NCQ

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

NCQ (англ. Native Command Queuing — апаратна установка черговості команд) — технологія, що використовується в SATA-пристроях починаючи з SATA/300 для підвищення швидкодії. Пристрої з підтримкою NCQ здатні приймати декілька запитів одночасно та реорганізовувати порядок їх виконання для досягнення максимальної ефективності (продуктивності) з урахуванням внутрішньої архітектури пристрою (мінімізуючи кількість переміщень головок та очікування потрібного сектора на треку). NCQ підвищує продуктивність завдань, пов'язаних з довільним читанням, обробкою даних від двох і більше джерел, одночасну роботу декількох програм. (Типове навантаження для сервера — одночасне виконання запитів від декількох клієнтів).

Абсолютно аналогічна можливість в SCSI називається tagged queue і була там принаймні з початку 1990-х, будучи одним з двох головних переваг SCSI перед ATA.

Для використання переваг NCQ потрібні:

  • Жорсткий диск з підтримкоюNCQ (всі вироблені в останні роки)
  • Досконаліший контролер, ніж старий PC/AT-сумісний — AHCI, або ж пропріетарний — Promise, HighPoint, Silicon Image.
  • Драйвер до цього контролеру

NCQ є другою спробою додати чергу команд в ATA-пристрої. Попередня спроба, TCQ (англ. Tagged Command Queueing), виявилася невдалою (на відміну від SCSI TCQ).

Посилання[ред. | ред. код]

Сайти виробників
Дослідження та тести
Інше