Mollicutes

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Jump to navigation Jump to search
Mollicutes
Біологічна класифікація
Домен: Бактерії (Bacteria)
Відділ: Firmicutes
Клас: Mollicutes
Edward and Freundt 1967
Ряди/Родини
Посилання
Commons-logo.svg Вікісховище: Mollicutes
Wikispecies-logo.svg Віківиди: Mollicutes
EOL logo.svg EOL: 7740
ITIS logo.svg ITIS: 956162
US-NLM-NCBI-Logo.svg NCBI: 31969

Mollicutes — незвичайна група бактерій, що не мають клітинної стінки, яка є характерною ознакою всіх близько пов'язаних бактерій. Група звичайно класифікується у ранзі класу. Назва «мікоплазми» інколи вживається у широкому сенсі не тільки до представників ряду Mycoplasmatales, але й до деяких інших Mollicutes.

Клас Mollicutes включає відомих патогенів рослин Phytoplasma і Spiroplasma, які переносяться за допомогою векторів — комах. Декілька Mollicutes викликають хвороби в людях, паразитуючи на клітинах дихальних або сечостатевих шляхів. Патогенні види включають деяких представників роду Mycoplasma, Ureaplasma urealyticum і Erysipelothrix rhusiopathiae.

Mollicutes (особливо представники роду Mycoplasma) — найменші відомі бактерії (за виключенням гіпотетичних нанобактерій, існування яких ще не доведено) завдяки відсутності клітинної стінки. Індивідуальні клітини дуже маленькі, зазвичай тільки 0,2-0,3 μм за розміром, і мають різні форми, від майже сферичної у Mycoplasma до спіральної у Spiroplasma. Багато видів рухливі, та пересуваються як за допомогою різних видів бактеріального ковзання (Mycoplasma та інші), так і за допомогою руху всього тіла в рідині (Spiroplasma).

На додаток до їх простої структури, Mollicutes мають дуже прості геноми. Наприклад, Mycoplasma genitalium має повний розмір генома 580 000 пар основ, найменший секвентирований геном на цей час. Хоча вони раніше розглядалися як можливі кандидати на найпримітивніші бактерії, зараз вважається, що вони розвилися від грам-позитивних Firmicutes в результаті зворотної еволюції, і зараз класифікуються разом з ними.