Ют

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Ют
Протилежне бак
CMNS: Ют у Вікісховищі
Ют броненосного фрегата «Warrior»
Кормова частина фрегата «Grand Turk», верхня частина палуби — ют

Ют (від нід. hut —каюта, хатина) — морський термін, кормова частина верхньої палуби судна.[1] На яхті він розташований за кабіною. На вітрильнику ахтердек тягнеться від останньої щогли до корми. Найчастіше під ахтерпалубою є кормовий трюм, званий ахтерпіком.

Це позначає два пов'язані одне з одним поняття[2]. Ним називають кормову надбудову, а також його вживають як назву кормової частини палуби корабля від задньої (грот- або бізань-) щогли (або від кормової рубки) до ахтерштевня[2]. В останньому значенні вживається також термін ахтердек.

Ют, частково втоплений в корпус судна, називається пів'ютом[3] (на ВМФ термін «пів'ют» вживається щодо кормової надбудови взагалі)[2]. Також так називають додаткову палубу над ютом. Старовинна назва шканців і юта — ахтер-кастель.

Ют як надбудова може бути подовженим (понад 1/4 довжини судна) і коротким. У ньому розташовуються вантажні приміщення, або каюти для екіпажу і пасажирів, або службові приміщення, а також елементи кормових швартовного і якірного пристроїв.

На вітрильних суднах ют як частину палуби виділяли від корми до бізань-щогли (кормової щогли). Ют як надбудова в цій частині палуби служив для укриття рульового пристрою і рульового від негоди, а також для розміщення кают капітана і його помічників.

На сучасних великих суднах замість юта влаштовують кормову рубку.

У юті на однопалубних суднах може розміщуватися твіндек (міжпалубний простір).

Див. також

[ред. | ред. код]

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Ют // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.
  2. а б в Ют // Толковый Военно-морской Словарь. — 2010. (рос.)
  3. Пів'ют // Словник української мови : в 11 т. — Київ : Наукова думка, 1970—1980.

Джерела

[ред. | ред. код]
  • Словник іншомовних слів. За редакцією О. С. Мельничука. Головна редакція Української радянської енциклопедії. Київ — 1977.