Файлова система
Фа́йлова систе́ма — спосіб організації даних, який використовується операційною системою для збереження інформації у вигляді файлів на носіях інформації. Також цим поняттям позначають сукупність файлів та директорій, які розміщуються на логічному або фізичному пристрої.
Створення файлової системи відбувається в процесі форматування.
Класифікація[ред. | ред. код]
![]() | Цей розділ потребує доповнення. |
В залежності від організації файлів на носії даних, файлові системи можуть поділятись на:
- ієрархічні файлові системи — дозволяють розміщувати файли в каталоги;
- плоскі файлові системи — не використовують каталогів;
- кластерні файлові системи — дозволяють розподіляти файли між кількома однотипними фізичними пристроями однієї машини;
- мережеві файлові системи — забезпечують механізми доступу до файлів однієї машини з інших машин мережі;
- розподілені файлові системи — забезпечують зберігання файлів шляхом їх розподілу між кількома машинами мережі.
Сучасні файлові системи та особливості іменування файлів[ред. | ред. код]
Сучасні файлові системи (ФС) являють собою ієрархічні структури каталогів. Хоча загальна концепція всіх ФС, в принципі, однакова, в реалізації є деякі відмінності. Два вартих уваги приклади — це символи-розділювачі каталогів та чутливість до регістру. Юнікс-подібні операційні системи (ОС) (BSD, Linux, Mac OS X) та AmigaOS використовують як розділювач каталогів символ похилої риски (/), в той час як DOS використовує цей символ для завдавання додаткових опцій у командному рядку, а як розділювач прийнято вживати символ зворотної похилої риски (\). У Microsoft Windows прийнята та ж конвенція, за винятком китайської та корейської версій, де розділювачем є знак запитання (?). Версії MacOS до Х використовували як розділювач двокрапку; RISC OS — дефіс.
У Юнікс-подібних ОС у назві файлу може використовуватись будь-який символ, за винятком похилої риски, й вони чутливі до регістру. Назви файлів у Microsoft Windows не є чутливими до регістру.
ФС можуть бути журнальними або не журнальними. Журнальні файлові системи пишуть інформацію двічі: спершу до журналу дій файлової системи, потім до її належного місця у звичайній файловій системі. В разі аварії система може автоматично відновлювати свій вміст до узгодженого стану програючи частину журналу. Водночас не журнальним файловим системам потрібно (вкрай рекомендовано) зробити перевірку усієї файлової системи спеціальними програмами, такими як scandisk, chkdsk або fsck.
Більшість дистрибутивів Лінукс підтримують більшість (або всі) перелічені ФС: ext2, ext3, ext4, Btrfs, ReiserFS, Reiser4, GFS, GFS2, OCFS, OCFS2, NILFS, XFS, JFS, загалом як і FAT та NTFS.
Microsoft Windows підтримує лише FAT12, FAT16, FAT32, та NTFS. Серед них NTFS є найефективнішою та єдиною, на котру може бути встановлена Windows Vista. Windows Embedded CE 6.0 включає також підтримку ExFAT, призначеної/рекомендованої для роботи на портативних пристроях.
Mac OS X підтримує HFS+ як первинну ФС та кілька інших, як допоміжних.
Файлові системи малих носіїв даних[ред. | ред. код]
На додачу всі ці (та інші) ОС підтримують файлові системи змінних носіїв — FAT12 для дискет, ISO 9660 та UDF (Universal Disk Format) для компакт-дисків та DVD відповідно.
Windows Vista та Linux з ядром версії 2.6 підтримують розширення UDF, котрі дозволяють перезаписувати вміст DVD як у звичайних дискетах.
Класифікація файлових систем[ред. | ред. код]
За призначенням файлові системи можна класифікувати на такі категорії:
- Для носіїв з довільним доступом (наприклад, твердий диск): FAT32, HPFS, ext2 і ін. Останнім часом поширилися журнальовані файлові системи, такі як ext3, ext4, ReiserFS, JFS, NTFS, XFS.
- Для носіїв з послідовнісним доступом (наприклад, магнітні стрічки): QIC.
- Для оптичних носіїв — CD і DVD: ISO 9660, HFS, UDF.
- Віртуальні файлові системи: AEFS і ін.
- Мережні файлові системи: NFS, SMBFS, SSHFS, Gmailfs.
Приклади файлових систем[ред. | ред. код]
- FAT16;
- FAT32;
- NTFS;
- Ext2;
- Ext3;
- Ext4;
- Btrfs;
- ZFS;
- ReiserFS
- GFS
- ISO 9660 (також відома як CDFS — CD File System).
Див. також[ред. | ред. код]
- Журнальована файлова система
- Мережа зберігання даних
- Filesystem Hierarchy Standard
- Віртуальна файлова система
- Перелік файлових систем[en]
- Файловий менеджер
- Розширення файлу
- Носій даних
Посилання[ред. | ред. код]
- Системы управления файлами : [арх. 25 липня 2017] : материал к обзорной лекции № 33 для студентов специальности «Программное обеспечение информационных технологий» / Е. Н. Ливак (к. т. н., доц. каф. ИВТ) // Гродненский государственный университет им. Янки Купалы : сайт. — Дата доступу: 30.03.2018.
- Создание и форматирование раздела жесткого диска : Применимо к: Windows 7 // Support.Microsoft.com. — Дата последнего обновления: 14 сент. 2016 г.
- Файловые системы: сравнение, секреты и уникальные особенности : [арх. 03.06.2017] / 84ckf1r3 // Xakep.ru. — 28.10.2016.
![]() |
Це незавершена стаття про інформаційні технології. Ви можете допомогти проєкту, виправивши або дописавши її. |