Доґу

Матеріал з Вікіпедії — вільної енциклопедії.
Перейти до навігації Перейти до пошуку
Окуляроподібна доґу (遮光器土偶, сякокі-доґу) (1000 — 400 до н. е.), Токійський національний музей).

Доґу́ (яп. 土偶, どぐう, «земляна фігурка» або «глиняна лялька») — японська глиняна статуетка людини, рідше тварини, виготовлена протягом періоду Дзьомон. Фігуркам доґу, що створювалися впродовж 10 тис. — 400 років до н. е., часто приписується зображення астронавтів у скафандрах[1]. Насправді це культові фігурки, що зображають жінок зі збільшеними сідницями, стегнами та грудьми. До того ж існують доґу, що зображають тварин і призначалися магічно забезпечити хороше полювання[2].

Гора Височиця нагадує піраміду, але є природним об'єктом

Короткі відомості

[ред. | ред. код]

Доґу є аналогом кам'яних статуеток, так званих «кам'яних венер», що виготовлялися людьми у пізньому палеоліті та неоліті по всій земній кулі.

Найстаріші доґу датуються 10—4 тисячоліттям до н. е. Вони мають пласку дощечкоподібну форму. У цих зразків відсутні чіткі обриси кінцівок чи обличчя, натомість наявні примітивні антропоморфні або зооморфні візерунки. Перші рельєфні і циліндроподібні доґу з'являються у 3 тисячолітті до н. е.. Центром їхнього виробництва вважається Східна Японія.

У 2 тисячолітті до н. е. мистецтво виготовлення доґу поширилося з Східної Японії до Західної. Східнояпонські доґу характеризуються багатством форм. Це фігурки з серцеподібними і трикутноподібними головами, оздоблені круглими великими очима, корпус яких прикрашений різноманітними візерунками. На противагу цьому західнояпонські доґу мають слабовиражений декор і малу кількість різновидів.

Найбільшого розвитку мистецтво виготовлення доґу досягло у 1 тисячолітті до н. е. Символічними зразками цього мистецтва є так звані окуляроподібні доґу або сякокі-доґу, з прикрасою у формі окулярів на очах і багатими тілесними візерунками, які трактуються як татуювання.

Більшість доґу — це жіночі фігурки з яскраво вираженими жіночими статевими ознаками. Ці фігурки знаходять, як правило, розбитими або закопаними в землю[3]. Точних відповідей на питання, яке призначення мали доґу, досі немає. Найбільш аргументованим є припущення, за яким їх використовували в обрядах, пов'язаних із культом плодовитості.

Окрім антропоморфних доґу зустрічаються фігурки кабана чи собаки.

За даними Національного історико-етнографічного музею Японії, в країні знайдено близько 15 тисяч доґу.

Примітки

[ред. | ред. код]
  1. Regal, Brian (15 жовтня 2009). Pseudoscience: A Critical Encyclopedia: A Critical Encyclopedia (англ.). ABC-CLIO. с. 17. ISBN 978-0-313-35508-0.
  2. Heather (27 жовтня 2020). Dogu Clay Figures: The Power of Dogu. Asian Art Newspaper (брит.). Процитовано 25 березня 2023.
  3. Щоправда є поодинокі випадки знаходження цілих доґу.

Джерела та література

[ред. | ред. код]
  • 『新編 日本史辞典』(Нове видання. Словник історії Японії) 京大日本史辞典編纂会、東京創元社、1994. — С.716—717.

Посилання

[ред. | ред. код]