Windows 9x

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку

Windows 9x - лінійка 16/32 розрядних операційних систем. До Windows 9x відносять Windows 95, Windows 98, Windows 98 SE та Windows Me. Перша операційна система-Windows 95 вийшла 24 серпня 1995 року. Однією з властивостей Windows (95,98,98 SE) була підтримка реального режиму MS-DOS. У Windows 95 MS-DOS та Windows вперше були об'єднані та продавались разом. У Windows Me підтримка реального режиму була заблокована.

Послідовність завантаження (Windows 95/98/98SE)[ред. | ред. код]

Спочатку завантажується Boot.mbr, потім MS-DOS 7.x, а саме

 1. IO.SYS (ядро MS-DOS) та MSDOS.SYS, відповідний за порядок завантаження
 2. Утиліта для роботи зі стиснутими дисками та BOOTLOG.TXT
 3. Зчитується Config.sys, та завантажуються утиліти, записані у нього
 4. Завантажуються HIMEM.SYS та IFSHLP.sys (у Windows 98 автоматично, без посилання на них у Config.sys). У Windows 98SE після HIMEM.SYS та перед IFSHLP.sys відповідно, завантажується DBuff.sys автоматично
 5. Завантажується COMMAND.COM(якщо обраний реальний Режим MS-DOS) - інтерпретатор команд
 6. Зчитується Autoexec.bat, та завантажуються утиліти й налаштування, записані у нього
 7. Завантажується Win.com — програма, яка завантажує Windows

Завантаження Windows:

 1. Win.com зчитує свій файл налаштування Win.ini
 2. При потребі перевірити диск на наявність помилок, завантажується Scandisk.exe, у випадку пошкодження реєстрових файлів(System.dat та User.dat) або за відсутності хоча б одного з них, завантажується Scanreg.exe, який відновлює увесь реєстр за резервною копією, або створює новий. Після оновлення реєстру комп'ютер перезавантажується.
 3. Win.com шукає і завантажує файл VMM32.VXD, який має знаходитися у каталозі System, за його відсутності або пошкодження Windows не може завантажуватись Windows
 4. VMM32.VXD використовує System.ini для подальшого завантаження. У разі відсутності System.ini або відсутності у ньому розділу 386Enh, VMM32.VXD повідомляє про неможливість подальшого завантаження.

Послідовність завантаження Windows Me[ред. | ред. код]

Через те, що у Windows Me заблокований реальний режим, немає завантаження деяких утиліт.

Спочатку завантажується Boot.mbr, потім MS-DOS 8.0, а саме

 1. IO.sys(ядро MS-DOS) та MSDOS.sys, відповідний за порядок завантаження
 2. Утиліта для роботи з стиснутими дисками(мінімум функцій) та BOOTLOG.TXT
 3. Завантажуються HIMEM.SYS, DBuff.sys та IFSHLP.sys
 4. Завантажується Win.com - програма, яка завантажує Windows. У випадку відсутності або пошкодження Win.com операційна система Windows Me все одно завантажується.

Завантаження Windows:

 1. Win.com зчитує свій файл налаштування Win.ini.
 2. У випадку потребі перевірити диск на наявність помилок, завантажується Scandisk.exe але після неповного завантаження операційної системи, у випадку пошкодження реєстрових файлів(System.dat,User.dat та Classes.dat) або за відсутності хоча б одного з них, завантажується Scanreg.exe, який відновлює увесь реєстр за резервною копією, або створює новий. Після оновлення реєстру комп'ютер перезавантажується.
 3. Win.com шукає і завантажує файл VMM32.VXD, який має знаходитися у каталозі System, за його відсутності або пошкодження Windows не може завантажуватись Windows
 4. VMM32.VXD використовує System.ini для подальшого завантаження. У разі відсутності System.ini або відсутності у ньому розділу 386Enh, VMM32.VXD повідомляє про неможливість подальшого завантаження.

Архітектура[ред. | ред. код]

Відмінності від Windows родини NT[ред. | ред. код]

Відсутність диспетчера завдань Windows, а саме - більшості функцій, наявних у лінійці NT. Щоб закрити або завантажити програму (як це робиться за допомогою диспетчера завдань у родині Windows NT) треба запускати одну утиліту, а щоб зупинити якийсь процес (наприклад системний) треба один раз натиснути Ctrl+Alt+Del, а потім у діалоговому вікні вже робити так само, як у диспетчері завдань Windows родини NT.

Посилання[ред. | ред. код]

http://faqs.org.ru/os/win9x/win_me.htm#281