T. Rex (рок-гурт)

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
T. Rex
T. Rex в 1971 році. Білл Леджент, Мікі Фінн, Марк Болан і Стів Кюррі.
T. Rex в 1971 році. Білл Леджент, Мікі Фінн, Марк Болан і Стів Кюррі.
Основна інформація
ЖанрГлем-рок, фолк-рок
Роки1967 — 1977
КраїнаВелика Британія Велика Британія
МістоЛондон
МоваАнглійська
ЛейблRegal Zonophone Records
Fly Records
EMI
СкладМарк Болан
t-rex.co.uk(англ.)

T. Rex (рок-гурт) у Вікісховищі

T.Rex (Tyrannosaurus Rex) — англійський рок-гурт, заснований у 1967 році в Лондоні фронтменом, композитором і гітаристом Марк Боланом.

Історія

[ред. | ред. код]

У вересні 1967 року Марк Болан познайомився зі Стівом Пергріном Туком (Steve Peregrin Took; народився 28 липня 1949 року), який грав на простих ударних інструментах, бонгосах, китайських гонгах, африканських барабанах, казу і т. д., і створив з ним дует під екзотичною назвою Tyrannosaurus Rex (латинська назва доісторичного тиранозавра)[1].

Цей дует завдячує своїм блискучим стартом диск-жокею Джону Пілу, який тоді працював на піратській радіостанції «Радіо Лондон». В ті часи «Радіо Лондон» переживало період занепаду і його адміністрація зовсім не цікавилася, що саме Піл пускає в ефір. А славетний диск-жокей щоночі пускав у ефір композицію дуету Tyrannosaurus Rex під назвою «Hippy Gumbo». Вона так сподобалася слухачам, що посипалися листи з запитаннями про Болана. Дійовий Піл організував Болану та Туку серію концертів у популярному лондонському «андерграунд»-клубі «Middle Earth».

1968 року дует Болан—Тук видав дебютний сингл з піснею «Deborah». Ця платівка досягла 34 місця в чартах і стала сенсацією на Британських островах, бо музика дуету значно відрізнялася від популярних тоді хітів. Марк співав і грав на акустичній гітарі, а його партнер — на різноманітних екзотичних ударних інструментах. Їх музика була близька до фолку, але її класифікували як «андерграунд» або «флавер-павер» (flower-power). Цей останній термін означає «влада квітів» і ним окреслювався рух хіпі та їхня музика. У 1972 році цей сингл був перевиданий та зайняв сьоме місце у британських чартах[2].

Слідом за синглом «Дебора» з'явився і перший альбом дуету — «My People Were Fair and Had Sky in Their Hair… But Now They're Content to Wear Stars on Their Brows», який зайняв високе, 5 місце, у хіт-параді альбомів. Потім з'явилися наступні сингли «One Inch Rock» і «Pewter Suitor» та альбом «Prophets Seers And Saqes, The Angels of the Ages». 1969 року з'явився альбом «Unicorn». На згаданих синглах та альбомах були помітні спроби збагатити колористику творів. Болан ввів кілька паралельних, але виконаних іншою технікою гітарних партій, а вишукані партії ударних інструментів Тука урізноманітнювали та драматизували музичний фон творів. На платівках були як прості рок-н-роли, так і складні композиції зі складною мелодійною лінією. На довших творах були більш притишені моменти, на фоні яких Джон Піл у своїх програмах розповідав казки. Повні незвичних асоціацій тексти пісень, незвичайні присвяти та різноманітні символи на обкладинках альбомів (недарма ж Болан провів півроку з чорнокнижником) зробили дует дуже популярним на некомерційній «підпільній» лондонській сцені.

Після третього альбому дует подався в турне по США. Там вони видали сингл «King Of The Rumbling Spires», що піднявся до 44 сходинки американських чартів. До Великої Британії Болан повернувся вже без свого партнера, який невдовзі після того створив власний гурт «Shagrat», а після його розпаду входив до складу гурту «The Pink Fairies».

У 1970 році Tyrannosaurus Rex змінює назву на T. Rex та видає однойменний альбом з новим звучанням гурту. Їх сингл «Ride a white swan», випущений у тому ж році, посів друге місце у чартах Великобританії[3].

Після повернення Болана зі США місце Тука зайняв Мікі Фінн (Mickey Finn), який залишався з Боланом аж до 1975 року.

Відзнаки

[ред. | ред. код]

У 2020 році T. Rex були введені до Залу слави рок-н-ролу[4].

Учасники

[ред. | ред. код]

Дискографія

[ред. | ред. код]
Докладніше: Дискографія T. Rex

Альбоми

[ред. | ред. код]
як Tyrannosaurus Rex
Рік Назва Фірма звукозапису Місце в британському хіт-параді
1968
15
1968
1969
12
1970
21
як T. Rex
Рік Назва Фірма звукозапису Місце в британському хіт-параді
1970
13
1971
1
1972
4
1973
4
1974
12
1975
1976
50
1977
26
Збірки
Рік Назва Фірма звукозапису Місце в британському хіт-параді
1971
The Best Of T. Rex
21
1972
Bolan Boogie
Castle
1
1973
Great Hits
32
1974
Light of Love

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. T. Rex (Ті Рекс): Біографія групи. salvemusic.
  2. https://www.allmusic.com/artist/tyrannosaurus-rex-mn0000206464, Debora by Tyrannosaurus Rex - Track Info | AllMusic (англ.), процитовано 22 травня 2023
  3. The Untold Truth Of T. Rex. Grunge (амер.). 27 жовтня 2020. Процитовано 22 травня 2023.
  4. Depeche Mode, T.Rex, N.I.N. та інших зірок ввели в Зал слави рок-н-ролу » «Бемоль» — музичні новини. bemol.com.ua. Процитовано 22 травня 2023.

Джерела

[ред. | ред. код]