces» (з лат. — «Із цим знаком переможеш»), «сим побіди́ш» (староцерк.-слов. Си́мъ побѣди́ши) — слова, які були написані на хресті, що з'явився на небі римському імператору Константину I Великому під час походу на Рим, 28 жовтня 312 року н. е. перед битвою з Максенцієм, так званою битвою біля Мульвієвого мосту. Євсевій Кесарійський повідомляє про те, що Констянтин наказав зразу ж використовувати лабарум (військовий штандарт) із хризмою.

Згідно з іншим переказом, цю сентенцію почув Хлодвіг напередодні битви при Толбіаку: спочатку йому під час сну явився хрест, а тоді уві сні чийсь голос промовив: «In hoc signo vinces».

На гербі уряду Російської держави напис «„Симъ побѣдиши“» на блакитній андріївській стрічці вінчав весь державний символ і відсилав до видіння перед битвою символу Хреста з цими словами імператору Костянтину.

У наш час сентенція є девізом на гербі мальтійського міста Біркіркари, девізом американського відділення ордену тамплієрів, низки масонських і євангелістських організацій і відзнак.

Цей вираз також використовується для надпису на упаковках сигарет «Pall Mall».

Див. також[ред. | ред. код]

Література[ред. | ред. код]

  • Odahl, Charles Matson. Constantine and the Christian Empire. London: Routledge, 2004. ISBN 0-415-17485-6
  • Smith, John Holland. Constantine the Great. London: Hamish Hamilton, 1971. ISBN 0-684-12391-6
  • Zosimus. Historia Nova. Canberra: Byzantina Australiensia, 1982.

Посилання[ред. | ред. код]