В СРСР сексу немає
«В СРСР сексу немає» — крилата фраза, джерелом якої послужило висловлювання однієї з радянських учасниць телемосту Ленінград — Бостон («Жінки говорять з жінками»), що був записаний 28 червня та вийшов в ефір 17 липня 1986 року.
У 1986 році телеведучі Володимир Познер і Філ Донаг'ю організували один з перших радянсько-американських телемостів, який режисирував Володимир Мукусєв. Під час спілкування американська учасниця телемосту поставила таке запитання:[1]
...У нас в телерекламі усе крутиться навколо сексу. Чи є у вас така телереклама?
Оригінальний текст (рос.)…У нас в телерекламе всё крутится вокруг секса. Есть ли у вас такая телереклама?
Радянська учасниця Людмила Миколаївна Іванова (того часу — адміністраторка готелю «Ленінград» і представниця громадської організації «Комітет радянських жінок») відповіла
Ну, сексу в нас...(сміх) сексу в нас немає, і ми категорично проти цього!
Оригінальний текст (рос.)Ну, секса у нас… (смешок) секса у нас нет, и мы категорически против этого!
Після цього аудиторія розсміялася, і якась з радянських учасниць уточнила:
Секс у нас є, у нас нема реклами!
Оригінальний текст (рос.)Секс у нас есть, у нас нет рекламы!
У побут увійшла перекручена і вирвана з контексту частина фрази: «В СРСР сексу немає».
Фраза «В СРСР сексу немає» широко використовується в Росії для посилань на святенництво і антисексуальність радянської культури, табуйованість публічного згадування тем, пов'язаних з сексом[2]. З іншого боку, очевидна абсурдність фрази дозволяє використовувати її і в інших контекстах — при вказівках на необ'єктивність і міфологізацію сучасних описів радянської дійсності[3].
- Герой Олександра Ширвіндта у трагікомедії Ельдара Рязанова «Забута мелодія для флейти» (1987), виправдовуючись перед начальством за творчість неформальних художників, вимовляє фразу «Сексу немає...».
- Фраза «Сексу у нас немає!» кілька разів звучить у радянсько-польському фільмі "Дежа Вю" (1988).
- Цією фразою навіяна назва російської телевізійної мелодрами 2004 року «Союз без сексу», що розповідає про радянську епоху.
- Сама Іванова в 2004 році в інтерв'ю газеті «Комсомольская правда»[4] виклала історію походження цієї фрази невірно:
Загалом, почався телеміст, і одна американка говорить: «так ви через війну в Афганістані взагалі повинні перестати займатися сексом з вашими чоловіками – тоді вони не підуть воювати». І пальцем весь час тикає. Я їй і відповіла: в СРСР сексу немає, а є кохання. І ви під час війни у В'єтнамі теж не переставали спати зі своїми чоловіками.Але усі запам'ятали тільки початок фрази. А що, я не маю рації? У нас же справді слово «секс» було майже непристойним. Ми завжди займалися не сексом, а коханням. Ось це я і мала на увазі.
Оригінальний текст (рос.)В общем, начался телемост, и одна американка говорит: да вы из-за войны в Афганистане вообще должны перестать заниматься сексом с вашими мужчинами — тогда они не пойдут воевать. И пальцем всё время тычет. Я ей и ответила: в СССР секса нет, а есть любовь. И вы во время войны во Вьетнаме тоже не переставали спать со своими мужчинами.
Но все запомнили только начало фразы. А что, я не права? У нас же действительно слово «секс» было почти неприличным. Мы всегда занимались не сексом, а любовью. Вот это я и имела в виду.
- Те, що Іванова закінчила фразу словами «У нас є кохання», публічно підтвердив режисер телемосту Володимир Мукусєв[5]:
... Людмила вимовила: «Сексу у нас немає, і ми категорично проти цього», – після цього пролунав сміх та оплески в обох студіях і заглушили закінчення фрази: «У нас є кохання».
Коли я монтував програму, Людмила Іванова зателефонувала мені прямо в апаратну і попросила вирізати цю фразу. Збентеження і тривога звучали у її голосі. Я встав перед дилемою. З одного боку, я розумів, що у Людмили після виходу передачі в ефір можуть виникнути проблеми з її рідними і близькими і просто зі сторонніми людьми. Вона може стати героїнею анекдотів. З іншого боку, ... прибирати з передачі те, що точно об'єднало обидві студії, – гумор, я вважав неможливим. Я залишив цю «історичну» фразу, хоча і накликав на себе гнів її авторки.
Оригінальний текст (рос.)…Людмила произнесла: «Секса у нас нет, и мы категорически против этого», — после чего грянули смех и аплодисменты в обеих студиях и заглушили окончание фразы: «У нас есть любовь».
Когда я монтировал программу, Людмила Иванова позвонила мне прямо в аппаратную и попросила вырезать эту фразу. Смущение и тревога звучали в её голосе. Я встал пред дилеммой. С одной стороны, я понимал, что у Людмилы после выхода передачи в эфир могут возникнуть проблемы с её родными и близкими и просто с посторонними людьми. Она может стать героиней анекдотов. С другой стороны, … убирать из передачи то, что точно объединило обе студии, — юмор, я посчитал невозможным. Я оставил эту «историческую» фразу, хотя и навлёк на себя гнев её автора.
- ↑ Видеозапись фрагмента телемоста «Ленинград-Бостон» на YouTube. Архів оригіналу за 21 квітня 2021. Процитовано 13 листопада 2017.
- ↑ Ответы людей разных поколений о сексе в СССР и России
- ↑ Был ли секс в СССР?. kprf.su. Архів оригіналу за 11 квітня 2008.
- ↑ Был ли секс в СССР?. Комсомольская правда. 1 ноября 2004. Архів оригіналу за 15 червня 2008.
- ↑ Поверх барьеров. Частный корреспондент. 1 июня 2011. Архів оригіналу за 24 серпня 2013.
- Душенко К. В. Словарь современных цитат [Архівовано 18 червня 2019 у Wayback Machine.]. — М: Эксмо, 2006. — ISBN 5-699-17691-8.
- Владимир Познер отмечает юбилей[недоступне посилання з травня 2019]
- Владимир Познер: «Моё время стоит дорого»
- Корчагин П. П., Скворцов С. В СССР секс был!!! Как мы строили телемосты. — Инфомедиа Паблишерз, 2007. — ISBN 9785910570058.
- Подлинная история фразы «Секса в СССР нет!» [Архівовано 8 травня 2016 у Wayback Machine.]
- Секса в СССР не было, но была любовь! [Архівовано 10 листопада 2017 у Wayback Machine.] — Как это было