Ultra-wideband

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

UWB (англ. Ultra-Wide Band, ультраширокий діапазон) — це бездротова технологія зв’язку на малих відстанях при низьких витратах енергії, яка використовує надширокосмугові сигнали з вкрай низькою спектральною щільністю потужності. [1] UWB має традиційне застосування в радіолокаційній зйомці. Останні застосування спрямовані на збір даних датчиків, точне визначення місцезнаходження та відстеження.[2] Підтримка UWB почала з’являтися в смартфонах високого класу з 2019 року.

Характеристики[ред. | ред. код]

UWB — це технологія передачі інформації за допомогою широкої смуги пропускання (>500 МГц ). Це дозволяє передавати велику кількість енергії сигналу без інтерференції із вузькосмуговим сигналом та передачу несучої хвилі в тому самому діапазоні частот. Важлива різниця між традиційною радіопередачею та UWB є те що традиційні системи передають інформацію, змінюючи потужність, частоту або фазу синосоїдального сигналу. UWB передавач генерує радіо сигнал в конкретному часовому інтервалі і займає широкий спектр, таким чином використовує фазово-імпульсну модуляцію. [3]

Застосування[ред. | ред. код]

Пристрої UWB можуть точно вимірювати відстань, а також положення, оскільки їх сигнал краще проходить крізь перешкоди і стіни, ніж сигнал існуючих бездротових мереж, таких як Wi-Fi і Bluetooth. Тому сфери застосування дуже різноманітні.

Електронні ключі[ред. | ред. код]

UWB цифровий ключ до автомобіля функціонує базуючись на відстані між автомобілем і смартфоном. Технологія дозволяє не тільки обмінюватись даними для відкриття/закриття авто, а також допомагає швидко знайти транспорт на парковці, завдяки високій точності позиціонування[4].

Точний пошук речей[ред. | ред. код]

Технологія дозволяє на невеликих відстанях забезпечити точний пошук ключів та інших дрібних речей. Точність визначення відстані до декількох сантиметрів. Реалізовано в трекерах (пристроях для відстеження) Apple AirTag, Samsung Galaxy SmartTag і т.д.

Регулювання[ред. | ред. код]

В Україні діапазон частот (3,1-10.6 ГГц) в якому працює технологія UWB використовується цивільними та військовими службами, і за нього відповідає УДЦР. На даний момент технологія в Україні не доступна і не врегульована.

Примітки[ред. | ред. код]

  1. Zhou, Yuan; Law, Choi Look; Xia, Jingjing (2012). Ultra low-power UWB-RFID system for precise location-aware applications. 2012 IEEE Wireless Communications and Networking Conference Workshops (WCNCW). с. 154—158. doi:10.1109/WCNCW.2012.6215480. ISBN 978-1-4673-0682-9. S2CID 18566847.
  2. Ultra Wide Band (UWB) Development. Archived from the original 2012-03-21.
  3. Wireless HD video: Raising the UWB throughput bar (again). EETimes. Процитовано 17 квітня 2018.
  4. What's the deal with ultra wide band. BMW. BMW. Процитовано 29 червня 2021.