STEM

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Учні беруть участь у STEM-програмі Академії військово-морських сил США

STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics, укр. наука, технології, інженерія, математика) — збірний термін, яким називають підходи до освітнього процесу, що полягають у отриманні теоретичних наукових знань у ході практичної діяльності.

Акронім STEM був запропонований в 2001 році для позначення тренду в освітній та професійній сферах науковцями Національного наукового фонду США.

Характерні риси

[ред. | ред. код]

STEM — це акронім, утворений від слів «природничі науки» (Science), «технологія» (Technology), «інженерія» (Engineering) та «математика» (Mathematics). Заняття будуються так, щоб усі чотири дисципліни були присутні в них і взаємно доповнювалися[1]. Для STEM властиве змішане навчальне середовище та показ учням того, як науковий метод можна застосувати в повсякденному житті[2]. На відміну від класичного навчання[en], де спершу засвоюються теоретичні знання, а потім вони закріплюються через практику, STEM пропонує поступово ускладнювані практичні завдання, щоб у ході їх виконання опановувати новими знаннями. Наприклад, через складання конструктора дізнатися про закони фізики. Велика частка занять при цьому відбувається в групах і передбачає активне спілкування між учнями[1]. Таким чином відбувається не відтворення вже готових знань, а добування знань через особисту активність. Впровадження STEM забезпечує вміння формулювати завдання та шляхи їх вирішень, використовувати отримані знання в широкому наборі ситуацій, стимулює до наукових пошуків і винахідництва[3], сприяє позитивному ставленню до технологій[4]. Викладач тут постає наставником, який допомагає знайти рішення[5].

Якщо до чотирискладового змісту STEM додається мистецтво, такий підхід називається STEAM (Art — мистецтво)[2]. Існують також варіації, як-от A-STEM (arts, science, technology, engineering, and mathematics)[6], eSTEM (environmental STEM)[7][8], STEMM (science, technology, engineering, mathematics, and medicine)[9] тощо, в яких робиться акцент на певній категорії наук або особливій активності.

Крім того слово «stem» в англійській мові має ще й значення «стебло, росток, стовбур»[10].

STEM у світі

[ред. | ред. код]
Учні виконують спільне завдання з побудови геометричної фігури

Поширення STEM зумовлене дефіцитом спеціалістів у галузях математики, природничих, комп’ютерних наук та технологій. Найгостріше така проблема спостерігається в США, Британії та Німеччині[5]. STEM отримує пряме продовження в таких професіях, як архітектор, розробник програмного забезпечення, аналітик даних, інженер-хімік, інженер-електрик, інженер-механік, спеціаліст з обробки даних, геолог, фізик, ІТ-менеджер[4].

Найбільш активно просувають STEM-підхід в освітньому напрямку Сполучені Штати Америки. Програма STEM впроваджується на державному рівні. Такий підхід запроваджено у багатьох університетах США. STEM-освіта виокремилася в 2001 році, Е. Рауп заснував організацію «Ініціативна наука» (у подальшому «STEM.org») і вперше використав у документах поняття STEM. STEM-освіта як окрема галузь дидактики виокремилася в США в 2009 році з програми «Educate to Innovate». STEM-освіта в США координується Комітетом при Науково-технологічній раді та Комісією з науки, інженерної справи та суспільної політики Академії наук США[11].

У Великій Британії, за відсутності державних організацій, працюють дві недержавні, які здійснюють управління у STEM-освіті: «STEMNet» та «EngeeneringUK»[11].

У Фінляндії замість акроніма STEM вживається LUMA. В 2003 р. у Гельсінкі було відкрито перший LUMA-центр на базі університету. В рамках підтримки цієї ідеї центри були відкриті по всій країні[11].

В Ірландії діє багато вечірніх курсів підвищення кваліфікації вчителів STEM з окремих предметів, поділені на блоки, модулі чи семінари[11].

Перспективним напрямком розвитку STEM є використання освіти для забезпечення сталого розвитку суспільства, подолання негативних змін клімату та інтеграція природних екосистем у штучне середовище[12].

STEM в Україні

[ред. | ред. код]
Освітні роботи, зібрані з конструктора RoboRobo

Початок STEM в Україні було покладено в 2015 році, коли у Міністерстві освіти і науки України відбувся присвячений їй круглий стіл. У 2016 році Міністерство затвердило план заходів на 2016—2018 роки, що окреслював передусім нормативно-правові зміни, а також передбачав проведення конференцій, розробку інтегрованих навчальних програм спецкурсів, факультативів, гуртків[11].

