xz

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
(Перенаправлено з XZ)
Перейти до навігації Перейти до пошуку
xz
Розширення файлу: .xz
MIME-тип: application/x-xz
Магічне число: 0xFD, '7', 'z', 'X', 'Z', 0x00
Розробник: The Tukaani Project
Остання версія: 5.1.2alpha
Дата випуску останньої версії: 4 липня 2012; 2351 день тому[1]
Сайт: tukaani.org/xz/format.html

xz — комп'ютерна програма стиснення без втрат, що використовує алгоритм LZMA2, а також відповідний формат файлу.

Архіватор xz міг бути задуманий як обрізана версія програми 7-Zip, який має свій власний формат, а не використовує її формат .7z. Бо хоча 7-Zip, застосовуючи компресію LZMA2, і здатна стискати щільно (за рахунок швидкодії), та її формат архіву, зроблений переважно для Windows, не підтримує функціональності Unix (цьому формату не вистачає підтримки метаданих Unix-подібних файлових систем)[2].
xz стискає один файл на вході, а не вміщає набір файлів в один архів. Таким чином, він стискає файл, який може бути й архівом, наприклад створеним такими Unix-програмами, як tar або cpio[2].

Реалізація і використання[ред. | ред. код]

Реалізацією формату xz є XZ Utils, що використовують ліцензію LGPL у комплекті з програмним забезпеченням, зокрема liblzma, яке є суспільним надбанням.

Формат xz використовується GNU Coreutils, починаючи з версії 7.1. Починаючи з версії 1.22, GNU tar дозволяє автоматично стискати і розпаковувати архіви tar за допомогою xz, забезпечуючи прозору роботу з ними (так само, як до цього було реалізовано для gzip і bzip2)[3][4]. Стандартний архіватор tar операційної системи FreeBSD підтримує прозоре стиснення в xz, починаючи з r191190 (17 квітня 2009).

7-Zip з версії 9.04 бета підтримує цей формат стиснення[5], а з версій 9.20 — стабільно.

У грудні 2013 адміністрація Linux Foundation оголосила, що сайт Kernel.org нові версії патчів і ядра Linux випускатиме лише в форматах tar.xz і tar.gz.[6]

Виноски[ред. | ред. код]

Див. також[ред. | ред. код]