Дек

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Розріз тридекового корабля. 1 — арсенал, 2 — крюйт-камера (порохівня), 3 — сховище снарядів, 4 — корок для забивання пробоїни, 5 — гондек, 6 — мідельдек, 7 — опердек (між ними — головна палуба)

Дек (від англ. deck — «палуба») — палуба вітрильних військових кораблів, зокрема, батарейна палуба. Також деком називався простір між палубами, де розташовалося помешкання особового складу[1].

Термін застосовується щодо тих з палуб, на яких встановлена артилерія. Кораблі, на яких артилерія встановлена на двох палубах-деках, називалися дводечними, якщо на трьох палубах, то тридечними. Першим дводечним кораблем була англійська карака «Генрі Грейс а'Дью»[2], спущена на воду в 1514 році, а першим в повному сенсі тридечним кораблем став 100-гарматний англійський лінійний корабель «Sovereign of the Seas», спущений на воду у 1637 році.

Звичайно на вітрильних лінійних кораблях на одному деку встановлювалося від 20 до 36 гармат різних калібрів: від 4 до 80-фунтових. Сукупність гармат одного дека називалася батареєю[3], а кораблі з таким розташуванням артилерії з часів раннього парового флоту іменують батарейними[4]. Кораблі 1-го і 2-го рангу мали 3 деки, 3-го і 4-го — 2, фрегати — 1-2. На дводекових кораблях нижча батарейна палуба називалася нижньою, вища — середньою, на однодекових — просто батарейною (деком). У позарангових кораблів (бригів, шлюпів) артилерія розміщалася на верхній палубі, шканцях і баку.

Опердеком або верхнім деком називалася верхня відкрита палуба, яку ділять на бак, шкафут, шканці й ют. Шканці прийнято називати також квартердеком. Наступна палуба вниз від бакових і кормових надбудов називалася головною палубою, ще нижче розташовувався мідельдек, потім гондек, ще нижче — орлопдек, або кубрик, а в самому низу корпусу судна розташовувався корабельний трюм.

  • Опердек (від англ. upper deck — «верхня палуба») — верхня палуба, ділилася на бак, шкафут, шканці і ют.
  • Головна палуба — верхня гарматна палуба, призначена для легких гармат.
  • Мідельдек (middle deck) — середня палуба, призначена для гармат середнього калібру.
  • Гондек (gundeck — «гарматна палуба») — нижня гарматна палуба, призначена для гармат головного калібру; її порти розташовувалися на висоті 2-3 м над водою.
  • Орлопдек (orlop deck) — найнижча палуба, розташована нижче ватерлінії, призначена для зберігання канатів і розміщення особового складу.

У бортах на опердеку, головній палубі, мідлдеку і гондеку були прорізані гарматні порти, закриті в похідному положенні люками. Гармати могли встановлювати також на верхній палубі і на шканцях, але вони не включалися в число деків. На деяких великих кораблях (наприклад, на «Santísima Trinidad» і «Pennsylvania») було 4 батарейних палуби: гармати були встановлені і на верхній палубі (опердеку), а шканці і бак були з'єднані легкою палубою-спардеком.

На сучасних цивільних суднах елемент «-дек» входить у назви деяких палуб (ботдек, спардек).

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Дек // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  2. «Гарри-Грас-а-Дие [Архівовано 21 жовтня 2020 у Wayback Machine.]» //Военная энциклопедия: в 18 т./ под ред. В. Ф. Новицкого и др. — СПб.; М.: Тип. т-ва И. Д. Сытина, 1911—1915. (рос.)
  3. Батарея на парусном корабле // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  4. Батарейный корабль // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Чернышёв А. А. Российский парусный флот. Справочник. — М.: Воениздат, 1997. — Т. 1. — С. 299. — 312 с. — (Корабли и суда Российского флота). — 10 000 экз. (рос.)
  • Палубы // Военная энциклопедия : [в 18 т.] : [рос.] / под ред. В. Ф. Новицкого [и др.]. — СПб. ; [М.] : Тип. т-ва И. В. Сытина[ru], 1911—1915. (рос.)
  • Дек // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  • Самойлов К. И. Дек // Морской словарь. — М.-Л. : Государственное Военно-морское Издательство НКВМФ Союза ССР, 1941. (рос.)