STEM

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics, укр. наука, технології, інженерія, математика) — термін, яким називають підхід до освітнього процесу; відповідно до якого основою набуття знань є проста та доступна візуалізація наукових явищ, що «дає змогу легко охопити і здобути знання на основі практики та глибокого розуміння процесів».

Акронім STEM був запропонований в 2001 році для позначення тренду в освітній та професійній сферах науковцями Національного наукового фонду США.

За даними досліджень, залучення 1% населення до STEM-професій, приносить економіці держави ріст ВВП на 50 млрд доларів США[1][неавторитетне джерело].

STEM у світі[ред. | ред. код]

Найбільш активно просувають STEM-підхід в освітньому напрямку Сполучені Штати Америки. Програма STEM впроваджується на державному рівні. Такий підхід запроваджено у багатьох університетах США:

До реалізації програми впровадження STEM в освіті також долучилися керівники провідних компаній в галузі IT-технологій і телекомунікацій. Серед меценатів — ТОП-менеджмент таких найвідоміших компаній, як Intel, Xerox, Time Warner та інші. До проєкту також залучені: фонд, заснований Біллом і Меліндою Гейтс та Нью-Йоркський фонд, заснований корпорацією Карнегі та ін. В результаті була створена некомерційна організація Change the Equation, що підтримує освіту за STEM-напрямками.[джерело?]

Середня годинна зарплата, яку отримують працівники STEM-сфери у США, становить $37.44; працівники інших сфер у середньому отримують $18.68 на годину.[2][неавторитетне джерело]

STEM в Україні[ред. | ред. код]

Для просування сучасних підходів в галузі освіти в Україні було створено Інститут модернізації змісту освіти (ІМЗО).

Згодом, ініціативу підтримали провідні компанії, що працюють на території України: Ericsson, Intel, Melexis, OSTCHEM, Syngenta, НАЕК «Енергоатом». В результаті була створена Коаліція STEM-освіти в Україні та громадська організація «Центр «Розвиток соціальної корпоративної відповідальності», що об'єднує 38 компаній. Коаліція STEM-освіти – це платформа для об’єднання компаній, навчальних закладів, асоціацій, експертних організацій, муніципалітетів та ЗМІ заради підвищення якості STEM-освіти в Україні.

Завдання Коаліції STEM-освіти:

  1. Розробка рекомендацій для МОН України щодо викладання STEM-дисциплін.
  2. Організація профорієнтаційних проєктів для молоді.
  3. Навчання вчителів та викладачів інноваційним підходам до викладання STEM-дисциплін.
  4. Створення можливостей для експериментальної та дослідницької роботи у навчальних закладах.
  5. Проведення науково-технічних конкурсів, олімпіад, квестів, хакатонів тощо.
  6. Створення інформаційних майданчиків (сайт, соціальні мережі) для популяризації STEM-освіти.
  7. Налагодження міжнародної співпраці.

В результаті спільної діяльності для школярів Києва та Київської області був організований проєкт «STEM: професії майбутнього». Проєкт тривав з грудня 2016 року до квітня 2017 року. У ньому взяли участь близько 400 учнів десятих класів. Завданнями проєкту було зацікавити школярів природничими науками, показати різноманітність і взаємопов'язаність різних професій, мотивувати до осмисленого вибору професії, основаному на особистих уподобаннях, а також популяризувати інженерно-технічні професії серед дівчат. Протягом роботи програми учні відвідували заняття з фізики, хімії, біології, в рамках навчальної програми відвідували різні підприємства. На підприємствах відбувалася візуалізація професій і дисциплін, з якими школярі знайомилися під час занять.

Сьогодні STEM-підходи застосовуються в різних школах по всій території України. Над такими ж цілями працює позашкільна STEM-освіта – різноманітні гуртки, олімпіади, діяльність Малої академії наук. Також організовують різноманітні конкурси та заходи: Intel Techno Ukraine, Intel Eco Ukraine, Фестиваль інноваційних проєктів «Sikorsky Challenge».

У наступні роки проєкт «STEM: професії майбутнього» повинен отримати свій розвиток на території всієї України. Відкрито Всеукраїнський науково-методичний віртуальний STEM-центр (ВНМВ STEM-центр).

Система вже закріплена на рівні законодавства України, зокрема ректори інститутів післядипломної педагогічної освіти отримали «Методичні рекомендації щодо впровадження STEM-освіти у загальноосвітніх та позашкільних навчальних закладах України на 2017/2018 навчальний рік». В цьому документі зазначено, що «головна мета STEM-освіти полягає у реалізації державної політики з урахуванням нових вимог Закону України «Про освіту» щодо посилення розвитку науково-технічного напряму в навчально-методичній діяльності на всіх освітніх рівнях; створенні науково-методичної бази для підвищення творчого потенціалу молоді та професійної компетентності науково-педагогічних працівників. Основні ключові компетентності концепції «Нової української школи», а саме: спілкування державною та іноземними мовами, математична грамотність, компетентності в природничих науках і технологіях, інформаційно-цифрова грамотність, уміння навчатися впродовж життя, соціальні й громадянські компетентності, підприємливість, загальнокультурна, екологічна грамотність і здорове життя, гармонійно входять в систему STEM-освіти, створюючи основу для успішної самореалізації особистості і як фахівця, і як громадянина».[3]

Впровадження STEM-освіти здійснюється відповідно до освітніх законів України та Наказу Міністерства освіти і науки України від 17.05.2017 № 708 «Про проведення дослідно-експериментальної роботи всеукраїнського рівня за темою «Науково-методичні засади створення та функціонування Всеукраїнського науково-методичного віртуального STEM-центру (ВНМВ STEM-центр)» на 2017-2021 роки» тощо.

Привертаючи увагу суспільства до актуальності теми STEM-освіти, місцева влада популяризує її шляхом проведення різноманітних за формою заходів - фестивалів, зльотів, семінарів.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Майбутнє української молоді. STEM-освіта. hvylya.net (рос.). 23 жовтня 2017. Архів оригіналу за 29 жовтня 2020. Процитовано 20 квітня 2021. 
  2. STEM Toys: іграшки, що розвивають і допомагають дітям вчитися - Toys4brain®. toys4brainua (укр.). Архів оригіналу за 8 квітня 2019. Процитовано 20 квітня 2021. 
  3. steam_методичні рекомендації.pdf. Google Docs. Архів оригіналу за 20 квітня 2021. Процитовано 20 квітня 2021. 

Джерела[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]