Для просування сучасних підходів в галузі освіти в Україні діє Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО)[13].

Міністерством освіти і науки України 25 лютого 2021 року оприлюднено план заходів щодо реалізації Концепції розвитку природничо-математичної освіти (STEM-освіти) до 2027 року.[14] Саму Концепцію Уряд ухвалив 5 серпня 2020-го. В ній описано комплекс заходів, пов'язаних із формуванням і розвитком навичок науково-дослідницької та інженерної діяльності, винахідництва, підприємництва, ранньої професійної самовизначеності та готовності до усвідомленого вибору майбутньої професії, популяризацією науково-технічних та інженерних професій, поширенням інновацій у сфері освіти, підвищення кваліфікації педагогів. З 2021 до 2025 року заплановано видання методичних рекомендацій, проведення змагань, семінарів, підвищення кваліфікації педагогічних та науково-педагогічних працівників тощо[15].

Осередками STEM є центри та лабораторії, спеціально обладнані конструкторами, дослідними приладами, 3D-принтерами, тренажерами. Багато з них діють при закладах загальної середньої освіти, позашкільної освіти та вищої й післядипломної педагогічної освіти. Основними напрямами діяльності STEM-центрів/лабораторій є: робототехніка, програмування, інженерія, тривимірне моделювання, комп’ютерне моделювання, конструювання, фрезерні та лазерні технології, мехатроніка[16].

Примітки

[ред. | ред. код]
 1. а б Що таке STEM-освіта і чи потрібна вона дітям. chytomo.com (укр.). 30 січня 2020. Процитовано 5 травня 2023.
 2. а б Hom, Elaine J.; updated, Daisy Dobrijevic last (17 лютого 2022). What is STEM Education?. livescience.com (англ.). Процитовано 5 травня 2023.
 3. Балик, Н. Р.; Шмигер, Г. П. (2017). Підходи та особливості сучасної STEM-освіти. Фізико-математична освіта. Т. 2. с. 26—30.
 4. а б Qazi, Ammar (5 квітня 2023). Why is STEM education important for the Future?. Academia (амер.). Процитовано 8 травня 2023.
 5. а б Чим STEAM-освіта відрізняється від традиційної – bit.ua. bit.ua Медіа про життя і технології в ньому. 1 грудня 2021. Процитовано 8 травня 2023.
 6. Shenzhen City Longgang District Education Bureau, China (27 серпня 2018). The Guidance of A-STEM Curriculum Construction in Longgang District Shenzhen City (PDF). g.gov.cn. Архів оригіналу (PDF) за 12 липня 2019. Процитовано 29 квітня 2019.
 7. eSTEM Academy [Архівовано 2020-05-26 у Wayback Machine.], retrieved 2013-07-02
 8. Arbor Height Elementary to implement «eSTEM» curriculum in coming years, West Seattle Herald, 4-30-2013 [Архівовано 2017-01-26 у Wayback Machine.], retrieved 2013-07-02
 9. Youth Stemm Award. ysawards.co.uk. Процитовано 13 липня 2022.
 10. Meaning of stem in English. Cambridge Dictionary.
 11. а б в г д Мізюк, Вікторія; Новак, Ганна (18 травня 2022). Генезис поняття та ідей STEM-освіти в Україні та зарубіжжі: історичний аспект. Науковий вісник Ізмаїльського державного гуманітарного університету (укр.). № 57. с. С. 87–94. ISSN 2616-8774. Процитовано 5 травня 2023. {{cite news}}: |pages= має зайвий текст (довідка)
 12. Why sustainability must become an integral part of STEM. World Economic Forum (англ.). Процитовано 8 травня 2023.
 13. STEM-освіта. Інститут модернізації змісту освіти (укр.). 14 квітня 2016. Процитовано 5 травня 2023.
 14. Урядовий портал. Кабінет Міністрів України - Про затвердження плану заходів щодо реалізації Концепції розвитку природничо-математичної освіти (STEM-освіти) до 2027 року. www.kmu.gov.ua (ua) . Процитовано 11 серпня 2023.
 15. Міністерство освіти і науки України - Оприлюднено план заходів щодо реалізації Концепції розвитку STEM-освіти до 2027 року. mon.gov.ua (ua) . Процитовано 5 травня 2023.
 16. Засоби та обладнання STEM. Інститут модернізації змісту освіти (укр.). 14 квітня 2016. Процитовано 8 травня 2023.

Джерела

[ред. | ред. код]

Див. також

[ред. | ред. код]