Професійна деформація
Професі́йна деформа́ція — комплекс негативних змін у структурі особистості, що виникають під впливом змісту, організації та умов службової діяльності.
Спочатку професійна деформація пов'язувалася з поширенням вироблених людиною професійних стереотипів — на інші сфери його життя, позапрофесійну поведінку (поведінку поза професією) і спілкування. Найімовірніше страждають представники професій типу «людина — людина»: працівники правоохоронних органів, військові, керівники, депутати, чиновники, соціальні працівники, юристи, педагоги, медики, продавці, психологи тощо.
Як в сфері соціономічних професій, так і в технічних професіях профдеформації по-різному виражаються в залежності від конкретної професії:
- у вчителів — в авторитарності і категоричності суджень;
- у психологів, психотерапевтів — в прагненні маніпулювати іншою людиною, нав'язувати певну картину світу, не враховуючи мотивів і цілей самої людини;[джерело?]
- у програмістів — в тенденції шукати помилки в різних життєвих ситуаціях, схильності до алгоритмізації;
- у співробітників правоохоронних органів пильність поступово перетворюється на невиправдану підозріливість та недовіру до людей.
Загалом професіоналам властиве перенесення стилю службового спілкування на неслужбові взаємини; звуження кола інтересів і потреб, зниження соціального навантаження.
- Самокоучинг. Як запобігти професійному вигоранню: [посібник] / авт.-упоряд. Л. Г. Кудрик, А. В. Бешлей, У. Р. Мельник. — Київ: Шкільний світ, 2019. — 216 с. — (Бібліотека «Шкільного світу»). — ISBN 617-7644-17-9.
- Деформація професійна [Архівовано 1 жовтня 2020 у Wayback Machine.] // Юридична енциклопедія : [у 6 т.] / ред. кол.: Ю. С. Шемшученко (відп. ред.) [та ін.]. — К. : Українська енциклопедія ім. М. П. Бажана, 1998. — Т. 2 : Д — Й. — 744 с. — ISBN 966-7492-00-8.