Ємчук Єлизавета Миронівна
Єлизавета Миронівна Ємчук | |
---|---|
Народилася | 1902 |
Померла | 1980 |
Місце проживання | Київ |
Країна | УРСР |
Alma mater | Вищий інститут народної освіти імені М. П. Драгоманова |
Галузь | зоологія, акарологія |
Заклад | Інститут зоології АН УРСР |
Науковий ступінь | кандидат біологічних наук |
Єлизавета Миронівна Ємчук (1902—1980) — українська радянська вчена у галузі зоології та партійна діячка, кандидат біологічних наук (1933), старший науковий співробітник Інституту зоології АН УРСР. Переважно відома як авторка монографії про іксодових кліщів у серії «Фауна України» (1960).
У 1930-х роках очолювала парторганізацію АН УРСР і активно просувала в Інституті зоології засади комуністичної партії, на загальних зборах установи публічно піддавала нищівній критиці колег через брак практичної значущості у дослідженнях або невідповідність поглядів засадам партії.[1]
У 1925 році закінчила Вищий інститут народної освіти імені М. П. Драгоманова. З 1933 року працювала у Інституті зоології та біології ВУАН (згодом Інститут зоології АН УРСР) на посаді наукового і згодом старшого наукового співробітника. У 1930-х роках очолювала парторганізацію АН УРСР, протягом 1946—1950 років — учений секретар Планової комісії АН УРСР. Обиралася депутатом Київської міської ради.[1]
Зберігся і був частково опублікований «Витяг з протоколу загальних зборів Інституту зоології та біології АН УССР від 26-27 вересня 1936 року»[1], основним пунктом якого була доповідь Єлизавети Ємчук «Оцінка і завдання науки, дані на першому сльоті стахановців вождем партії т. Сталіним» та її обговорення. У доповіді Ємчук зокрема нарікала на відсутність «зв'язку з виробництвом» у дослідженнях ентомологів Інституту Сергія Парамонова та Вадима Совинського[1]. Також казала про «недостатню критику» робіт, в результаті якої були «повернені» рецензентами роботи Петра Крижова, Івана Підоплічка та Сергія Парамонова, подані у «Збірник Відділу Загальної Біології, що редагує троцькіст Агол» (академік Ізраїль Агол, завідувач відділу загальної біології Інституту зоології та біології, заарештований 26 липня 1936 року за зв'язки з троцькістськими осередками, згодом розстріляний 8 березня 1937 року)[1]. На захист Парамонова відразу виступив завідувач відділу фауністики Інституту Микола Шарлемань, але, оскільки Сергій Парамонов, як зазначено у витягу, покинув збори під час доповіді Ємчук, захід було продовжено на наступний день, щоб заслухати його відповідь[1]. Наступного дня на зборах установи розгорнуті відповіді надавали Парамонов і Шарлемань, зокрема і на захист Крижова, але всі троє піддалися нищівній критиці від Георгія Малишенка, заступника директора Інституту з адміністративно-господарчих питань (не науковець, член ВКП(б), випускник курсів партпрацівників НКВС[1]) та Єлизавети Ємчук, яка зокрема у наданому їй заключному слові казала, що такі виступи, як були зроблені Парамоновим і Шарлеманем «не допомагають, а псують роботу», а виступ Парамонова — «це виступ не радянського науковця»[1]. Молодший науковий співробітник Інституту теріолог Петро Крижов, який піддавався на зборах особливо жорсткій публічній критиці від Ємчук і Малишенка, і, судячи з зауваження у доповіді Парамонова, записаній у витязі, плакав під час заходу у перший день[1], у 1937 році був звільнений з Інституту, у 1938 році був репресований і загинув (страчений?) того ж року[2].
- ↑ а б в г д е ж и к Шаповал А. І. Документи С. Я. Парамонова у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: джерелознавче дослідження: науковий каталог [Архівовано 12 травня 2021 у Wayback Machine.]. — Національна академія наук України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Інститут архівознавства. Київ, 2016. — 352 с.
- ↑ Загороднюк І. Петро Крижов — дослідник фауни та колектор теріологічних колекцій Зоологічного музею ВУАН. Novitates Theriologicae. 2022. 14: 193—195.
- Шаповал А. І. Документи С. Я. Парамонова у фондах Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського: джерелознавче дослідження: науковий каталог [Архівовано 12 травня 2021 у Wayback Machine.]. — Національна академія наук України, Національна бібліотека України імені В. І. Вернадського, Інститут архівознавства. Київ, 2016. — 352 с. (довідка про Є. М. Ємчук на с. 295)
- Інститут зоології ім. І. І. Шмальгаузена. 75 років. — Київ, 2005. — 103 с.
- Институт зоологии им. И. И. Шмальгаузена. — Киев: Наукова Думка, 1981. — 117 с.
- Історія Національної академії наук України. 1934—1937 : Документи і матеріали [Архівовано 12 травня 2021 у Wayback Machine.] / упоряд. В. А. Кучмаренко [та ін.] ; відп. ред. О. С. Онищенко; НАН України, Національна бібліотека України ім. В. І. Вернадського. Інститут архівознавства. — К.: НБУВ, 2003. — 832 c.
- Історія Національної академії наук України. 1956—1960 : Частина 2. Додатки [Архівовано 12 травня 2021 у Wayback Machine.] / Л. М. Яременко, Г. В. Індиченко, С. В. Старовойт; НАН України, Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського, Ін-т архівознавства. — К., 2015. — 1064 c.