RBFS

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
RBFS
Клас Алгоритми пошуку, Алгоритми на графах
Структура даних граф
Найгірша швидкодія
Оптимальний так

Рекурсивний пошук по першому найкращому збігу (англ. Recursive Best-First Search — RBFS) — це простий рекурсивний алгоритм, в якому робляться спроби імітувати роботу стандартного пошуку за першим найкращим збігом, але з використанням тільки лінійного простору.

Загальні положення[ред. | ред. код]

Приклад реалізації алгоритму на псевдокоді[ред. | ред. код]

function Recursive-Best-First-Search(problem) returns рішення result
 або індикатор невдачі failure
  RBFS(problem, Make-Node(Initial-State[problem] ) , ∞)

function RBFS(problem, node, f_limit) returns рішення result
 або індикатор невдачі failure і новий межа f-вартості f_limit
  if Goal-Test[problem](State[node]) then return вузел node
  successors ← Expand(node, problem)
  if множина вузлів-наступників successors пуста
   then return failure, ∞
  for each s in successors do
    f[s] ← max(g(s)+h(s) , f[node] )
  repeat
   best ← вузол з найменшим f-значенням в множині successors
   if f[best] > f_limit then return failure, f[best]
   alternative ← друге після найменшого f-значення в множині successors
   result, f[best] ← RBFS(problem, best, min{f_limit, alternative))
   if result ≠ failure then return result

Він має структуру, аналогічну структурі рекурсивного пошуку в глибину, але замість нескінченного проходження вниз по поточному шляху даний алгоритм контролює f-значення найкращого альтернативного шляху, доступного з будь-якого предка поточного вузла. Якщо поточний вузол перевищує задану межу, то поточний етап рекурсії скасовується і рекурсія продовжується з альтернативного шляху. Після скасування даного етапу рекурсії в алгоритмі RBFS відбувається заміна f-значення кожного вузла вздовж даного шляху найкращим f-значенням його дочірнього вузла. Завдяки цьому в алгоритмі RBFS запам'ятовується f-значення найкращого листового вузла з забутого піддерева і тому в деякий наступний момент часу може бути прийнято рішення про те, чи варто знову розгортати це піддерево.

Застосування[ред. | ред. код]

Подивимось як за допомогою алгоритму RBFS відбувається пошук шляху в Бухарест. Етапи пошуку найкоротшого маршруту в Бухарест за допомогою алгоритму RBFS. Значення f-межі для кожного рекурсивного виклику показано над кожним поточним вузлом:
Переваги та недоліки[ред. | ред. код]

Алгоритм RBFS є трохи ефективнішим в порівнянні з IDA*, але все ще страждає від недоліку, пов'язаного із занадто частим повторним формуванням вузлів. У прикладі, наведеному на рис. 1, 2, 3, алгоритм RBFS спочатку слідує по шляху через вузол RimnicuVilcea, потім «змінює рішення» і намагається пройти через вузол Fagaras, після цього знову повертається до відкинутого раніше рішенням. Такі зміни рішення відбуваються у зв'язку з тим, що при кожному розгортанні поточного найкращого шляху велика ймовірність того, що його f-значення збільшиться, оскільки функція h зазвичай стає менш оптимістичною в міру того, як відбувається розгортання вузлів, більш близьких до мети. Після того як виникає така ситуація, особливо у великих просторах пошуку, шлях, який був другим після найкращого, може сам стати найкращим шляхом, тому в алгоритмі пошуку доводиться виконувати повернення, щоб пройти по ньому. Кожна зміна рішення відповідає одній ітерації алгоритму IDA* і може вимагати багато повторних розгортань забутих вузлів для відтворення найкращого шляху і розгортання шляху ще на один вузол.

Як і алгоритм пошуку A*, RBFS є оптимальним алгоритмом, якщо евристична функція h(n) допустима. Його просторова складність дорівнює 0 (bd), але охарактеризувати тимчасову складність досить важко: вона залежить і від точності евристичної функції, і від того, наскільки часто відбувалася зміна найкращого шляху в міру розгортання вузлів. І алгоритм IDA*, і алгоритм RBFS схильні до потенційного експоненціального збільшення складності, пов'язаної з пошуком в графах, оскільки ці алгоритми не дозволяють визначати наявність повторюваних станів, відмінних від тих, які знаходяться в поточному шляху. Тому дані алгоритми здатні багато разів досліджувати один і той же стан.

Алгоритми IDA* і RBFS страждають від того недоліку, що в них використовується занадто мало пам'яті. Між ітераціями алгоритм IDA* зберігає тільки єдине число — поточний межа f-вартості. Алгоритм RBFS зберігає в пам'яті більше інформації, але кількість використовуваної в ньому пам'яті виміряється лише значенням O (bd): навіть якщо б було доступно більше пам'яті, алгоритм RBFS не здатний нею скористатися.

Література[ред. | ред. код]